Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Vulvodinia- greu de diagnosticat dar nu imposibil.
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara! Nu stiu exact unde sa incadrez acest subiect( gineco, neurologie, psihiatrie) . De ceva timp m-am trezit cu niste usturimi groaznice in zona vulvei doar atunci cand merg. Usturimi, mancarimi, durere. Si am inceput cu ginecologia toti 4 medici vizitati mi au zis ca totul este ok ca habar n au ce e..apoi am ajuns la dermato si alergo, au zis ca nu se vede nimic nicio iritatie ca n au ce se mi faca. Plansete, disperare, nu puteam merge, viata mea era doar stat jos si in pat. Creme peste creme, fizioterapie..n a mers nimic. Am luat lnetul la cautat am citit si m-am diag singura cu vulvodinie si da nici medicii nu stiu exact ce trat sa dea.am inteles ca ar fi o durere neuropata a nervilor si am mers si la psihiatru.mi a dat gabaran. Parca s mai bine dar nu f bine... sunt terminata psihic. S a mai confruntat cineva cu asta? Imbratisari
Buna seara! Se confrunta cineva cu vulvodinia? Eu am umblat la med ginecologi ridicau din umeri, med dermatologi si alergologi. Si tot cautand pe net am gasit aceasta afectiune caren are leac, iar un medic psihiatru mi a recomdat gabaran fiind o durere neuropaata. Sunt mai ok, dar nu f ok. Tot ma mai doare cand merg sau simt usturimi groaznice. Sper sa ne gasim mai multe cu aceasta afectiunecare este groaznica si nu exista un trat clar
Nu va mai spalati cu sapun ori lotiuni in zona respectiva , va spalati numai cu apa calda , Sapunul este foarte iritant . O parere.
V-am unit subiectele. Deja ati primit un raspuns.
Avand in vedere ca nu iti cunosc trecutul, ma gandesc la mai multe variante pt tine. In primul rand daca nu au o cauza psihica, mergi si fa o ecografie abdominala. Litiaza renala iti poate da dureri vulvare, in special in labii si daca nu o tratezi, te poti trezi cu o colica f frumoasa. Apoi daca se dovedeste ca nu ai calculi sau formatiuni genitale care iti pot cauza asta, spune-i psihiatrului ca ai nevoie de ceva mai tare. Iti poate inlocui Gabaranul cu un antidepresiv. Revizuieste viata sexuala daca esti activa. Poate fi o cauza. Daca esti la menopauza, fa un control ginecologic, poate uscaciunea e cauza.

In al doilea rand, verifica te rog daca nu cumva ai o cauza psihica, nu neaparat de natura sexuala, ci chiar depresiva sau anxioasa. In acest caz, incearca sa o rezolvi cu un psiholog si cu prietenii aproape. Uite de ex in acest caz m-am incadrat eu. Am avut niste traume cu fostul prieten si de vreo 5 ani am niste cosmaruri in care ma violeaza. Cand ma trezesc am 1-2 zile dureri locale, care se duc spre interior, inclusiv spre burta, desi fiind doar un vis nu am traumatisme fizice, deci fara cauze organice de durere. Din fericire s-au rarit in frecventa si m-a ajutat f mult sa vorbesc cu fratele meu si sa ii spun ce problema am, dar mi-am facut curaj destul de tarziu, abia acum un an si asta din cauza ca daca ii spuneam fostului prieten mi le cataloga drept ,,fleacuri" si chiar am crezut ca e ceva ce trebuie ignorat.
Multumesc Adelina02 pt raspuns. Eu n-am mai avut viata sexuala de 2 ani. Deci exclus viata sexuala. Intr adevar eco abdominala cu pelvis am facut in luna ian si totul a fost ok. Dar o sa-mi fac din nou o ecografie pt pelvis, rinichi si vezica. Iau inca gabaran doar o pastila pe zi sunt asa si asa, cand stau jos e ok cand incep sa merg ma deranjeaza dar nu atat de rau ca atunci cand nu luam gabaran..te mai tin la curent.
URL de referinţă