Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tromb la nivelul urechiusei stangi
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Este vorba despre sotia mea care are probleme cardiace.Are ca diagnostic o usoara cardiomiopatie hipertrofica non-obstructiva ,insuficienta mitrala gr 1,fibrilatie persistenta ,hipotiroidie care sa rezolvat cu medicatia de eutirox ,acum are TsH DE 3,12 .De mai bine de 1 luna este in fibrilatie ,aam fost cu ea la TG MURES la un spital privat ,urmand urmatoarele investigatii ,CT angio cord,echo cord , analize .....a fost si internata cateva zile Am sperat ca pana la urma va fi defibrilata ,dar dupa rezultatele investigari ,ni sa spus ca are un tromb la nivelul urechiusei stangi si nu se poate interveni .Am o nedumeririre si as vrea sa va intreb ,si cred ca aveti mai multe cunostinte in ale cardiologiei .Prin CT ANGIO CORD SE POATE DETECTA TROMBI? Eu stiu ca prin Ecografie trans esofagian se pot detecta.Credeti ma ca din cauza pandemiei nu mai poti nici comunica cu D-ni Doctori .Ca tratament are propanolol ,apixaban,prestarium ,aspenter, o luna de zile, deci fara nici un antiaritmic,urmand ca dupa o luna sa mearga la control si pentru defibrilare.
Salut! Probabil CH a dus la aparitia fibrilatiei si aceasta a dus la formarea trombului, ar trebui monitorizat INR care trebuie sa stea intre valorile 2-3 in cazul acesta. Daca a fost internata, sotiei trebuia sa i se administreze pe injectomat heparina, in spital. Se poate sa nu fi fost diagnonsticul de tromb exact, sau neclar, la angio CT se obtin imagini de calitate scazuta in caz de prezenta a aritmiilor...Oricum se impune administrarea medicatiei anticoagulante eficiente, cu repetarea chiar zilnica a INR. Sanatate !
Da ,in trei zile cat a fost internata ,a facut injecti de heparina in burta .Nici eu nu sunt inclar cu acel tromb ,este inca in fia dar pulsul nu depaseste 120 bpm ,oscileaza de la 60-12OBPM ,dupa parerea mea cred din aceasta cauza nu au facut conversia electrica ....Anticoagulant are eliquis ,inr are 2,27.Sper sa pot lua legatura cu D Doctor ,de ablatie nici nu au spus nimic inca....
Nasol. Sa dea Domnul sa ramana acolo si sa se resoarba, daca e tromb. E obligatoriu tratament anticoagulant, dar dvs. deja stiati, ca sunteti cu FiA.
Trebuie sa urmeze o perioada tratamentul cu Eliquis, apoi sa refaca eco cord si sa faca eco transesofagiana si abia apoi se poate lua in calcul conversia, daca nu mai este acolo trombul. Nu ii poate da momentan antiaritmic ca ar fi acelasi lucru cu conversia sa o scoata din fibrilatie si trombul ar pleca in circulatie
Ma adresez D-lui Ursa ,stiu foarte bine ca e nasol sa ai asa ceva in inima ,eu ma stiu cu fia de aproape 20 de ani si stiu cu ce se mananca aceasta perfida boala ,din pacate am ajuns sa avem amandoi fia ,am incercat in primele zile sa ajungem la spitalul judetean dar nu nea primit din cauza covidului ,pana la urma la spital privat da, si stau si ma gandesc da de ce? Nu are rost acum sa o mai lungesc stiti f bine cum se procedeaza in tarisoara nostra .Inca mai este in fibrilatie ,pe deasupra mai are si dureri stomacale ,in epigastru, oboseste f repede.Incerc iarasi sa contactez pe D-ul Doctor electrofiziolog de la spitalul judetean ,dansu mia facut ablatia poate poate ne va ajuta ,mai ales ca acum a scazut mult rata de infect covid.
Adelina a explicat foarte bine in postarea anterioara. Paradoxal, si nu credeam s-o spun vreodata, dar in situatia doamnei e mai bine sa fie in fibrilatie. Stiu, daca esti simptomatic e groaznic, si eu am suportat chinul asta ani de zile. Insa daca inima si-ar relua functia de pompa la un randament superior, atunci trombul ar putea migra si declansa un dezastru. Sa speram intr-o rezolvare pozitiva a situatiei.
De ce nu o aduceti la Bucuresti? Aici va pot recomanda pe dr Stefan Bogdan si Vatasescu, lucreaza la privat ambii si sunt f buni
Adelina ,e foarte usor de recomandat ,stiam despre D-ni Doctoctori ,aici este vorba si despre bugetul care il ai ,pt noi costa enorm de mult ,in primul rand vreau neaparat o ecografie transesofagiana si o vom face cat de curand la spitalul judetean ,si eu am facut in timpul ablatiei asa ca e foarte usor de suportat si dupa aceea daca e cazul se va continua cu conversia electrica.
Buna domnul Francisc, cum mai este sotia, a reusit sa faca un ETE? dupa aceea ar putea face conversia electrica cu succes si fara risc! Toate cele bune!
Pagini: 1 2
URL de referinţă