Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Fibrilatie atriala paroxistica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Sint noua pe acest forum si bucuroasa ca v-am gasit. Aceasta este situatia mea: Am fost diagnosticata cu FA acum 5 luni si am avut 3 tratamente cu medicamente diferite. Am fost la 2 cardiologi care mi-au schimbat tratamentul pe motiv ca medicul dinainte nu mi-a prescris tratamentul corect. In prezent am inca FA aproape in fiecare zi desi iau Pradaxa (anticoagulant), Rythmonorm (antiaritmic), Concor (pt reducerea batailor inimii), Aprovel si Tertensiv (pt tensiune), Torvacard (pt colesterol). Am reactii avere foarte neplacute. Dilema mea este ca nu cred ca medicamentele ma ajuta pt ca am inca episoade si ma simt mai rau decit inainte. Sint in Pitesti si ultimul cardiolog insista pe medicamente si nu a pomenit nimic de alte optiuni. Credeti ca ar trebui sa caut un electrofiziolog sau aritmolog. Daca da puteti sa recomandati unul?
Cel mai bine sa cautati un electrofiziiolog si aritmolog cat mai urgent sa nu se invecheasca boala ,altfel sansele de reusita a unei ablatie scade mult ,antiaritmicile nu fac fata la aceasta boala perfida ,pe deasupra au si reactii adverse neplacute si nu numai si cele pt colesterol au .In martie fac doi ani de la ablatie ,inca mai fac episoade de fibrilatie ,rare dar fara simptome suparatoare care sa ma deranjeze .Va recomand doctori electrofiziologi cautati in BUCURESTI .DR Vatasescu ,TGMURES KOVACS ISTVAN ,SI in IASI D doctor GRECU.

Un set de analize ati facut ? Important sa vedeti de glanda tiroida ,calciu,magneziu,potasiu ,suprarenale......
(05-02-2021 05:08 PM)francisc a scris: [ -> ]Cel mai bine sa cautati un electrofiziiolog si aritmolog cat mai urgent sa nu se invecheasca boala ,altfel sansele de reusita a unei ablatie scade mult ,antiaritmicile nu fac fata la aceasta boala perfida ,pe deasupra au si reactii adverse neplacute si nu numai si cele pt colesterol au .In martie fac doi ani de la ablatie ,inca mai fac episoade de fibrilatie ,rare dar fara simptome suparatoare care sa ma deranjeze .Va recomand doctori electrofiziologi cautati in BUCURESTI .DR Vatasescu ,TGMURES KOVACS ISTVAN ,SI in IASI D doctor GRECU.

Un set de analize ati facut ? Important sa vedeti de glanda tiroida ,calciu,magneziu,potasiu ,suprarenale......
Multumesc pt raspuns. Da, mi-am facut analize si totul pare aproape normal. Am intrat azi pe acest forum si de 2 ore nu fac decit sa citesc ce zic altii. Nu am incredere de loc in dr cardiolog pe care il am acum. Pare f plictisit si daca il intreb ceva imi raspunde ca este f complicat sa-mi explice. Vizita de obicei dureaza doar 5-10 minute is 250 lei. Invat si inteleg mult mai mult pe acest forum decit la dr.
Cate episoade ai avut si ce durata au? Iesi spontan din criza?
Ar fi util sa ne spui varsta, inaltimea, greutatea si stilul de viata... aaa, nu suntem de la SRI, dar sunt chestii utile, care pot ascunde posibile cauze sau triggeri.
(05-02-2021 08:52 PM)ursamajor a scris: [ -> ]Cate episoade ai avut si ce durata au? Iesi spontan din criza?
Ar fi util sa ne spui varsta, inaltimea, greutatea si stilul de viata... aaa, nu suntem de la SRI, dar sunt chestii utile, care pot ascunde posibile cauze sau triggeri.

Da scuze am uitat sa precizez asta. Am 67 de ani, 80 kg, de cind m-am pensionat (2 ani) am o viata cam sedentara. Mai scot catelul la plimbare si fac treburile din casa si cam atit. Nu beau nu fumez. Stiu ca ar trebui sa fac miscare, sa maninc sanatos, etc dar sint depasita de situatie. Cred ca am aceasta boala de mult timp dar am crezut ca sint atacuri de panica. De cind am descoperit ca am FA si iau medicamente, episoadele s-au indesit considerabil (aproape zilnic) si uneori tin si citeva ore. Ies spontan din criza dar sint terminata in special psihic, mai ales daca se intimpla noaptea. Nu am chemat salvarea pt ca urasc sa merg la spital din cauza de Covid si atitudinea si dezinteresul doctorilor. Mentionez ca cei 2 cardiologi pe care i-am vazut sint de la spitale private dar dupa parerea mea au fost bani irositi degeaba. Multumesc pentru orice sfat si idee care m-ar ajuta
Va inteleg perfect, doamna. Imi cer scuze ca v-am tutuit. happy
Eu am avut FiA din 2010 pana in 2016 cand am facut a doua ablatie. Ieseam foarte greu din crize, numai medicamentos, pe injectomat, la spital. N-am avut crize de sub 24 de ore decat dupa prima ablatie, care a mai rezolvat cate ceva pe-acolo. Tipic, cca. 48 de ore. Am avut crize si mai lungi, de 52 de ore. Era un chin. In 2014 aveam aproape zilnic. 6 luni, pana la prima ablatie, viata mea a fost iad. Cititi aici, stiu ce inseamna teroarea psihica, dar va trebui sa incercati sa va detasati putin: http://www.medical-bucuresti.ro/forum/Th...Biile-mele

Acum, revenind la Dvs... daca aveti crize asa dese cum spuneti, ar trebui sa va programati la un electrofiziolog bun, cum v-a recomandat si colegul mai sus. Veti face, probabil, niste investigatii preliminare sa vedeti daca FiA nu are alte cauze: tiroidiene, apnee de somn etc. dupa care, daca medicul va decide, puteti sa faceti ablatie. Ablatia e cam singura cale de vindecare.
N-ati spus inaltimea. happy
(05-02-2021 10:18 PM)ursamajor a scris: [ -> ]Va inteleg perfect, doamna. Imi cer scuze ca v-am tutuit. happy
Eu am avut FiA din 2010 pana in 2016 cand am facut a doua ablatie. Ieseam foarte greu din crize, numai medicamentos, pe injectomat, la spital. N-am avut crize de sub 24 de ore decat dupa prima ablatie, care a mai rezolvat cate ceva pe-acolo. Tipic, cca. 48 de ore. Am avut crize si mai lungi, de 52 de ore. Era un chin. In 2014 aveam aproape zilnic. 6 luni, pana la prima ablatie, viata mea a fost iad. Cititi aici, stiu ce inseamna teroarea psihica, dar va trebui sa incercati sa va detasati putin: http://www.medical-bucuresti.ro/forum/Th...Biile-mele

Acum, revenind la Dvs... daca aveti crize asa dese cum spuneti, ar trebui sa va programati la un electrofiziolog bun, cum v-a recomandat si colegul mai sus. Veti face, probabil, niste investigatii preliminare sa vedeti daca FiA nu are alte cauze: tiroidiene, apnee de somn etc. dupa care, daca medicul va decide, puteti sa faceti ablatie. Ablatia e cam singura cale de vindecare.
N-ati spus inaltimea. happy
Multumesc pt raspuns. Tutuiala este OK, ma face sa ma simt mai tinara. Am 1.68 cm. Sint de acord cu idea de a consulta un electrofiziolog dar nu am idee unde sa gasesc unul bun. Aveti vreo sugestie?
Cu placere. De unde sunteti? Eu m-am tratat cu dl. dr. Vatasescu, din Buc. Dar mai sunt si altii la Floreasca. Deasemenea si in tara. Cativa vi i-a enumerat colegul mai sus. Cred ca oricare e potrivit. Oricum, alegerea mea personala e Vatasescu. Mai erau vreo 2-3 in echipa lui, buni si ei.
(05-02-2021 11:23 PM)ursamajor a scris: [ -> ]Cu placere. De unde sunteti? Eu m-am tratat cu dl. dr. Vatasescu, din Buc. Dar mai sunt si altii la Floreasca. Deasemenea si in tara. Cativa vi i-a enumerat colegul mai sus. Cred ca oricare e potrivit. Oricum, alegerea mea personala e Vatasescu. Mai erau vreo 2-3 in echipa lui, buni si ei.

Sint in Pitesti. Puteti sa recomandati pe cineva bun aici sau in BucurestI. Multumesc mult.
Pai, deja v-am spus. De dumnealor stiu eu si v-am spus si alegerea mea personala:
https://www.intercardioclinique.ro/radu-vatasescu/
https://www.intercardioclinique.ro/corneliu-iorgulescu/
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă