Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tuse uscata, raguseala, dificultati de respiratie, slabiciune, moleseala, dureri de c
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
La multi ani!
Va salut si va rog un sfat sau o parere.
Ce ar putea fi, raceala, bronsita, astma, tigarile….stres?
In urma cu doua luni jumatate pe 13 Octombrie mai exact in timpul cafelei si tigarilor de dimineata mi sa intunecat in fata ochilor si am simtit ca nu mai primesc aer suficient.
Am 48 ani, 1, 77 m 115 Kg fost fumator de la 20 pana la 48 de ani, pana acum doua luni cand m-am lasat.
In ultimii ani am fumat cam mult peste un pachet 25-30 de tigari la zi.
De atunci parca simt ca am o raceala permanenta cu senzatia de gheara in piept.
Parca nu se desprinde ceva ce sa-mi elibereze respiratia in partea dreapta.
Iar daca trag aer rece sau incerc sa fortez, sa fac mai multa miscare, simt o durere in toata cavitatea toracica dreapta.
E ceva de parca as fi racit, nas infundat, presiune in urechi, durere de cap si insuficienta respiratorie.
Tuse uscata, si raguseala, dificultati de respiratie in anumite parti ale zilei in mod deosebit dimineata cand parca ma apasa ceva pe plamanul drept, senzatia de gat iritat
si o stare generala de slabiciune, moleseala, dureri de cap, somnolenta, senzatia de nod in gat care o eliminam dupa o tuse fortata( urmata de un vomitat provocat, doar asa ma pot elibera de el)… tahicardie in timpul respiratiei greoaie 90 -105 batai pe minut stand pe scaun, transpiratii abundente in timpul somnului si din ce in ce mai rar stari subfebrile, iar uneori obosesc in timp ce vorbesc, lipsa de concentrare…
Saturatia de oxigen e intre 96-98.
Am facut toate analizele posibile la plaman mai multe radiografii, tomografie computerizata,
spirometrie, toate in regula.
La inima: radioigrafie, Ekg, examenul arterelor coronare si totul e bine.
, radiografie si analize de sange, toate ok.
La glanda tiroida mi o iesit o usoara iritatie. Structura inomogena usor iritata pe partea dreapta fara nodule Volum dreapta 12, 8ml stanga 9, 2ml.
Hipertiroza asociata substantelor de contrast administrate la CT si examenul arterelor coronare. TSH 0, 31 iar FT4 1, 22.
Analizele de sange sant oarecum bune cu exceptia Leucocitelor care in urma cu 3 saptamani erau 9, 6 iar la ultima analiza din spital erau de 12, 5.
La spirometrie rezultatul la primul test FEV1 a fost de 102, 9 iar al doile test dupa circa 1 luna a fost de 111, deci o imbunatatire probabil datorita faptului ca nu mai fumez.
Am facut toate controalele posibile, plaman, inima, glanda tiroida. Orl unde doctorul mi-a spus ca nu am nimic, doar trebuie sa elimin stresul care recunosc ca-l am la munca din plin, am fost internat in spital 5 zile pentru investigatii, toti doctori spun ca nu am nimic doar ca eu ma simt sfarsit de putere, dintr-un om energic si hiperactiv chair daca prin Iulie cantaream 130 kg, am devenit o planta.
Pneumologul mi-a prescris un tratament cu Spray Foster 100/6 Predisinolon 25mg 2 x zi timp 6 zile, 1x zit imp 6zile, 0, 5 pe zi timp 6 zile si un spray Sultanol la nevoie, pe presupunerea unui astma usor pe fond de raceala.
Inhalarea nu aduce nici o imbunatatire. Mai repede o anume eliberare o si o tuse usor productiva o resimt dup ce mananc ceva caldut sau dupa un somn odihnitor in timpul zilei
dupa care am rareori momente in care simt ca duduie oxigenul prin mine si ma simt foarte bine.
Dupa toate vizitele pe la toti doctorii mentionati eu nu am nici un diagnostic primit.
Dar de supraponderalitate, nu ti-a spus niciun doctor nimic? Dupa ce ai fumat atatia ani si ai avut un regim alimentar nesanatos sau o viata sedentara, e normal sa te resimti acum. Multe simptome sunt legate si de sevrajul datorat privarii de nicotina. Te-ai testat pentru SARS-CoV2? Nivelul crescut al leucocitelor sugereaza un proces infectios care trebuie depistat si localizat. Poate fi la nivelul cavitatii bucale, in faringe, in zona aparatului urinar, sau chiar la plamani. In orice caz, trebuie sa slabesti, asta e clar. E mai greu acum ca te-ai lasat de fumat dar trebuie sa faci acest efort de vointa. Incearca si exercitiile de respiratie prin metoda WIM HOF. (exista si o aplicatie android) Fereste-te de aerul foarte rece. Avand in vedere ca esti supraponderal, daca sforai, este foarte posibil sa ai apnee de somn. E nevoie de o poligrafie ventilatorie pentru asta pe care o poti face acasa cu un poligraf portabil (pneumologii au asa ceva). Sechelele post fumat vor ramane un timp indelungat. Gandeste-te ca pana cand plamanii se vor curata este nevoie de cateva luni bune si chiar si dupa vor ramane urme care atesta ca ai fost un fumator o lunga perioada de timp.
Multumesc pentru raspuns!

Da sant constient de supraponderalitate si voi continua sa slabesc, doctorii nu au zis insa mare lucru despre asta.
De prin Iulie si pana a inceput totul la jumatatea lui Octombrie tocmai ce reusisem sa slabesc vre-o 10 Kg pe baza unei diete ceva mai vegetariene.
Cat despre sevrajul datorat privarii de nicotina, simptomele puternice de lipsa de aer, slabiciune si durere de cap au aparut inainte de a lasa fumatul.
Primele semne ciudate pe care le-am perceput, au fost pe la inceputul lui Octombrie, cand in timp ce fumam sau mancam simteam o presiune in zona capului ca si cum ti se infunda urechile.
Pentru Sars Cov 2 am facut 6 teste cate unul la inceputul lui Noiembrie si Decembrie iar in spital 4 in cateva zile. Toate negative.

Ceea ce simt dupa parerea mea , pare a fi pe undeva asemanator cu o afectiune a plamanului dupa o gripa severa,
Am mai luat in calcul si ideea ca ar fi posibil sa fi avut Covid fara simptome prin Septembrie-Octombrie, sa ma fi negativat si starile de dupa sa fie o consencinta a acestuia.
Voi incerca sa fac un test de anticorpi daca ma vor mai tine puterile pentru ca am momente de slabiciune in care nu sant in stare sa merg cateva zeci de metri.
Singurele parti din corp in care simt un discomfort si dureri sant capul si cavitatea toracica dreapta.
Poligrafie ventilatorie am facut in spital. Nu am apnee de sonm, iar de cand am venit din spital pe 24 Decembrie nu prea mai sforai, (zice sotia) si dorm bine, doar ca nu pot sa fac efort
si dorm circa 15 ore pe zi in timpul starilor se slabiciune si somnolenta.
Luni 4-01 am programare din nou la cardiologie pentru Ekg in sarcina , ABI , Carotis.

Ce ar putea fi la plamani sa nu se vada la, Radiografie , Tomografie Computerizata si testele de spirometrie, si ascultat de cel putin 10 Doctori?
Analiza D-Dimmer la fel negativa.
Va rog mai dati-mi ideii ce analize as putea sa mai fac, ma simt din ce in ce mai slabit.
Trebuie sa iei in considerare o posibila depresie, netratata la timpul ei. Dupa atataea investigatii, internari, imagistica, cu siguranta ca moralul tau este destul de jos. Trebuie sa iti controlezi anxietatea. Principalele analize si investigatii sunt ok, deci nu e o problema evidenta in sfera pulmonara sau cardiovasculara. Itit trebuie un pic de incredere ca nu ai nimic grav. Faptul ca nu faci temperatura e un lucru bun. Nu stiu daca ai facut o determinare a niveului de 2OH vit. D. Scaderea semnificativa a nivelului acesteia predispune la probleme gastrice, la depresie, la un metabolism al calciului defectuos. Pot fi sechele ale unei pneumopatii interstitiale care nu a lasat urme evidente. Nu stiu daca ai facut un doppler carotidian, daca ai avut probleme cu nivelul colesterolului sau trigliceridelor, avand in vedere supraponderalitatea. Fa un test rapid de anticorpi IgG/IgM pentru SARSCoV2 si mai discutam.
Ma bucur ca mi-ai urmat sfatul pt acest forum CP160572 , sa afli si alta parere . Sanatate iti doresc .
Cu puțin înainte ca eu să fiu diagnosticata cu hipertiroidie aveam multe din simptomele menționate de tine: oboseala, tahicardie, tuse, nod în gât, dificultăți de respirație, transpirație, dureri de cap etc. Deci eu as fi de părere sa continui investigațiile la tiroida adică să testezi și ft3 și trab. Deja ai un diagnostic de hipertireoza adică hipertiroidie iar tsh este la limita de jos (nu ai scris intervalul de referință al laboratorului)!
Multumesc de recomandare tassevasi. Sanatate multa tuturor!

Ft3 are valoarea in limitele normale 3,32 pg/ml.
Maine am planificat un control cardio si vreau neaparat sa ajung sa fac si un test de anticorpi IgG / IgM pentru SARSCoV2.
Dupa ce am citit mai multe despre sechelele postcovid ma regasesc tare de tot pe acolo pe undeva.
La tiroida oricum voi mai face un control ( a fost si recomandarea la externarea din spital) in timp de 4-5 saptamani.
La analizele de sange de pe 02-12 2020 Tsh avea valoarea de 1,55. iar pe 22 decembrie TSH a fost de 0,31.
cu presupunerea ca e hipertiroidie asociata substantelor de contrast de la CT si examenul arterelor coronare care au avut loc intre cele doua
analize ale TSH-ului.
Am facut tratament pana pe 30.12 cu 3 X 20 picaturi Irenat.
Simptomele se schimba atat de ciudat de la zi la zi de la o ora la alta si de la saptamana la saptamana acum cand scriu sant slabit si imi bubuie capul si tiuie urechile.
Iar acum doua ore eram parca "racit cobza" nas infundat respiratie greoiaie si slabiciunen si simt ca toate se leaga de aceasta tuse uscata, si parca o obstructie din plamanul drept.
Poate n-ar strica sa faci un drum si pe la alergolog. Purtatul mastii a accentuat manifestari de tip alergic, facandu-ne mai sensibili la alergenii de casa si probabil la substantele dezinfectante. Incearca o vreme sa folosesti numai sapun pentru a dezinfecta mainile si obiectele cu care intri in contact. Un test rapid la 12-16 dintre cei mai cunsocuti alergeni poate fi surprinzator uneori....
Nici cu vitamina D nu stau prea bine dar asta e iarna, pentra ca vara stau mult la soare la sfarsit de saptamana, merg la pescuit, unde fac si ceva miscare.
Vit D25 OH total 21 30---70
Vit D25 OH total Ifcc 53 75----175

Multumesc frumos tuturor pentru sugestii, revin maine sau curand cu informatii noi.
Substanta de contrast are un timp de injumatatire de 2 ore deci in maxim 12 ore ar trebui sa scapi de ea...acum socoteste tu in ce moment ti s-a recoltat sange pt analize. Pe de alta parte produsii de contrast iodati contin aproximativ 50 mcg/ml in momentul fabricatiei dar aceasta concentratie poate creste o data cu durata stocarii produsului si te trezesti cu o doza de ioduri de 50 de ori mai mare decat necesarul zilnic. Astfel poti da in hipo sau hipertiroidism care sunt de obicei, dar nu intotdeauna, tranzitorii.
Spui ca ai deficit de vitamina D doar iarna...te-ai testat si la sfarsitul verii si era ok? Nu e suficient sa stai la soare pt un nivel optim care oricum nu are cum sa scada la 21 pe timp de iarna. In plus persoanele cu indicele de masa corporala mai mare de 30 au nevoie de mai multa vit D pt ca celulele grase mentin vit d izolata astfel incat aceasta sa nu fie eliberata.
Si mai am o idee: sevrajul la carne/grasimi animale (cum stai cu vit B12?)
Cineva care renunta la tigari simte nevoia de a manca intruna dar tu in acea perioada erai la dieta...ia-le pe rand!
Pagini: 1 2
URL de referinţă