Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Accu-thyrox pro și contra
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Având în vedere că Euthyrox-ul nu se mai gaseste in farmacii de mai bine de un an cred că mulți dintre voi ați trecut pe Accu-thyrox. Cum va simțiți cu acest hormon? A fost nevoie de o ajustare a dozei sau nu?
Eu am inceput direct cu Accu-thyrox deci nu iti pot spune din experienta proprie daca e vreo diferența intre ele. Mama insa a trecut pe Accu-thyrox dupa ce nu a mai gasit Euthyrox si spune ca nu a observat vreo diferența. In primele zile era usor deranjata la stomac fiindcă lichidul este foarte dulce dar dupa s-a obișnuit (bea si f putina apa imediat dupa administrare?). In ceea ce privește analizele, erau tot in limite normale, nu a crescut tsh. Lua euthyrox de 50 si acum accu-thyrox 2,5 ml deci doza a ramas la fel, nu a fost nevoie sa il creasca.
Mama ta a observat vreo deteriorare a stării generale de sănătate de când suferă cu tiroida?
(04-01-2021 08:35 PM)andremi a scris: [ -> ]Mama ta a observat vreo deteriorare a stării generale de sănătate de când suferă cu tiroida?

Au inceput investigatiile la ea pt tiroida dupa ce a inceput sa aiba esv (a incercat si ablatia, nereusita, din pacate). Asta a fost acum 9 ani. Pe atunci analizele ei ieșeau bine, insa cu anticorpi prezenti. In ultimii ani, au aparut mai multe probleme la ea, a fost investigata si pentru alte boli autoimune dar la ceva concludent nu s-a ajuns. Dar o stare generala mai proasta a inceput sa aiba cand a intrat in menopauza (de aprox 5 ani) cam tot atunci a început si medicația cu euthyrox. Simptomele ei preexistente de dureri musculare, schimbari de dispoziție, insomnie, oboseala atunci s-au intensificat plus a început sa ia in greutate si sa aiba bufeuri puternice. Deci tind sa cred ca tiroidita autoimuna cu menopauza nou aparuta a determinat intensificarea simptomelor plus stare generala mai proasta.
Imi imaginez cum se simte mama ta daca spui ca a fost investigata si pentru alte boli autoimune. De fapt nici nu trebuie sa-mi imaginez pt ca si eu ma simt f rau. Nu stiu daca si ei i s-a spus la inceputul bolii acea poveste cum ca o pastiluta pe zi va rezolva problema...

Ca sa nu deviem de la subiect singurul inconvenient gasit pana acum la acest medicament ar fi pretul: 120 lei fata de 9 lei cat costa euthyroxul pt 3 luni
(06-01-2021 04:04 PM)andremi a scris: [ -> ]Ca sa nu deviem de la subiect singurul inconvenient gasit pana acum la acest medicament ar fi pretul: 120 lei fata de 9 lei cat costa euthyroxul pt 3 luni

Da, prețul intr-adevar e destul de mare daca facem comparație cu euthyrox. Avantajul poate fi ca nu mai trebuie sa aștepți pana sa bei cafea, cica absorbția ar fi mai rapida si mai buna fiindca e lichid. Nu știu cat este de adevarat.
Nu am reusit sa fixez adaptorul la sticla, nici nu am apasat prea tare ca sa nu sparg sticla...
La cat timp dupa trecerea la accu-thyrox ati facut analize? Va intoarceti la endocrinolog pt reteta (compensata) sau o poate da si medicul de familie? Endo nu mi-a dat scrisoare medicala...
Analize refacute la 6-8 saptamani, reteta primești si de la medicul de familie dar mama a avut si scrisoare medicala. Eu am cerut rețetă de la endo, chiar daca au reținut reteta, nu a fost compensat, am plătit 42 de ron de fiecare data.

PS. Mama a gasit euthyrox cat pt vreo 2 luni, a inceput sa ia pastile iarăși, zice ca se impaca mai bine cu ele, tot nu ii place gustul f dulce de la accuthyrox.
Da, e destul de grețos sick dar sper să-și facă treaba mai bine decât fratele lui, neamțul... dacă nu mi l-ar fi propus endocrinologul l-aș fi cerut eu. În același timp eu am trecut și pe Novothyral (t4+t3) dar asta e altă poveste...
Mi se pare curios că mama ta e pe o doză foarte mică de mulți ani. Aș vrea să-mi povestești mai pe larg cazul ei.
Mi-e greata de ceva timp. Nu știu dacă are legătură cu Accu-thyrox. La reacții adverse nu scrie nimic de greata, doar insuficienta cardiaca, coma, deces happy. Lumea din afară lauda levotiroxina lichida. La noi nimeni nu zice nimic...
Pagini: 1 2
URL de referinţă