Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Junghiuri in piept
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara! De aproximativ 1 luna am tahicardie sinusala, am avut ca simptom niste dureri in piept. Intre timp am fost la EKG si nimic anormal. In seara asta am resimțit un junghi in piept, intr un punct fix, ma doare doar atunci cand ma misc sau schimb poziția corpului.Am mai simțit aceeasi durere pe la partea stanga a spatelui, spre soldul stâng.Iau un tratament de magnerot si concor, si m-am speriat destul de tare, desi medicul spune ca nu e grav si ca ma voi vindeca, ma sperii incontinuu, tensiunea e buna, pulsul e bun, dar ma sperii cand mai simt dureri in piept. Am 110 KG si 1.8 m si 19 ani. Vreun sfat?
Sa incerci sa slabesti. Vreo 20 de kg macar. Durerile care depin de pozitie sau se activeaza la o anumita miscare sunt dureri osoase de regula. Fie intercostale, fie la insertia coastelor pe stern. Sunt zone cartilaginoase sensibile la leziuni. Ele apar cand ridicam greutati, cand avem o pozitie vicioasa in somn .
(20-12-2020 12:36 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Sa incerci sa slabesti. Vreo 20 de kg macar. Durerile care depin de pozitie sau se activeaza la o anumita miscare sunt dureri osoase de regula. Fie intercostale, fie la insertia coastelor pe stern. Sunt zone cartilaginoase sensibile la leziuni. Ele apar cand ridicam greutati, cand avem o pozitie vicioasa in somn .

Va mulțumesc, asa mi-am propus, sa slabesc, am lust legatura cu un doctor si mi-a spus același lucru.
Va mulțumesc pentru sfat!
Nu ai spus daca ai trecut si pe la endocrinolog...
(20-12-2020 11:46 PM)andremi a scris: [ -> ]Nu ai spus daca ai trecut si pe la endocrinolog...

Am fost, am făcut analize, nu am probleme legate de greutate inca. Am făcut un control si deocamdată trebuie sa slabesc dar nu am probleme legate de asta.
Daca ai fost mai grăsuț de mic probabil că te-ai obișnuit și nu-ți faci probleme. Daca și ai tai sunt supraponderali e de inteles dar daca ei au o greutate normala atunci ar trebui să-ți pui niste semne de întrebare și să te cauți mai mult. Când te-am întrebat de endocrinolog m-am gândit la tiroida...
Sunt de mic asa happy) si ai mei din familie tot asa sunt, dar mi-am propus sa "rup lanțul" happy)
Ok, atunci asteapta sa treaca sarbatorile ca sa nu dai in depresie desi eu nu te vad prea hotarat nici in ianuarie. Daca nu recunosti ca ai o problema nici n-o vei putea rezolva. Nu-ti trebuie o dieta drastica ci o schimbare in stilul de viata adica mai putine calorii, mai multa miscare, pe termen lung. Nu te mai gandi ca trebuie sa slabesti 20 kg ci doar două in prima luna, apoi inca două si tot asa. Iar cand se pune masa cu cele 3 feluri de mancare ori te abtii ori iesi cu catelul, cu prietena...
Succes!
(23-12-2020 12:02 AM)andremi a scris: [ -> ]Ok, atunci asteapta sa treaca sarbatorile ca sa nu dai in depresie desi eu nu te vad prea hotarat nici in ianuarie. Daca nu recunosti ca ai o problema nici n-o vei putea rezolva. Nu-ti trebuie o dieta drastica ci o schimbare in stilul de viata adica mai putine calorii, mai multa miscare, pe termen lung. Nu te mai gandi ca trebuie sa slabesti 20 kg ci doar două in prima luna, apoi inca două si tot asa. Iar cand se pune masa cu cele 3 feluri de mancare ori te abtii ori iesi cu catelul, cu prietena...
Succes!

Ba chiar mi-am propus din ianuarie sa slabesc, macar 20 - 30 kg. Va mulțumesc mult!
URL de referinţă