Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Valoare PSA
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Bună seara.. Am și eu nevoie de câteva lămuriri. Tatăl meu în urma efectuării unei analize PSA prostata i. A ieșit valoarea de 12.Exista riscul unui cancer de prostata la aceasta valoare? Menționez ca a urmat tratament cu tavanic timp de 2 sapt. Este programat și la un Rmn și o biopsie. Mulțumesc.
Tavanicul pt ce l-a luat? Diagnosticul de cancer nu se pune decat pe biopsie, altfel nu va spune nimeni ceva sigur. Cresterea PSA poate fi cauzata, pe langa cancer si de hipertrofia benigna de prostata, dar si de prostatite (de aceea am intrebat pt ce a luat acel antibiotic).
(02-07-2020 01:42 PM)Adelina02 a scris: [ -> ]Tavanicul pt ce l-a luat? Diagnosticul de cancer nu se pune decat pe biopsie, altfel nu va spune nimeni ceva sigur. Cresterea PSA poate fi cauzata, pe langa cancer si de hipertrofia benigna de prostata, dar si de prostatite (de aceea am intrebat pt ce a luat acel antibiotic).

Tavanic și Omnic (omnic i. A fost prescris timp de 6 luni de către medicul urolog.) va mulțumesc
URL de referinţă