Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Povestea mea
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna tuturor. Vreau sa povestesc despre problemele mele ginecologice sunt curioasa despre parerea voastra in legatura cu ele, tin sa mentionez ca am programare la ginecolog pe 23 octombrie aici doar cer pareri si poate e cineva care a avut probleme similare poate ma ajuta. Am 29 de ani, 70 de kg ciclu menstrual am de la 12 ani mereu regulat pana anul trecut, singurele probleme ginecologice avute anexita, si chisturi functionale 1, 2, sau 3 cm de care dr tot timpul m a zis k nu sunt problema. Bun anul trekut din octombrie am inceput sa am cicluri neregulate prima data imi venea ciclul in doua doua saptamani ma tinea 3 zile, dupa am avut doua cicluri normale, dar dupa prin febrularie ciclul nu mi se mai oprea doar dupa 13 14 zile, mam dus la consult unde au gasit chist functional 3 cm in rest nimik mi s a administrat calciu si vitamina k, bun ciclu urmator iara la fel dupa 17 zile de sangerare m am dus inapoi dr alt ecograf in care chistul de 3 cm a disparut dar a aparut altul in celalalt ovar de 3.5 cm tot functional dr a zis k dk vreau putem face tratament cu anticonceptionale pt k chisturile cauzeaza dereglari hormonale si dat fiind faptul k as vrea sa raman si insarcinata asa s ar rezolva cel mai simplu. Bun tratament trei luni anticonveptionale zoely am inceput fara nici o alta analiza, eu n am luat niciodata anticonceptionale habar naveam ce efecte adverse poate sa aiba, dupa o luna nu am mai putut lua, aveam dureri de cap non stop imi tremura corpul parca de agitatie nu puteam dormi si aveam cei mai durerosi sani din toata viata mea. Am intrerupt si am zis k voi vedea ce se intampla, dupa am avut 2 cicluri relativ normale iar apoi iara au inceput sangerarile prelungite de doua saptamani, mentionez sangerarea nu e abundenta doar cateva zile in rest e doar cateva pete , ce e ciudat k de cand am aceste dereglari sangerarile nu sunt dureroase inainte fara pastile nici nu puteam rezista, analizele uzuale de sange urina pap le am la zi si akolo totul e in regula. Ce am oare? Ce parere aveti?
Ar trebui sa mergi si la endocrinolog
(07-10-2019 12:37 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Ar trebui sa mergi si la endocrinolog

Multumesc pentru raspuns. Voi face programare si acolo.
Am fost la ginecolog m a trimis la analize de tiroida. Azi am primit rezultatele si nu e nimik in neregula cu tiroida. Am facut si eco akum nu a aparut nici un chist, si nici altceva in neregula mi s a prescris duphaston 12 zile si normens 3 luni. Ce parere aveti despre acest tratament,si ce altceva ar putea cauza aceste dereglari de ciclu si faptul ca nu raman insarcinata, ce investigatii ar mai trebui sa fac?
E ok tratamentul. Sa ne anunți si pe noi când apare bebe
Buna seara. A trecut un an de cand am scris aici, am luat tratamentul mai de sus,cat am luat am avut menstruatii regulate in februarie am terminat tratamentul pana in mai nu am mai avut ciclu faceam pe teste de sarcina incontinuu si tot negativ in fine am zis ce o fi o fi daca vrea ciclul se regleaza daca nu nu si ca numai iau tratament doar de dragul de a lua si sa fie cum vrea Domnul pe la urma. Din mai pana in 14 septembrie iar menstruatie regulata. In septembrie octombrie noiembrie am muncit foarte mult am deschis un aprozar de legume fructe ridicam greutati din 14 septembrie n am mai avut iar ciclu sincer cu tot cu perioada stresata ce am avut nici nu l am bagat de seama. Bun trece si decembrie tot nimic dar am avut dureri ca de raceala fara usturimi dureri inainte de urinare tot am dat eu pe lichide ceaiuri in general acestea ma ajutau. Acum nu si akum vro doua zile am inceput sa am si dureri de spate am zis asta e trebuie sa iau ceva poate am infectie urinara m am dus la farmacie ( medicul de familie imi e in concediu in general n am obiceiul sa ma medicamentez singura) stand la farmacie am vazut un test de sarcina si am zis ca iau totusi una sa fac orikum va fi negativ doar ca sa iau eu celelalte medicamente cu sufletul impacat. Marea surpriza dimineata testul a iesit pozitiv dupa 2 secunde. Am zis sigur testul e de vina mergand la lucru am mai luat unul la fel pozitiv. Am sunat medicul de familie ea face si ecograf m a programat luni la ecograf zicand ca daca 2 teste sunt pozitive e sigura treaba. Mie sincer nu mi vine sa cred nu am avut nici un simptom perioada asta , pe de alta parte a fost o perioada foarte solicitanta fizic mie frica daca intradevar e sarcina sa nu fi daunat cu ceva uneori ridicam si cate 30 de kg stateam toata ziua in frig nu stiu ce sa mai zic. Am scris aici mai mult sa ma descarc si daca pana luni imi mai dati cate o parere va multumesc. Oricum revin cu rezultatele.
Au trecut 15 saptamani de pe 14 septembrie... destule incat sa nu apara macar cateva schimbari fizice. Ma gandesc ca s-a intamplat mai tarziu. Daca intr-adevar esti in saptamana 16 luni vei afla si sexul. Sa nu pleci de la medicul de familie fara trimitere la ginecolog si la analize.
Efortul fizic nu dauneaza la inceputul sarcinii. Frigul nici atat cu conditia sa nu faci tu febra
Azi am fost la ginecolog medicul de familie a intrat luni in carantina asa ca m am programat repede la ginecolog. Bebe 16 saptamani si 3 zile. Baiat. E ireal dupa ani de incercari. Singurul lucru ce mi a zis dr. ca placenta e cam joasa dar a zis ca poate urca cu trecerea timpului si ca inca nu e motiv de ingrijorare ,doar sa nu mai sa ridic greutati, si bineinteles m a trimis la analize, triplu test, si luna urmatoare la 4 D. M a prescris o gramada de vitamine femosun, altfer, magne b6 . Acum vom vedea dupa analize ce o fi. Eu oricum multumesc pentru raspunsuri, acest forum e foarte util cand ai nevoie de niste pareri.
Ma bucur pt voi...
Stai linistita cu placenta, va creste uterul si o va trage dupa el. Important e ca nu sta pe col. Asculta de medic si ai grija de bebe si de tine!
La triplu test mi a iesit sondrom edwards 1 la 50. Am trimis rezultatele si la doctor numai k ink nu mi a raspuns. De din jos la recomandare scrie ca se recomanda investigatii genetice. Asta cam ce presupune? Am citit pe alti au mai repetat ink o data testul si pe la urma a fost bn. La ora actuala nu stiu ce sa zik tot repet k testul e o statistica bebele se misca e bn.
Pagini: 1 2
URL de referinţă