Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Accidente medicamentoase
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
In urma aplicarii unor procedee terapeutice sau dupa administrarea unor medicamente pot apare uneori stari de urgenta care trebuie recunoscute si tratate corespunzator.
Prezentam o lista a substantelor mai frecvent utilizate si a efectelor secundare cu aspect de urgenta pe care le pot antrena:

=ACETANILIDA: methemoglobinemie.
=ACTH: hemoragii digestive, perforatie digestiva, alergie (eruptii cutanate, ascensiune termica, crize de dispnee, soc anafilactic).
=ADRENALINA: hipertensiune arteriala, accident vascular cerebral, tulburari de ritm, angina pectorala.
=AMIDOPIRINA: alergie, edem laringian, insuficienta medulara.
=AMFOTERICINA B: insuficienta renala acuta.
=ANTIBIOTICE (in general): alergii, soc anafilactic.
=ANTICOAGULANTE (heparina, trombostop) :hemoragii.
=ANTIHELMINTICE: colici abdominale, scaune sanguinolente, convulsii, psihoze, colaps, halucinatii, coma.
=ANTIMALARICE DE SINTEZA: agitatie psihomotorie, convulsii epsileptiforme, methemoglobinemie, anemie hemolitica acuta.
=ANTITIROIDIENE DE SINTEZA: alergie, agranulocitoza, sindrom hemoragipar.
=ASPIRINA: hemoragie digestiva, alergie (febra medicamentoasa, edem laringian, dispnee acuta), acidoza metabolica cu alcaloza respiratorie, agitatie psihomotorie.
=ATROPINA: psihoza acuta, glaucom acut, retentie de urina.
=BARBITURICE: porfirie acuta, alergie, dispnee acuta.
=BACITRACINA: insuficienta renala acuta.
=BELLADONA (extract, tinctura): halucinatii, psihoza acuta.
=BICARBONAT DE SODIU: alcaloza.
=BISMUT: insuficienta renala acuta.
=CALCIU (concomitent cu digitala): tulburari de ritm, tulburari de conducere atrio-ventriculara, oprirea inimii.
=CHINIDINA: tulburari de ritm, insuficienta cardiaca, accidente embolice, vertij.
=CLORAMFENICOL: insuficienta medulara.
=CORTICOIZI: hemoragie digestiva, perforatie digestiva, tromboze, psihoza acuta, hipopotasemie, fracturi spontane; la suprimare: insuficienta corticosuprarenala acuta.
=DEPRESOARE (substante): coma, insuficienta respiratorie acuta.
=DIGITALICE: tulburari de ritm.
=DIURETICE: tulburari hidroelectrolitice si ale echilibrului acido-bazic, colaps, tulburari de ritm, accidente tromboembolice.
=ERGOTAMINA: ischemie acuta periferica.
=EFEDRINA: hipertensiune arteriala, anemie hemolitica acuta.
=FENACETINA: methemoglobinemie, anemie hemolitica acuta.
=FIER (saruri de): soc, hemoragie.
=GENTAMICINA: insuficienta renala acuta.
=HIDRAZIDA: psihoze acute, convulsii, alergie.
=HIPOTENSOARE: hipotensiune ortostatica.
=HISTAMINA: hipotensiune-colaps, dispnee acuta (bronhospasm, hipersecretie bronsica).
=INDOMETACIN: colici abdominale, hemoragie gastroduodenala, ulceratii, perforatii.
=INHIBITORI MAO (concomitent cu ingerare de branza, bere, vin, banane): hipertensiune arteriala acuta.
=INSULINA: coma hipoglicemica, soc.
=IOD: idiosincrazie (soc); iod radioactiv: criza tireotoxica.
=IZOPRENALINA (Bronhodilatin, Isuprel): angina pectorala, tulburari de ritm.
=KANAMICINA: insuficienta renala acuta.
=MAGNEZIU (saruri de): insuficienta respiratorie de origine cerebrala.
=METISERGINE: angina pectorala.
=MIALGIN: colici biliare, hipotensiune-colaps, halucinatii.
=MORFINA: deprimarea respiratiei (in insuficienta respiratorie cronica, la gravide), spasmul musculaturii bronsice, hipotensiune-colaps, varsaturi, agitatie psihomotorie, tulburari de comportament.
=NITRITI: colaps, methemoglobinemie, hemoliza acuta.
=NORADRENALINA: colaps (la intreruperea tratamentului), necroza locala.
=NITROFURANI: agitatie psihomotorie, methemoglobinemie, hemoliza acuta.
=PAPAVERINA (la doze mari): hipotensiune arteriala-colaps, tulburari de ritm.
=PENICILINA: alergie, soc, reactia de exacerbare Jarisch-Herxheimer.
=POLIMIXINA: insuficienta renala acuta.
=PLEGOMAZIN (Clordelazin, Phenothiazin): dilatatia acuta a stomacului sau a colonului, sindrom de subocluzie intestinala, colaps.
=PROCAINA (novocaina): idiosincrazie (convulsii, pierderea cunostintei, hipotensiune-colaps, oprirea inimii, oprirea respiratiei), alergie (dispnee paroxistica, hipotensiune, eruptii cutanate).
=PROGESTERON: accidente tromboembolice, metroragii (la intreruperea tratamentului).
=PROPRANOLOL: insuficienta cardiaca, astm bronsic, hipotensiune-colaps (la administrarea i.v.).
=RIFAMPICINA: insuficienta renala acuta.
=SALICILAT DE SODIU: hemoragie digestiva, edem laringian, dispnee acuta, agitatie psihomotorie, acidoza metabolica cu alcaloza respiratorie.
=SARURI DE AUR: alergie, insuficienta renala acuta, agranulocitoza, sindrom hemoragipar, anemie aplastica.
=SEROTERAPIE: soc anafilactic.
=STREPTOKINAZA: hemoragii, soc.
=STREPTOMICINA: alergie, tulburari vestibulare si auditive, accidente respiratorii (la administrarea intrapleurala sau intraperitoneala la bolnavii operati care au primit un preparat curarizant).
=SULFAMIDE: alergie, anemie aplastica, hemoliza acuta, agranulocitoza, methemoglobinemie, manifestari renale (proteinurie, hematurie).
=TETRACICLINA: manifestari digestive grave (mai ales prin candidoze), septicemie candidozica, flebite (la administrarea i.v.), alergie.
=TIROIDA: angina pectorala, tulburari de ritm.
Sunt gravida in doua luni jumate. Sotul m-a batut iar eu am luat 15 pastile de vitamine elevit. Ce pot pati, o sa pierd sarcina? ce sa fac?
Mergi la doctor sa te consulte si sa-ti faca o ecografie. Spune-ne si noua de ce ai luat atatea pastile, ca suntem curiosi??!
Am luat aceste pastile pt ca sotul ma batut si mia zis sa fac ce stiu sa fac avort ca daca nu ma bate d ma omoara ma m speriat si am crezut ca daca iau acele pastile scap de sarcina eu mai am doi copii cu el doar ca sa apucat d baut si e violent si cum eram f speriata am recurs la acest gest
Off, Doina.... nu fa avort doar pt ca asa iti zice sotul. E pacat sa ucizi un bebelus care nu se poate apara singur si care depinde de tine intru totul...mamele dau viata, nu o iau. Daca iei pastile e un risc destul de mare ca rezultatul sa nu fie moartea fatului, ci sa apara malformatii, iar apoi dupa nastere il vei chinui pe el, dar si pe tine.
Mergi la un medic ginecolog sa te consulte si fa o ecografie ca sa vezi starea fatului.
URL de referinţă