Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tensiune Arteriala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
sad buna seara ma confrunt si eu cu o problema o am pe mama 51 de ani care face tensiune doar seara cel mai rau a facut 21/13 80 am dat telefon la salvare i a scos tensiunea si i a dat medicamentatia, nebilet atacand si tertensif, in fiecare seara tot face tensiune 17/11 recent nu stiu ce sa mai fac la cardiolog a facut ekg+ ecocardiografie si a zis ca e complet normala i a scris pe foaie tulburare anxioasa ... ce e de facut peste o luna mai am programare si nu cred ca e de asteptat sad Ps; are si colicist ... fiere strangulata broken heart
ps va pot atasa si toate analizele de la inima si ecografia si analizele aferente
Cauzele HTA sunt extrem de numeroase. Pentru a le descoperi e nevoie de multe anaize si investigatii. Poate fi o cauza renala, poate fi o carenta de vit. D, o cauza metabolica, dar si stresul, anxietatea. Nu ai oferit prea multe date, legate de greutate, inaltime, alte probleme medicale pe care le-a intampinat (diabet de ex.) . E nevoie de un consult endocrinologic amanuntit si analize in aceasta sfera. Si un consult ginecologic se impune, daca a intrat recent la menopauza.
URL de referinţă