Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: pseudo sindrom foster kennedy
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna ziua

Am fost la oftalmolog deoarece am dureri de ochi si ma deranjeaza lumina puternica. Dioptrii 0,5- 0,75. Mi s-a spus ca este de la pc...sa imi pun picaturi si sa imi achizitionez niste ochelari cu lentila blue control. Campul vizual nu a iesit perfect dar nici rau. Dupa picaturile de atropina a reiesit ca pupila dreapta este mai palida....am vazut si eu pe aparat...este mult diferita de stanga.
Mi s-a dat diagnosticul de pseudo sindrom foster kennedy cu recomandare de a face un rmn cranio cerebral.
Incercand sa gasesc info pe internet....nu gasesc ft multe despre acest "diagnostic". Mai este cineva in situatia aceasta?
Multumesc
Indicatia de RMN a fost facuta pentru a putea confirma diagnosticul, deci pentru a vedea daca din punct de vedere neurologic exista un edem si o compresie a nervului optic. Discuta cu un neurolog despre acest aspect pentru a primi si alte eventuale recomandari de investigatii. Citeste informatiile de mai jos:
https://www.aao.org/eyenet/article/diagn...syndrome-2
URL de referinţă