Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tromboflebita
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
salutare tuturor
a o rugaminte la voi care poate sa ma ajute soacra-mea a fost diagnosticata cu tromboflebita de cateva luni si vrea sa stie cum se poate trata.a urmat ceva tratamente dar a renuntat si acum vrea sa mearga la un centru de specialitate bun poate cineva sa ma ajute.soacramea are cam 160 si vreo 100kg are greutate de-a face cu asta
Anamaria, soacra ta se poate trata, evident, intr-o clinica de boli cardiovasculare, si cu cit mai repede cu atit mai bine. Altminteri se expune unor mari riscuri, inclusiv letale !!
Da, obezitatea figureaza printre cauzele tromboflebitei, pentru inaltimea ce-o indici ar cam trebui sa dea jos 45-50 de kilograme pentru a fi in parametrii.
multumesc foarte mult de raspuns.ea vrea sa mearga undeva pe la Tg. Mures sa se trateze dar problema este ca medicii din bacau nu vor sa ii dea trimitere pentru alt centru medical pentru ca nu este foarte grav si sincer sa spun nu stiu ce analize a facut pentru ca le tine secrete pentru ea dar se plange intr-una de durere si sincer ne-a cam facut cu nervii si pe mine si pe sot.din intamplare stiti vreun centru unde pot sa o duc undeva prin zona moldovei.Tg MURES este la capat de tara.nmultumesc mult
Anamaria, daca zici ca nu este foarte grav, ma gindesc ca si medicii din Iasi - alt centru universitar - or fi stiind sa lecuiasca o tromboflebita. Tratamentul nu-i foarte sofisticat: printr-o ecografie doppler vasculara se localizeaza cheagurile, se trece la dizolvarea lor si apoi tratament de intretinere cu anticoagulant. Daca soacra are colesterolul si trigliceridele marite, va primi si medicatie hipolipemianta, plus indicatia de a slabi muuuuulte kilograme.
multumesc foarte mult sa incercam si asa si sa vedem ce o sa iasa marea problema este ca nu vrea sa slabeasca si manaca toata ziua.o sa o trecem pe o dieta si sa vedem daca rezista.multumesc inca o data
si eu m-am confruntat cu aceeasi problema cu soacra mea . cand i-am spus ca trebuie sa tina o dieta si sa mergem la un doctor bun , parca a acceptat , dar cand am spus ca trebuie sa renunte la fumat , mai ca nu m-a dat afara din casa . oricum a tot mormait vreo luna de zile . a aparut o ulceratie . a mers la medic fara mine . primul a spus ca trebuie amputat , deoarece avea deja 2 operatii pe acel picior . al doilea medic a spus ca va muri , iar rana aia nu se va mai inchide .

speriata a acceptat ajutorul meu . rana s-a inchis dupa cca 3 luni de zile cu dieta alimentara corecta si suplimente nutritive .

acum fumeaza in continuare . nici nu as vrea sa ma gandesc la urmari , dar e tare greu cand e cineva bolnav . implicatiile sentimentale sunt mari . agitatie , disperare , deznadejde , iar ei - parintii si socrii egoisti o tin una si buna cu : am trait cat am trait , acum pot sa ma duc - au intre 58 si 65 de ani si pe mine ma cam sperie acest gand . adica as vrea sa cred ca am o mostenire buna si ca voi apuca macar 80 de ani .blushing
Gabriela, te inteleg, am avut si eu in preajma mea rude grav bolnave, chiar cu boli invalidante, si daca mai sint si necooperanti... chiar ca-ti vine sa-ti iei lumea-n cap!
Parintii si socrii tai au o virsta cind inca n-ar trebui nicidecum sa sa gindeasca la moarte, mai ales ca, daca inteleg bine, sint remediabile suferintele lor. Iti doresc putere si rabdare, suficienta afectiune pentrua a-i convinge sa paseasca pe calea vindecarii sau macar cea a ameliorarii !
URL de referinţă