Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tsh foarte scazut
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4
Buna seara,

Numele meu este Oana și am 27 de ani.
In urma unor analize in anul 2017 am fost diagnosticata cu hipotiroidism boala Hashimoto. La vremea aceea Tsh-ul meu era de 5.3.
Medicul mi-a prescris eutyrox de 25 mg in fiecare dimineața. Am repetat analizele 6 săptămâni mai târziu. Tsh-ul a ieșit de 3. In Februarie 2018 am repetat analizele tsh-ul fiind de 0.9. In urma cu doua zile tsh-ul Mi-a ieșit 0.007. Nu ma simt rău nu am niciun simptom. Se poate sa nu mai trebuiască sa iau medicamente? Doctorul nu mi-a dat nici un răspuns clar. Va rog sa îmi răspundeți. Mulțumesc.
Ai testat ft3 si ft4?
(18-12-2018 08:05 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Ai testat ft3 si ft4?

Nu. Mi-a spus doctorul sa repet analiza la mijlocul lunii Ianuarie. Și sa fac și ft3 și ft4. Ar putea fi probleme?
Daca te simti bine nu te ingrijora de analize. Unii se simt mai bine atunci cand tsh este supresat (cum este si al tau) iar ft4 este la limita maxima sau putin peste limita cu conditia ca t3 sa fie normal. Cum zicea si dr. Toft:
"The appropriate dose of levothyroxine is that which restores euthyroidism and serum TSH to the lower part of the reference range - 0.2-0.5mU/l.
In this case, free thyroxine is likely to be in the upper part of its reference range or even slightly elevated – 18-22pmol/l. Most patients will feel well in that circumstance.
But some need a higher dose of levothyroxine to suppress serum TSH and then the serum-free T4 concentration will be elevated at around 24-28pmol/l.
This 'exogenous subclinical hyperthyroidism' is not dangerous as long as serum T3 is unequivocally normal – that is, serum total around T3 1.7nmol/l (reference range 1.0-2.2nmol/l)."
Sa ne tii la curent cu urmatoarele rezultate.
Buna ziua,
Am refăcut analizele. Tsh-ul a ieșit 0.013 iar ft4 28.18?
S-ar putea sa fi trecut la hipertiroidism?
Mulțumesc.
Ai facut analizele dupa ce ai luat levotiroxina?
Care este intervalul de referinta pentru ft4?
Cat este ft3?
(10-01-2019 02:37 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Ai facut analizele dupa ce ai luat levotiroxina?
Care este intervalul de referinta pentru ft4?
Cat este ft3?

Nu am luat levotiroxina. Doar euthyrox de 25 mg. Intervalul de referință este între 10.6 și 22.7. Doamna doctor nu mi-a prescris sa fac analiza Pt ft3. Cred ca o sa o schimb thinking A fost foarte scurta consultația.
Ai luat euthyrox in dimineata in care ai facut analizele? Luna trecuta ai spus ca vei face si ft3 - cel mai important in cazul de fata (daca este in limite poti continua cu doza actuala, daca este peste limita doza trebuie scazuta). Foarte important este cum te simti: daca apar simptome de hiper (palpitatii, transpiratii, iti tremura mainile, intoleranta la caldura) trebuie sa opresti euthyroxul. Toate astea pana ajungi la medic...
(11-01-2019 05:01 PM)ElenaM a scris: [ -> ]Ai luat euthyrox in dimineata in care ai facut analizele? Luna trecuta ai spus ca vei face si ft3 - cel mai important in cazul de fata (daca este in limite poti continua cu doza actuala, daca este peste limita doza trebuie scazuta). Foarte important este cum te simti: daca apar simptome de hiper (palpitatii, transpiratii, iti tremura mainile, intoleranta la caldura) trebuie sa opresti euthyroxul. Toate astea pana ajungi la medic...

Am luat in dimineața in care am făcut analizele. Ma duc maine sa fac și ft3. Am palpitații( seara de-obicei) și bufeuri de caldura. Azi nici nu am mai luat eutyrox. Și ma gândeam sa nu mai iau pana ajung la doctor
Euthyrox nu se ia inainte de analize ci dupa. Altfel ft4 poate arata mai mare decat este de fapt...
Pagini: 1 2 3 4
URL de referinţă