Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tumoare colon
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua! In urma cu 2 saptamani bunica mea a fost internata la spital pentru dureri de stomac. In urma colonoscopiei s-a aflat faptul ca, are o tumoare malogna pe instestinul gros, fara metastaza(asta fara analiza biopsiei) Urmatoarea analiza ar fi trebuit sa fie examenul tomograf dar medicii au hotarat sa nu mai faca examenul si sa o opereze pentru extirparea tumorei. Operatia a durat 30 de minute pentru ca si-au dat seama ca nu pot efectua operatia (inca nu stiu de ce). La o zi dupa operatie i-au atasat si anusul contra naturii. Doar ca ce ar fi trebuit sa fie in punga, bunica vomita.
Totul s-a intamplat pe repede inainte si nimeni nu a avut timp de reactie. Fara cunostinte si relatii in domeniul medical nu stim ce decizie sa luam: sa o transferam la Bucuresti sau sa ramana la Buzau? De altfel nu stim nici daca medicii s-au pripit cu operatia.
Va rog sa ma ajutati cu unele sfaturi!!!!
Multumesc frumos,
Zi buna!
Greu de spus cum ar fi mai bine. In mod normal, trebuia asteptat rezultatul biopsiei si/sau investigatiei CT. Trebuie sa cereti si o alta parere la un spital cu clinica de gastroenterologie cu renume cum este cea de la spitalul Fundeni. Intr-adevar, operatia a durat cam putin.
Din experienta de la spital, sfatul meu ar fi sa o mutati la Bucuresti, la oricare spital cu exceptia Universitarului si Pantelimonului. Echipa de chirurgie de la Sf. Maria de ex este f buna.
Cum a zis si SH, era normal sa se astepte rezultatul biopsiei si al CT-ului. Fara investigatii suplimentare si doar pe baza unei colonoscopii, nu se poate spune daca exista sau nu metastaze.
URL de referinţă