Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: De ce medicina complementara si alternativa?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Medicina complementara si alternativa

Ar fi nedrept ca alaturi de medicina alopata sa nu se recunoasca atuurile unei medicini practicate de mii de ani si care a reprezentat pentru sute de milioane de oameni o sansa in plus la viata, la prelungirea si imbunatatirea calitatii ei. Acest tip de medicina trebuie privita cu incredere dar si cu circumspectie in acelasi timp. Intr-o lume in care numarul medicamentelor de sinteza, dar si a remediilor naturiste, suplimentelor alimentare dispozitivelor dedicate unor terapii neconventionale a crescut exponential, oamenii sunt extrem de derutati in alegerea pe care o au uneori de facut: un medicament de sinteza care are insa si efecte secundare importante, un remediu naturist a carui eficacitate este indoielnica, un tratament neconventional cu rezultate incerte. Reclamele agresive, de multe ori mincinoase, sunt un mijloc puternic de persuasiune si extrem de multi oameni naivi, cad prada lor.
In general oamenii se impart in doua categorii, cei care cred ca medicamentele de sinteza sunt incomparabil mai bune decat cele naturiste si cei care cred invers, ca remediile naturiste sunt de preferat celor de sinteza. Asa cum se intampla de obicei, adevarul este undeva pe la mijloc, pentru ca este un adevar incontestabil ca medicamentele alopate au salvat multe vieti, au reprezentat unica sansa de a vindeca un numar impresionant de boli. Tot atat de adevarat este ca tratamente ce tin de medicina complementara sau alternativa, au oferit optiuni viabile, prelungind speranta de viata sau permitand tinerea sub control a unor boli fata de care medicina conventionala s-a dovedit ineficace sau periculoasa prin efectele secundare ale medicatiei de sinteza.

Medicina naturista si Uniunea Europeana

Ca urmare a unei "invazii" ce pare scapate de sub control a unor produse naturiste si suplimente alimentare ce nu au in spate avize ale unor autoritati in domeniu, Uniunea Europeana s-a vazut nevoita, pe buna dreptate, sa ia masuri legislative impotriva unui fenomen ce a condus la proliferarea unor asa zise remedii naturiste necertificate, a caror eficacitate, origine, efecte secundare sunt neconfirmate sau dubioase. O directiva din 2004 ce se regaseste si in Codex Alimenatarius, are la baza mai multe studii care au dovedit efectele adverse ale remedii naturiste, sustin unii oficiali europeni.
Cum era de asteptat acest lucru a generat controverse si reactii puternice din partea producatorilor si comerciantilor de produse naturiste pentru ca certificarea acestora doar, genereaza costuri care nu pot fi suportate. Cei care s-au temut ca nu vor mai gasi in Plafar-uri nici banalele ceaiuri medicinale, n-au de ce sa se teama pentru ca firmele consacrate cum sunt HOFIGAL, FAVISAN, FARES, ca sa dau doar cateva exemple, au certifcari ISO, produse avizate conform legislatiei europene an de an. Chiar si multe dintre medicamentele venite din China au avizul Ministerului Sanatatii, deci situatia nu este chiar asa de neagra cum se straduie unii sa o prezinte. Este indiscutabil insa ca trebuie eliminate sau certificate produsele insotite de reclame agresive ce le garanteaza eficacitatea si le transforma chiar in panacee universale!
E nevoie de moderatie si circumspectie in cazul multora si asta este lucrul pe care ni-l propunem, sa (re)descoperim impreuna virtutile dar si slabiciunile unei medicini care de-a lungul secolelor, pentru extrem de multi oameni, a reprezentat singura alternativa la suferintele lor.

Terapiile naturiste, neconventionale si omul modern

Omul modern este un dependent! Acesta este un adevar trist cu care ne confruntam zi de zi fiecare dintre noi. Fie ca e vorba de sex, cumparaturi, muzica, jocuri, internet, mancare, droguri, fumat, dependenta se manifesta la fiecare dintre noi sub o forma sau alta conducand la imbolnavirea organismului si transformand omul modern intr-un dependent care prefera sa se trateze in loc sa identifice cauzele reale ale imbolnavirii. E timpul sa facem ceva pentru a ne reintoarce la natura, cea care ne-a dat viata, cea care nu ne-a tradat si nu ne-a facut rau niciodata. Noi suntem cei care i-am facut rau, am otravit-o, am poluat-o, i-am distrus oazele de verdeata si sanatate. Daca vrem sa supravietuim ca specie si sa fim sanatosi intr-o lume sanatoasa, trebuie sa redescoperim impreuna ceea ce cu inconstienta sau nepasare am neglijat pana acum.
As vrea ca postarile voastre sa readuca in memoria oamenilor lucrurile simple si adevarurile incontestabile despre virtutile pe care numai mama natura le poate avea. Ea a oferit intotdeauna oamenilor remedii valoroase, fara egal. Trebuie doar ca oamenii sa stie pe care sa le aleaga. Istoria scrisa si nescrisa a remediilor naturiste sau a practicilor medicale milenare, este o zestre inestimabila pentru omenire. Hai sa rescriem impreuna aceasta istorie, sau sa o trezim la viata in constiinta oamenilor!
Terapiile si tratamentele alternative salveaza vieti.
Eu iau suplimente alimentare de aproape 20 de ani. Din experienta mea cele mai bune sunt cele americane. Eu am avut mereu probleme cu prostata si pentru asta am gasit un produs bun aici in Romania, se numeste Prostadvance. Eu il recomand.
Adenomul de prostata este cea mai frecventa dintre tumorile benigne ale barbatului.
Pentru tratarea infectiilor urinare provocate de adenomul de prostata poate fi folosita o schema de tratament cu produse naturale. In primele 15 zile se administreaza capsule Biomicin, o capsula de trei ori pe zi, concomitent cu capsule Prostata, cate 2 de 3 ori pe zi. Tratamentul continua in luna ce urmeaza cu tinctura de ghimpe, 30 de picaturi de trei ori pe zi, impreuna cu capulele Prostata, luate la fel. In urmatoarele doua pana la patru luni se poate face tratament de intretinere cu capsule Prostata, una dimineata si doua seara.
In toata aceasta perioada de tratament este indicat sa se consume ceai Prostata, 3-4 cani pe zi. Acest ceai are in compozitie ghimpe , pufulita, urzica moarta albă, flori de galbenele, muguri de pin, splinuta si coada calului.
URL de referinţă