Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Balbaiala, blocare
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
In primul rand buna ziua. In al doilea rand si in principal, sper ca aceasta e sectiunea buna pt acest subiect. Sper si cred ca este vb de stress pentru ca pt aproape 3 ani scapesem de aceasta problema. De mic intotdeauna am avut probleme cu cateva cuvinte. Cel mai rau cu banalul "buna" care precede ziua, seara dimineata. Cand ma intalnesc cu o pers intamplator spun buna ziua de ex fara nicio problema, involuntar. Cand vb la telefon sau stiu ca urmeaza sa ma intalnesc cu o persoana efectiv am impresia ca ma blochez si nu iese cuvantul asta blestemat. Din cauza asta ajung sa reformulez de genul "va salut", sau indferent de genul de femeie sarutmana. Al doilea lucru greu de spus in anumite situatii dar mult mai rar este numele de familie. Asta poate si ca sunt rarait sau peltic cum se spune si numele asta incepe cu r. Problema asta a avut-o si bunicul meu care la 77 de ani inca se balbaia cand se enerva. Eu cea mai grava problema de genul asta am avut-o in clasa a 5-a si in facultate cand in public m-am blocat si trebuia sa reformulez tot timpul in cap altfel riscand sa ma blochez efectiv...se deschide gura dar limba refuza sa se miste asa cum trebuie. O perioaada a fost bine pana cand de 5-6 luni s-a terminat si pun lucrul asta pe seama terminarii facultatii, cautarii unui job dar, am terminat dreptul si practic o sa interactionez cu oameni toata viata. Exista vreun exercitiu ceva in afara de a merge la un logoped. E ciudat si asa avea o senzatie de slabiciune mult prea mare. Va multumesc frumos.
Claudiu, cred ca problema are un fond psihologic, din moment ce spui ca disparuse si a revenit o data cu stresul creat de noua etapa de viata in care ai ajuns.
Parerea mea ar fi sa consulti un psihoterapeut comportamentalist care sa-ti demonteze mecanismul blocajelor pe care le faci si sa te invete remodelarea atitudinii in astfel de situatii.
Ar fi important sa faci treaba asta cit mai repede, inainte de a apuca sa dezvolti asa-numitele fobii sociale (printre care si neputinta de a vorbi in public). Gindeste-te ca e vital pentru viitoarea ta meserie in oricare varianta a ei. Ca vei fi avocat, judecator, procuror, notar, consilier juridic - va insemna sa fii in vesnica legatura si interactiune cu oamenii, iar eventuale rateuri (feri doamne) in aceste relatii pot adinci problema.
Penultima propozitie a mesajului tau - "E ciudat si asa avea o senzatie de slabiciune mult prea mare." - este neclara: ai avea o senzatie de slabiciune daca...etc sau o ai deja si daca da, in ce consta ? confused
In primul rand tot dvs sunteti prima care a raspuns si vreau doar sa spun ca sunteti grozava. Cred ca a fost si o greseala de exprimare. Slabiciune in sensul ca ar trebui sa vb cu prietena cu care locuiesc despre asta, cu parintii etc. Adevarul e ca m-am cam saturat de probleme din astea si cam stiu ce inseamna sa te intrebe propria iubita ce spui pt ca nu se intelege (chiar sunt foarte rarait) daramite sa mai vb si ca ma balbai. Bunicul nu a scapat niciodata, nu are cum sa fie ceva si genetic? si alte rude din partea mamei la fel. Ma gandesc ca poate sunt si ipohondru, am scuipat putin sange, o varica mai mare si gata griji. Banuiesc ca daca ma voi forta de fiecare data in public voi invata sa trec singur peste asta. Asa am facut si cand am trecut de la liceu la facultate. Stiu ca suna ciudat dar ganditi-va ca atunci cand eram mic eu eram ala cu platfus care purta ghete ortopedice cu flecuri de fier si vara si iarna si nu puteam de ex sa ma dau pe gheata pt ca "Stricam"gheata sau ma blocam sau ma balbaiam cand vorbeam in clasa. Nu vreau sa par slab oricat de stupid ar parea si fata de prietena, parinti, frate, etc. Mi-ar scadea respectul de sine si chiar am muncit destul de mult pentru asta. Slabiciune in general? Niciodata, intotdeauna imi zic ca pot sa fac tot ce imi propun, si in general reusesc. Chiar sunt foarte perseverent. Asa sper ca o sa fie si cu asta. In fond meseria o sa ma forteze sa fac asta. Oricum, multumesc mult.
Claudiu, imi plac hotararea, perseveranta ta in fata acestei tulburari de vorbire care le creeaza multora complexe de inferioritate, intretinand un cerc vicios din care este greu de iesit fara ajutor de specialitate. Trebuie sa te adresezi unui logoped si probabil unui psiholog specializat pe probleme de terapie cognitiv comportamentala, cum spunea si uliana. Va trebui sa reinveti sa respiri corect si sa constientizezi in orice moment acest lucru. Vorbeste singur ca si cum ai repeta un rol intr-o piesa, canta chiar, daca ai un pic de ureche muzicala sau o chitara prin casa. Logoped-ul te va invata cu siguranta o multime de tehnici prin care sa inveti sa recastigi treptat, treptat controlul in procesul vorbirii. Chiar daca nimeni nu a descoperit pana acum un tratament radical care sa vindece balbismul, in multe cazuri el se remite spontan sau este diminuat in foarte mare masura.
Nu pot decat sa iti urez succes si sa astept vesti noi si imbucuratoare de la tine!
Sanatate multa!
multumesc soul healer.
Claudiu, dincolo de ce-ti spune perfect valabil colegul meu, mai am citeva mici ramarci: e foarte bine ca un barbat sa aiba vointa, perseverenta, sa tina la stima de sine si propria imagine, dar trebuie sa fie si rational. Sa stii ca perfectionismul impins peste anumite limite devine o problema deranjanta - chiar mare - si pentru tine, si pentru mediul in care te invirti. Adoptarea tiparele de genul "eu pot, trebuie, nu admit, nu exista, nu concep, nu se poate" duce relativ repede la transformarea in acel tip de om antipatic si nesuferit, ocolit de intreaga lume. Iti propun o vizita la urmatoarea adresa:
http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru...tie~ni47rb
Daca vei dori, mai vorbim !
Claudiu, mai in gluma, mai in serios, te-ai uitat la Discursul regelui (The King's Speech)? Filmul a luat oscar pentru cea mai buna interpretare. In film e vorba de un rege balbait, care nu putea tine un discurs in fata supusilor. Sa te uiti, e interesant.
Buna Claudiu,

Sustin in totalitate recomandarea lui Csm. Filmul l-am vazut cu un prieten care se confrunta cu o pb asemanatoare cu a ta si chiar a avut efect asupra lui. L-a ajutat destul de mult psihic aratandu-i si un alt unghi a pb pe care o are. Datorita faptului ca s-a nascut cu cordonul ombilical de gat are o mica balba la anumite cuvinte. Pt mine insesizabil dar pe el il jeneaza destul de mult.
URL de referinţă