Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Lupus
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Iritatia care apare in cazul bolii Lupus apare brusc in totalitate sau evolueaza (de la o iritatie mai mica se ajunge la acel fluturas) ? De o saptamana a aparut o pata in partea dreapta a fetei, langa nas si azi am observat ca a aparut o pata mica si in partea stanga. Se simte nasol la atingere... e aspra zona.
Ceva de genul cum are tipul din imaginea de mai jos:
http://www.rashresource.com/wp-content/g...ace-02.jpg
Mergi la dermatolog pentru diagnostic. Poate fi doar o purpura rozacee. De unde ti-a venit ideea de lupus?? Trebuie facute analize pentru a confirma un astfel de diagnostic.
Rozaceea apare la persoanele de peste 30 de ani. Eu am 20. Si nu prea arata a rozacee. happy
Ma gandesc la lupus pentru ca sunt foarte obosit, mai ales dupa ce alerg (30 de minute); ma dor muschii si oasele. Ce analize sa fac pentru lupus ?
Se poate face un examen histopatologic al tesutului afectat si un examen de imunofluorescenta directa pentru evidentierea unor eventuale depozite de imunoglobuline specifice (IgM, IgC) sau complement C3, C4. Discuta cu un dermatolog bun aceste probleme si nu te mai lua dupa simptome care sunt comune la nenumarate alte boli.
Sanatate
URL de referinţă