Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Gust dulce in gura
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Vreau sa incep prin a-mi cere scuze daca acest subiect a fost deja dezbatut pe forum.
Revenind la problema mea, de aprox 5 zile, simt un gust dulceag in gura, ca de indulcitor. Imi e foarte teama sa nu am diabet, insa nu prezint alt simptom; doar gustul dulce, aproape constant, in gura.
Ce credeti ca poate fi?
Am si o onicomicoza la unghiile de la maini. E posibil sa se transmita infectia in gura si ca urmare simptomul asta? Si limba e cam alba.
Nu am, momentan, posibilitatea sa merg la un medic.
Masoara-ti glicemia dimineata, pe nemancate. O poti face aproape la orice farmacie. Foarte probabil ca e vorba de o candidoza bucala. Incearca sa eviti o vreme produsele lactate, dulciurile si produsele facute din faina alba. Sunt o multime de remedii naturiste pentru tinerea sub control a candidozei, fara a folosi medicatie antifungica. Pentru unghii ai nevoie de tratament. Medicul iti va spune care anume.
Eu sunt in Anglia acum, iar la farmaciile lor trebuie sa faci programare pentru orice fel de test. Mi-au facut programare tocmai saptamana cealalta. De frica diabetului, de 3 zile, am inceput si un regim. Nu am mai mancat niciun fel de dulce, niciun fel de paine, nu am mai mancat dupa ora 7 si am inceput sa si alerg in fiecare dimineata. Este de-a dreptul cicalitor gustul asta... Imi e foarte teama de diabet. Credeti ca se poate intampla ceva pana merg la programare saptamana cealalta?
Multumesc.
URL de referinţă