Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Valve Venoase vizibile
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara Medical-Bucuresti

Imi cer scuze daca nu este locul potrivit dar nu am avut idee pe ce thread sa incadrez intrebarea mea.

De ceva vreme am observat ca uneori pe anumite vene de la incheietura mainii drepte si antebrat plus alte cateva localizate sub glezna stanga , se vad din loc in loc valvele venoase. Apar in general la activitate fizica normal-moderata cand toate venele de pe picioare/maini devin la randul lor mult mai evidente. De fel sunt o persoana cu vene foarte bine definitite oricum . Am 29 ani si 68 kg. Tensiune nu am , chiar din contra sunt hipotensiv . Aceste valve se vad ca niste bilute/protuberante mici nu foarte evidentiate, dar suficient cat sa le vad pe traseul venos. Nu am gasit niciunde un articol medical care sa ma lamureasca daca este ceva normal sau trebuie sa-mi fac griji de afectiuni precum insuficienta venoasa, etc. Ma stradui sa nu dau atentie fiecarei particele a corpului, dar din pacate sunt o persoana foarte ipohondra descoperind aproape in permanenta lucruri care ma pun pe ganduri.
Nu-mi poate da un raspuns nimeni ? Chiar sunt foarte curios daca aceste simptome apar si la alte persoane, incadrandu-se in normal, sau necesita un consult medical de specialitate. Sanatate !
URL de referinţă