Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tratament fibrilatie atriala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4
ARMMDT draga, inainte de a-mi face iluzii, te-as ruga sa-mi lamuresti o nedumerire totala, iscata de un enunt dintr-un articol despre FA. Iata paragraful:
Tratamente nemedicamentoase
In anumite situatii, oamenii cu fibrilatie atriala dificil de controlat, care nu au fost ajutati de alte tratamente, pot beneficia de tehnici mai invazive, cum ar fi:
* Ablatia nodului atrioventricular (NAV), cu implantarea unui pacemaker.
* Implantarea unui pacemaker.
* Ablatia venei pulmonare.
* Implantarea unui defibrilator atrial.
Nedumerirea se refera la enuntul subliniat, celelalte trei imi sint clare. Implantam un stimulator CA SA CE ?? Ce scop, ce rost are ?
Singura idee ce mi-a venit a fost sindromul bradi-tahi, in conditiile in care ambele se manifesta ca FA cu ritm lent,respectiv rapid, iar stimulatorul ar avea rolul sa remedieze bradicardia.
Nici nu mai stiu ce si unde sa mai caut explicatii ! Multumesc !
Buna ziua.
Numele meu este Crina, iar sotul meu in varsta de 28 ani sufera de fibrilatie atriala paroxistica.Urmeaza un tratament cu rithmonorm si lokren, dar crizele sunt tot mai dese si in special noaptea...Maine avem o noua programare la spiatalul Floreasca unde vrem sa discutam despre ablatie cu dl doctor....
Crina, sotul tau are probleme cardiace de fond sau face crizele pe cord altminteri sanatos ?
Cordul este perfect sanatos,doar ca intra din senin in fibrilatii, fara o cauza anume.
E bine ca inima e sanatosa si "doar" niste circuite sint deranjate, exista astfel sanse mai bune de reusita a ablatiei din prima ! Bafta multa pe miine, tin pumnii ! Heart
Multumesc uliana.Am fost azi la dl doctor.Dupa o ecografie a inimii , s-a constatat ca exista mici modificari la nivelul atriului stang, deci boala a evoluat.Ni s-a vorbit despre ablatie, am aflat cu stupoare ca interventia dureaza defapt 4-6 ore...doare...avem sanse mari de reusita inca de la prima interventie.
Da Crina, din pacate deformarea progresiva a atriului sting se afla printre consecintele nefaste ale blestematei fibrilatii, chiar daca e vorba de un cord inca sanatos. Interventia, intr-adevar, poate dura ore bune, e nevoie de multe tiruri de ablatia pentru a izola cit mai bine focarele ce provoaca FA-ul, care de cele mai multe ori se afla in venele pulmonare. Chestiunea cu durerea este ceva relativ, poate sa apara, dar tot atit de bine poate sa nu fie. Depinde mult si de pragul de suportabilitate al pacientului. Cu cit s-a marit atriul fata de controlul precedent ?
Nu am retinut foarte bine cu cat s-a marit, foarte putin...a zis doctorul.O sa facem interventia...desi e greu sa iei o decizie de genul asta...Sa speram ca pana atunci nu vom mai avea episoade de FA.O sa urmaresc pe forum discutiile voastre care ma ajuta enorm .As dori ca sotul meu sa se intalneasca cu o persoana care a facut ablatie si care ii poate descrie exact cum s-au desfasurat lucrurile.Va pup si va doresc multa, multa sanatate!
Crina, te rog nu mai da Quote (adica butonul de "Raspuns") la mesajul anterior. Cand vrei sa raspunzi unui mesaj care e ultimul in lista doar scrie raspunsul in fereastra de sub el si apasa "Posteaza raspuns". Ca atunci e clar cu cine discuti. Doar daca vrei sa dai raspuns unui mesaj care a fost dat mai demult atunci ii dai "Raspuns" aceluia, in asa fel incat textul lui sa fie cuprins in raspunsul tau (si chiar si atunci se poate selecta doar partea care ne intereseaza din mesajul caruia vrem sa ii raspundem) atunci foloseste butonul "Raspuns"
Altfel se aglomereaza Forumul foarte mult si devine greu de citit si de parcurs.
Multumesc!
Scuze si multumesc pt atentionare, nu se mai repeta.
Pagini: 1 2 3 4
URL de referinţă