Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Bcaa
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Avand in vedere ca am intestin iritabil si ficat moderat gras, trebuie sa tin o dieta cat mai dietetica si fara mancat in exces. As dorii sa adaug pe langa uleiul de peste pe care il iau, niste suplimente cu Bcaa intrucat fac sala si alerg si doresc sa nu imi pierd masa musculara deja obtinuta. Credeti ca acesti AA esentiali in raport de 2:1:1 mi-ar afecta cu ceva problemele mentionate mai sus?
Discuta cu un nutritionist aceste aspecte. Eu sunt reticent, mai ales cand e vorba de suplimentele destinate augumentarii masei musculare, Sigur, BCAA nu se compara cu suplimentele proteice clasice, aici fiind vorba de aminoacizi esentiali pentru constructia musculara. Dar, sa nu uitam ca ei nu contribuie direct la dezvoltarea musculara ci trec prin ficat mai intai si doar o parte din ei vor fi directionati catre muschi. Daca ai mai folosit astfel de suplimente in trecut ar trebui sa fii circumspect!
URL de referinţă