Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Obezitatea
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
Ce este obezitatea?

Obezitatea este una dintre cele mai raspindite boli ale secolului al XXI-lea. In 2007, Parlamentul European a cerut recunoasterea oficiala a obezitatii drept boala cronica pentru a impiedica discriminarea persoanelor obeze.

Obezitatea este o conditie medicala in care se acumuleaza excesiv grasime in organism, fie din cauza consumului de alimente mai mare decit nevoile fiziologice, fie din cauza unor dereglari metabolice.

Ea poate fi clasificata in trei tipuri, in functie de surplusul de greutate:

* Obezitate usoara − plus 10%-15% surplus de greutate
* Obezitate moderata− plus 15%-25% surplus de greutate
* Obezitate grava− peste 25% si chiar mai mult surplus de greutate.

Obezitatea poate fi dobindita exogen (aport alimentar) sau poate surveni ca urmare a dereglarii controlului hormonal. Ea nu trebuie tratata cu superficialitate, in fiecare an fiind inregistrate, in intreaga lume, aproximativ 800.000 decese la adulti din cauza acestei maladii.

Care sunt cauzele obezitatii?

La baza, obezitatea apare atunci cand o persoana maninca mai multe calorii decit arde. Se spune ca obezitatea se transmite descendentilor si prin obiceiurile alimentare „mostenite din familie“. Obezitatea se intilneste in tarile cu un nivel de trai ridicat, dar si in cele a caror traditie alimentara presupune asa-numitele „mincaruri grele“.

Obezitatea depinde de numarul si de volumul adipocitelor(celule adipoase). Un numar crescut de adipocite este un risc crescut de obezitate. Numarul crescut de adipocite determina obezitatea hiperplazica. Numarul adipocitelor depinde de alimentatia primita in copilarie si se stabilizeaza in jurul virstei de 20-23 de ani.

La adult in schimb, numarul adipocitelor este fix. Volumul adipocitului este direct influentat de bilantul caloric. Bilantul caloric pozitiv duce la adult la cresterea volumului adipocitului si, implicit, la obezitate. Cu cit inaintam in virsta, activitatea fizica se reduce simtitor, iar ceea ce nu se consuma din alimentatie se transforma in trigliceride de rezerva, marind volumul adipocitelor. Scaderea in greutate inseamna scaderea volumului, nu a numarului de adipocite, care are o valoare fixa.

Obezitatea face victime la orice virsta si la barbati, si la femei, cu o frecventa crescuta la acestea din urma. Maladia afecteaza in primul rind persoanele la care aportul de calorii este mult mai ridicat comparativ cu efortul depus in activitatea pe care o efectueaza. Dieta dezechilibrata si reducerea activitatii fizice sint principalii factori de aparitie a obezitatii.

Obezii au probleme de adaptare sociala

Obezitatea afecteaza in mod evident calitatea vietii, avind repercusiuni in plan social, profesional, personal/intim. Obezii au tendinta de a-si diminua relatiile sociale, au sansa mai mica de realizare profesionala si familiala, confruntindu-se cu prejudecatile celorlalti, dar si cu lipsa de incredere in fortele proprii.
De retinut : 80%-90% dintre diabetici sunt obezi; peste 60% dintre dislipidemici prezinta una dintre formele de obezitate. Proportii asemanatoare se inregistreaza in cazurile de infarct miocardic si in cele de cardiopatie ischemica, intervenite pe fondul obezitatii.

Obezitatea reduce durata de viata. Se estimeaza ca obezitatea morbida reduce durata de viata cu 15-20 de ani, prin complicatiile pe care le are aceasta boala si doar 30% dintre obezi ajung la varsta de 70 de ani.

Complicatiile obezitatii

Kilogramele in plus isi pun serios amprenta nu doar asupra aspectului fizic, ci si asupra sanatatii intregului organism. Astfel, obezitatea poate cauza:

* Hernia peretelui abdominal prin cresterea presiunii cavitatii abdominale, regurgitari si reflux gastro-esofagian din aceeasi cauza;
* Varicele si piciorul plat: afectiuni consecutive greutatii excesive pe care trebuie sa o suporte picioarele;
* Afectiuni pulmonare si cardiace: accidentul vascular cerebral, infarctul miocardic, apneea de somn, insuficienta respiratorie sau cardiaca sint unele dintre cele mai importante complicatii cauzatoare de deces in cazul obezitatii morbide;
* Risc crescut de aparitie a diabetului zaharat tip II, obezitatea fiind unul dintre factorii incriminati. Peste 80%-90% dintre bolnavii de diabet au fost sau sunt obezi;
* Afectiuni ale articulatiilor genunchilor, soldurilor si coloanei lombare (semnalate la 70% dintre obezi);
* Infertilitate: amenoree, tulburari de ciclu ovarian, scaderea cantitatii de spermatozoizi si a mobilitatii lor;
* In obezitate se instaureaza starea de indispozitie generala, scaderea increderii in propriile forte, comportament antierotic;
* Tulburari de digestie cu regurgitari gastro-esofagiene, colecistopatie cronica, tulburari digestive, meteorism, hemoroizi si constipatie;
* Cresterea riscului aparitiei unor cancere: prostata, colon, rect, sin, uter, cervix sau ovare;
* Necesitatea dozelor crescute de anestezic: obezitatea mareste riscul operatiilor. Toate acestea se intimpla din cauza dozei crescute de anestezic necesar pentru un corp mai voluminos.

Recomandari pentru reducerea incidentei obezitatii

1. Alimentatia:
* Stabiliti un plan de slabire pe termen lung!
* Mincati dintr-o farfurie mica! Luati mese scurte si dese in timpul zilei!
* Nu trebuie sa treaca mai mult de 3 ore intre mese!
* Nu sariti peste mese! Daca va infometati, veti minca mai mult la masa urmatoare!
* Nu mincati in timp ce cititi sau in timp ce va uitati la televizor!
* Mincati putin la cina! Nu mincati inainte de culcare, somnul consuma putine calorii.
* Consumati alimente cu un continut ridicat de fibre! Salatele, legumele verzi, fructele va curata intestinele si au un numar redus de calorii. Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda un consum zilnic de 400 de grame de fructe si legume de persoana.
* Evitati alimentele de origine animala, bogate in grasimi saturate si in colesterol.
* Cumparati-va un cintar pentru a va masura greutatea si unul de bucatarie pentru a cintari alimentele!

2. Exercitiul fizic:

* Zilnic sau macar de doua ori pe saptamina este binevenit exercitiul fizic; el poate fi efectuat in functie de preferintele si de gradul de antrenament al pacientului: mersul pe jos,urcatul scarilor de mai multe ori pe zi,mersul cu bicicleta, dansul, inotul, aerobicul, joggingul, gimnastica.

3. Vointa

* Cheia succesului pentru obtinerea greutatii ideale la pacientul obez este dorinta si hotarirea sa ferma de a pierde kilogramele in plus.
* Nu urmati cure de slabire drastice. Organismul tinde sa puna la loc in cel mai scurt timp si sa acumuleze si in plus, dupa ce ati renuntat la cura de slabire.

4. Atentie la medicamente!

Medicamentele care reduc pofta de mincare sint periculoase, mai ales daca actioneaza la nivelul sistemului nervos central. Potrivit unor studii, ele actioneaza asemenea unor amfetamine; aceste medicamente au fost deseori incriminate pentru gravitatea efectelor secundare (semnalate in rindul celor care au optat pentru aceasta alternativa). Impotriva acestor „pastile-minune“ au fost initiate adevarate campanii de presa, in unele tari ele fiind interzise.

5. Suplimentele de fibre vegetale

Acestea sint cea mai buna varianta daca doriti sa slabiti usor, sanatos si pentru totdeauna. Se recomanda, pentru o dieta echilibrata, utilizarea a cel putin 24-30 g fibre vegetale pe zi. Acest lucru pare imposibil in conditiile vietii moderne, mai ales ca semipreparatele pe care le folosim au din ce in ce mai putin fibre vegetale si din ce in ce mai multi aditivi. Se poate totusi !

PS - Despre fibre - in articolul urmator !
Astept cu nerabdare articolul urmator.
Buna ziua.Am promis ca voi intra aici ca sa spun cum am reusit sa slabesc 50KG intr-un an.Mai intai voi face o scurta prezentare.Am fost toata viata obeza si sunt si acum.La opt ani m-am ingrasat brusc.Pana la 18 ani m-am ingrasat constant,nu stiu cate kilograme aveam dar eram grasa.La 18 ani am tinut un regim strict si am slabit in vacanta de vara de aproape nu m-au mai recunoscut colegii de liceu.
De la 18 la 24 ani m-am mentinut cu mici oscilatii.Pe atunci nu stiam prea multe despre calorii,colesterol si altele.Ma infometam pur si simplu.La 24 ani m-am casatorit, am ramas imediat insarcinata si am luat 30 kg greutate.M-am angajat ca laborant chimist,lucram in 3 schimburi aveam un program dezordonat si nu mai aveam timp sa ma gandesc si la mine.Pe parcurs am avut multe incercari de a slabi dar renuntam repede si chiar puneam kg in plus.
Din cauza acestei obezitati am intrat la premenopauza la 39 de ani,m-am operat de hernie de disc,m-am imbolnavit de inima.Dupa operatia de hernie de disc,desi doctorii au spus ca a fost reusita,eu tot nu puteam sa merg sau sa stau in picioare mai mult de 10 minute.Din cauza crizelor de DPSV si a celor de fibrilatie eram des la spital,multe concedii medicale,eram intr-o disperare.
Toata lumea imi spunea sa slabesc eram constienta de acest lucru, dar parca ceva ma tinea pe loc.Pana anul trecut,cand in lunile ianuarie si februarie am fost foarte foarte des la urgente.Am si o hernie hiatala cu esofagita de reflux,din cauza careia intram si mai des in fibrilatie.Am mers la medicul cardiolog care imi urmareste evolutia bolii.Eram disperata.Dansul m-a lasat sa ma descarc,am plans pana m-am racorit si dupa aceea mi-a spus cateva cuvine pe care parca le aud si acum:"Doamna eu pot sa va maresc doza la infinit,dar pana cand nu slabiti nu veti fi mai bine.In cativa ani copiii dumneavoastra va vor plimba dintr-un spital in altul.Asta vreti?".
In acel moment parca am constientizat.A doua zi am inceput "regimul".Am facut asa cum mi-a spus dansul.Am spus ca nu e neaparat nevoie de un medic nutritionist,trebuie sa am grija ce si cat mananc:
Dimineata un sandwich cu ceva slab,nu mezeluri grase,nu branza grasa cred ca intelegeti.Eu am mancat de obicei o felie de paine cu o felie de muschiulet sau ceva asemanator.
Pe la 10:30 un fruct sau doua daca era prea mic unul,dar nu din cele foarte dulci.Eu am mancat mult timp grapfruit sau portocale,sau kiwi sau mar.
La 13:00 cateva linguri de supa sau ciorbita,CATEVA LINGURI si o mica carnita.
La 16:00 din nou fruct.
La 19:00 iaurt cu cereale.Deci eu nu m-am abatut de la aceasta schema multe luni pentru ca slabeam foarte bine.In prima luna am slabit 10kg.
Important este sa mancam cantitati mici si sa apreciem atat cat se poate numarul de calorii.Eu am incercat sa nu depasesc 700 calorii pe zii.
Sa fiu sincera, la cateva kilograme date jos - 5 sau 10 - ma premiam cu ceva mai bun.Copiii ma rugau sa gust cate ceva dar eu le-am spus sa nu ma mai tenteze pentru ca imi faceau rau.De sarbatori am mancat putin mai mult dar totdeauna am avut puterea sa ma intorc la regim dupa ce treceau.
Aici greseam in trecut,daca mancam mai mult intr-o zi anume,ma parasea vointa si nu mai puteam sa o iau de la capat.Deci eu nu spun ca trebuie sa mancati exact ce am mancat eu,daca mi-as fi permis as fi mancat friptura la gratar cu salate si ar fi fost mai placut dar nu as fi putut face asta in fata copiilor mei.Mai depinde si de buget.Important este sa mananci putin,des si sa aproximam numarul de calorii.
La fel de important este sa avem motivatie.Eu am vrut sa slabesc pentru usurarea problemelor de sanatate.Acum pot sa merg ore intregi si nu mai spun ca medicii mi-au gresit operatia.Crizele de inima exista si acum dar este putin mai bine.
M-as bucura mult daca ar mai scrie aici si alte persoane, ne-am sustine reciproc.Eu am avut in jur de 160 kg si acum am 110 kg.Stiu ca este inca mult, dar este mult mai bine.Sper ca de craciun sa pot spune ca o sa am doar 100.
Inca o data sper ca n-am plictisit pe nimeni daca am vorbit prea mult si va asigur ca daca gasiti puterea sa va schimbati regimul de viata nu o sa va para rau.Eu regret enorm ca abia la 50 de ani m-am trezit.Toate cele bune tuturor.
Liliana, iti multumesc! Am reeditat mesajul tau doar pentru a-l face mai usor lizibil; probabil din motive de "economie" ai redactat un text mult prea compact din punct de vedere grafic. Nu-ti urez "la mai mult si la mai mare", ci dimpotriva, la mai putin si mai mic ! Pusi, pusi love struck !
Adevarul este ca l am dictat fiului meu care scrie mult mai repede ,iar el este genul de persoana care nu poate sta locului o secunda ,daca il mai si tineam pe loc pt un astfel de format ....... intelegi tu.laughing
Liliana,

Multe multumiri pentru postarea ta si trimit si-o mare imbratisare big hug
Iti urez la cat mai mic, ceea ce-mi urez si mie de fapt.
Eu va propun ceva....poate ar ajuta pe unii.... Cei care si-au propus sa slabeasca, sa ne spuna acum cate kg au, eventual cate ar vrea sa dea jos, apoi periodic , poate la fiecare sfarsit de luna, sa ne spuna cat au reusit sa slabeasca. Daca o luna vi se pare o perioada prea scurta, atunci poate din 3 in 3 luni. Iar peste un an sau doi, vom vedea "castigatorii", de fapt toti care participa la aceasta "competitie" happy
Grozava idee, Scufi!
Eu as vota pentru varianta cu raport lunar, ar fi mai stimulativ!
Propun sa instituim si oarece premii - o melodie, o poezie, o reteta, ma rog, ce se poate pe un forum!!!
Va multumesc tuturor ca ati fost fost atat de promti si promit ca voi da raportul in fiecare luna ,cred ca este mai bine asa ,sunt de acord cu mult sufletista Uliana .Deci eu am acum 110 kg.Mult succes tuturor,de fapt ,multa vointa!!!!!!
Buna ziua!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asa cum am promis ,am venit sa semnez condica. Am avut o luna foarte grea in toate privintele ,dar am reusit sa dau jos 2 kg.Oficial am 108 kg .a fost foarte grea lupta mea pt ca ai mei copii au avut tot felul de pofte si om sunt si eu ,am gustat cate un pic si eu .Imi place la nebunie sa testez tot felul de retete de prajituri dar ma bucur enorm ca am reusit sa dau jos 2kg. Ma gandesc cu bucurie ,dar,in acelasi timp cu groaza ca se apropie sarbatorile si lupta mea va fi si mai grea........,anul trecut am pus vreo 2kg in perioada aceasta ,dar imediat in ianuarie le am dat jos. Mi e dor de tine,Uliana,poate vorbim maine dimineta la telefon.Sper sa intre cineva in competitie cu mine ,as avea o motivatie in plus.
Mult succes tuturor in lupta cu kilogramele.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
URL de referinţă