Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Detoxifierea
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Prieteni, ca sa aveti timp sa va pregatiti sufleteste, va atrag atentia de pe acum ca o data cu Sfintul Ion se termina sarbatorile de iarna, faceti bine si mincati toate sarmalele, piftiile, cirnatii si tot ce mai aveti bucate grele prin frigidere. Adio chiolhanuri, sa vina detoxifierea ficatilor, colonului, rinichilor, precum si curele de slabire !
Eu ma pregatesc sa va "luminez" cu sfaturile !Idea
Mi-a recomandat cineva sa iau IMMUNE pe baza de alge marine si ALOE VERA GEL . Ce parere aveti?
Ambele produse sint imunostimulatoare puternice, implicit detoxifiante, cu un foarte bun renume. Problema mea cu ele este ca sint foarte scumpe (in principiu vorbind, nu ca n-am bani de ele !) si nu ajunge sa inghiti citeva capsule sau doua-trei linguri de gel pentru a le simti efectul. Si mai am o retinere : nu prea am incredere in produsele care "stiu" prea multe, adica lecuiesc si cancer, si articulatii, si inima, stomac, colon, reduc si tensiunea,glicemia si colesterolul, omoara si bacterii, virusi si ciuperci, te scot si din depresii si mai stiu eu cite alte minunatii !!!! Prefer produsele mai precis tzintite, cu spectru de actiune mai ingust ! Tu insa nu trebuie sa tii cont de ce-am spus eu in rindurile de mai sus, sint "tzicnozele" mele personale, ca oameni sintem !
Concluzie : daca vrei, ia produsele pomenite, dar macar 2-3 cure pe an, daca doresti efecte !
ha ha ha ! asa este, aceste medicamente sunt bune la toate mai putin tinerete fara batrinete si viata fara de moarte.
RETETA DE DETOXIFIERE

In medicina holistica, colonul este considerat teava de canalizare a organismului. Daca aceasta teava de canalizare se infunda cu resturi alimentare, atunci toxinele neeliminate sunt repuse in circulaţie in organism.
Astfel, avem nevoie de un curatator de colon.

Colonul este organul cheie al sistemului digestiv in depuratia organismului. Colonul mai are si un rol important in absorbtia fluidelor, electrolitilor si vitaminelor esentiale. Cind functiile lui se deregleaza sau se incetinesc, se reduce nu numai capacitatea de a elimina reziduurile, dar se reprima si mediul normal de bacterii.

Acest fenomen se numeste “dysbiosis” si daca nu se iau masuri, se deregleaza digestia si apar probleme grave de sanatate. Functionarea defectuoasa a intestinului gros influenteaza nefavorabil multe organe.

In ultimii ani au aparut si la noi Colon Help şi Colon Cleanse, renumite pentru detoxifierea organismului prin indepartarea reziduurilor depuse de-a lungul anilor in tot tubul digestiv, dar in special in colon.

Problema cu ele este ca sint nesimtit de scumpe, avind în vedere materia prima folosita. Practic, la baza celor doua amestecuri stau taritele de psyllium si semintele de in, amestec pe care il putem face si noi acasa, mult mai ieftin.

Taritele de psyllium sunt produse de firma Sano Vita si costa in jur de 10 RON 150 de grame, iar semintele de in sint cam 4 RON 125 de grame, ambele gasindu-se in mai toate plafarurile.

Taritele de psyllium

Psyllium-ul face parte din familia patlaginei, de la el folosindu-se semintele, respectiv taritele acestor seminte. Taritele de psyllium contin de 14 ori mai multe fibre solubile decit ovazul, apreciat pina de curind pentru continutul sau ridicat de fibre. 100 g psyllium contin circa 71 g de fibre solubile, aceeasi cantitate de ovaz − numai 5 g de fibre solubile.

Seminţele de in

Datorită conţinutului de acizi grasi omega 3, semintele de in au efect emolient si lubrifiant asupra colonului, favorizind astfel eliminarea materiilor fecale intarite ce stagneaza in colon la cei ce sufera de constipatie.

Va sfatuiesc ca semintele de in sa le risniti (nu chiar pulbere) la masina electrica de risnit cafea, apoi amestecati bine cele doua produse, le inchideti ermetic intr-un recipient/borcan/cutie si pastrati la frigider.

Actiunea fibrelor este pur mecanica, deoarece organismul nu le asimileaza.
Odata ajunse in intestin, fibrele din cele doua produse se comporta ca un burete: se umfla, absorb substantele toxice, stimuleaza peristaltismul si usureaza tranzitul intestinal, eliminind astfel constipatia.

La amestecul din psyllium si in putem adauga si chimen(citeva lingurite), care combate balonarea, si coriandru, care ajută la eliminarea gazelor.

Pantru testarea efectelor va propun sa incepeti cu o lingurita de produs dimineata, luat cu 200 ml de apa sau amestecati produsul cu iaurt. Progresiv, se poate creste cantitatea pina la trei linguri pe zi.

OBLIGATORIU – peste zi trebuie consumata cantitatea de 1,5-2 litri de lichid, ca sa aiba produsul in ce se umfla.

Pentru cei ce vor sa mai scape de niste kilograme, trebuie stiut ca fibrele, avind capacitate mare de legare a apei, se umfla in stomac si ajuta la saturatia mai rapida, daca se consuma in timpul meselor.

Nu este deloc neglijabil nici rolul jucat in reducerea colesterolului rau(LDL) si stabilizarea glicemiei.

Veti fi uluiti de ce poate iesi din "interioarele" noastre ! Spor la treaba si succesuri !!!! tongue
In atentia celor ce se baloneaza ! Am aflat de curind - si o prietena a incercat si functioneaza metoda - ca semintele de chimen combat foarte bine balonarea. Prin urmare, inainte de a minca ceva despre care stiti ca va provoaca acest dezagrement, inghititi cu putina apa o lingurita rasa de seminte de chimen sau daca se potriveste presarati-o peste mincarea respectiva !! Idea
Buna Uliana! in cura de detoxifiere recomandata de tine, alaturi de taritele de psyllium si semintele de in, s-ar putea inlude si niste seminte de canepa? Se pare ca sunt un laxativ foarte bun, au continut f mare de fibre si efecte benefice multiple (vezi mai multe pe link-ul http://www.armonianaturii.ro/Uleiul-din-...46-articol )
Scufito, nu stiu cum se comporta semintele de cinepa, in general, si cu deosebire in combinatii cu alte seminte. Ma gindesc ca una e saminta, si altceva uleiul presat la rece din ea. Promit sa fac sapaturi si revin.
Dragilor, va anunt ca am cumparat seminte decorticate de cinepa, mai mult din curiozitate , decit din nevoi de detoxifiere colonica !
Ei bine, sint grozave, au un gust foarte bun, seamana izbitor cu cel de seminte de floarea soarelui, cu greu m-am abtinut sa nu iau inca, si inca si inca o lingurita, ca un rozator adevarat! tongue
Merge pe salate, pe salate de fructe, in iaurt, in creme de brinza, presarat in ciorba,etc. Arata ca niste margelute alb-verzui si sint mai moi decit cele de floarea soarelui. Am gasit si niste retete sclivisite pe baza lor, daca se dovedesc a fi intr-adevar delicii, le voi posta la Reteta zilei. Firma producatore este Canah-Salonta, o punga de 300 g costa 20 RON, la plafarurile mari sau hipermarketuri.
URL de referinţă