Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Fasciculatii musculare
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna!
De aproape 3 luni am fasciculatii musculare persistente pe aproape tot corpul, in special maini-picioare-ochi...mi-am facut un emg in Sibiu (de aici sunt) care a iesit ok, am mai facut si alte analize ionograma serica, hemoleucograma, westernblot borrelia, toate au iesit bine. Dupa emg si tratament cu ca, mg, b-euri si alte vitamine-minerale constat ca aceste fasciculatii nu cedeaza, ba am impresia uneori ca au crescut frecventa lor si aria de manifestare..
Nu stiu exact ce sa mai fac, ma gandeam la ce e mai rau SLA, SM...ca alte simptome nu am...un alt neurolog care m-a consultat clinic si vazand si rezulatul emg-ului a exclus posibilitatea sa am aceste boli ...pe net vad ca nu e chiar asa sigur...
Nu stiu ce alte boli ar mai putea fi...ce parere aveti, ce ar trebui sa mai fac?
Poate ar trebui sa repet emg-ul si sa ma consulte un expert in problema asta...ma poate ajuta cineva cu recomandari, unde ar putea fi acest expert la noi, as merge la cei mai buni dintre ei...
Multumesc!
Fasciculatiile respective se manifesta tot timpul? Ai observat vreo ameliorare a lor dupa mese? Te hidratezi suficient? Cate ore dormi pe noapte?
Nu permanent, cu pauze de secunde/ minute/ ore intre ele in acelasi loc...se intampla sa sara de la un loc la altul....ca si durata intr-un muschi de ex, mi s-a intamplat ca o zi intreaga sa am la deltoidul anterior, apoi cateva zile dispar si revina in acelasi loc....in fiecare zi si noapte am, dar difera locul si frecventa....am incercat cu odihna mai multa si fara ameliorari semnificative....oricum am probleme cu somnul, nu am o durata constanta suficienta....pot dormi 2-3 nopti 6 ore, apoi 3-5 ore, apoi 7 ore...consider ca ma hidratez bine, mananc sanatos (multe fructe)....
Poate fi vorba de asa numitul Benign Fasciculations Syndrom (BFS). Pentru un astfel de diagnostic trebuie eliminate neuropatii cum sunt borelioza (Lyme) sau ALS. Trebuie sa mai faci un EMG, la o clinica din Cluj de exemplu sau la una din Bucuresti care fac astfel de investigatii.
Un al doilea demers ar fi sa incerci sa faci niste teste de intoleranta alimentara la 6-8 compusi alimentari dintre cei mai raspanditi cum ar fi glutenul, lactoza, histamina, prin dozajul anticorpilor IgG.
Un al treilea demers al trebui sa fie un studiu de somn facut cu ajutorul unui polisomnograf pentru a vedea daca nu cumva ai vreo apnee de somn. Acest studiu se face sub indrumarea unui pneumolog.
Legat de o posibila deficenta de magneziu, trebuie spus ca nu orice supliment de magneziu este usor asimilabil si in acest caz s-ar explica lipsa unei ameliorari semnificative. O forma usor asimilabila de magneziu este "uleiul" de magneziu care se aplica pe epiderma si se absoarbe prin piele. Asta daca nu da reactii alergice, deci trebuie testat in prealabil.
Cam asta ar trebui pentru inceput. Cu rabdare si tenacitate sunt convins ca vei gasi cauza si vei scapa de aceste fasciculatii, care sunt intr-adevar, extrem de neplacute.
Sanatate si te asteptam cu vesti bune! happy
Buna ziua. Stiu ca am mai scris despre problemele mele dar era la anxietate sau altceva cred, dar am gasit acum sectiune exact pe problema mea. Si eu am aceste fasciculatii(spasme) musculare de mai bn de juma de an. Am facut si Emg cu ac si de conducere sau cum se numeste, rezultat normal. Mi sau diminuat aproximativ 1 luna dupa care de pe 3 oct mi-au aparut iarasi parca mai tare mai ales pe gambe in special cea stanga dar si in restul corpului. Am crezut ca o sa scap de ele dar cand am vazut ca mi-au reaparut m-am deprimat si mia crescut anxietatea iarasi. Uneori nu reusesc sa adorm din cauza Acestor spasme din gambe si deasupra genunchiului. Astazi ma duc la endocrinolog la consult pentru ca de la bucuresti de unde am facut emg dna doctor mia dat sa fac consult endocrine (pt posibila afectiune paratiroide) si rmn col cervicala si jonctiune cranio spinala. Sper fac si rmn cat mai curand ca sa ma potduce la control la bucuresti. Sunt dezamagit si aproape fara speranta ca imi vor trece vreodata.
Stai linistit. Iti vor trece daca echilibrul electrolitic la nivel celular va fi restabilit. Daca exista un deficit de calciu ionic, este firesc sa apara astfel de manifestari cu caracter spasmofil. Fa analiza recomandata.
Sanatate
Buna ziua. Mi-am facut analize pt paratiroide la recomandarea endocrinologului si miau iesit Ca ionic=4.02, pth=5,93,25 D3= 20. Problema e pth care mi-a iesit la jumatate fata de valoearea minima. Maine ma duc la endocrinolog sa ii arat analizele. Oare asta sa fie cauza spasmelor musculare? Probabil ca am hipoparatiroidism nu? Este ceva grav?
Da, asa se pare. Va trebui sa discuti cu medicul pentru a descoperi cauza care poate fi autoimuna, congenitala, o problema loco-regionala (tiroidectomie) sau o hipofunctie temporara datorata unei hipermagneziemii. Hipoparatiroidismul duce la hipocalcemii cu manifestari de tetanie, fasciculatii musculare, etc. Poate fi ceva la limita, deoarece nivelul Ca ionic este totusi intre limitele normale, mai apropiat de linita inferioara. Depinde si de metoda de calcul a valorii sale si asta poate genera erori. La unele laboratoare Ca++ se calculeaza cu ajutorul unei formule, folosind calciul total si valorile proteinelor totale, ceea ce in opinia mea poate sa genereze erori:
Ca++ = (6xCa -PT/3):(PT+6)**3
unde Calcemia (Ca) este exprimata in mg/dL iar proteinemia totala (PT) in g/dL
Buna seara. Am fost azi cu analizele la endocrinolog (care chipurile e cel mai bun de la noi) si mia zis ca nu am hipoparatiroidism ..e doar o valoare mai scazuta a pth dar mia zis ca la cei bolnavi de boala asta calciul este la jumatate si foarte greu se corecteaza..pe cand la mn is normale si calciu si vit d.. Mia zis sa il mai repet peste cateva luni.. nu stiu acuma...sa mai cer o parere in alta parte sau sa o las asa?
Omul a vorbit probabil in cunostinta de cauza. Daca ai vreo indoiala cere o a doua opinie la un alt endocrinolog. Ca ionic poate fi la limita si poate genera manifestari de tip spasmofil.
Pagini: 1 2
URL de referinţă