Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Intrebare despre valori
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Am o intrebare despre niste analize de sange pentru mama mea, mai specific analizele pentru rinichi:

rata filtratie glomeurale (RFG): 53 mL/min/1.73m^2 [valori normale >59]
creatinina: 1.07 mg/dL [valori normale 0.67-1.40]
azot ureic: 23 mg/dL [valori normale 8-22]

Toate celelalte rezultate au iesit normale--hemoleucograma si electrolitii (potasiu, calciu, sodiu); numai RFG si azotul ureic au iesit putin anormale, dar creatinina normala. Analize de urina nu a facut, dar am fost la doctor sa intreb despre rezultatele anormale si nu a fost ingrijorat, a zis ca poate deshidratare a cauzat asta. Eu totusi sunt putin mai ingrijorat fiindca a facut si anul trecut analize de sange si tot cam asa a iesit putin scazut filtratia. Prin ce am mai citit, rezultatele poate indica inceputul de insuficienta renala?

Stiu ca valorile nu sunt foarte iesite din limita acceptata, dar totusi nu as vrea sa astept pana este prea tarziu. Oare ce ar mai putea cauza rata filtratie scazuta? Este ceva care se poate face sa mareasca filtratia putin, poate prin dieta sau suplimente naturale? Mama ar trebui sa slabeasca putin in greutate; deobicei are tensiunea normala, dar uneori tensiunea sistolica putin cam mare 150/80. A facut ekg recent si a iesit normal, si ecografie cardiaca acum cateva luni si a iesit normala.
Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Valorile respective sunt foarte apropiate de limite si depind si de gradul de hidratare. Trebuia facut si un sumar de urina pentru a vedea concentratia, pH-ul, daca exista componente ce sugereaza o filtrare cu probleme, desi si aceste valori depind de hidratare, regimul alimentar.
Medicul ar trebui sa stabileasca daca e vorba de o retentie hidrica sau o problema de metabolism care a condus la supraponderalitate.
Sanatate.
Multumesc frumos pentru raspuns, ai dreptate o sa mergem sa facem si analize de urina. Poate de la dishidratare, mama bea apa, dar bea mai des cafea (nu stiu daca are legatura cu filtratia sau nu prin efectul diuretic). In rest, doctorul a zis ca nu are edema.

Din afara de hidratare, ce se mai poate lua sa mareasca filtratia? Exista suplimente naturale care ar putea sa ajuta rinichii?
Sunt o multime de ceaiuri diuretice, dar daca nu exista edeme nu vad care ar fi problema. O diureza crescuta poate duce si la o scadere a nivelului plasmatic al mineralelor din organism. Nu am inteles in ce context a facut acele analize. Ce probleme de sanatate a acuzat?
Am facut analizele de sange in legatura cu o problema diferita (raceala/bronsita), a facut mai multe analize si am vazut intamplator ca filtratia si uzotul ureic erau putin anormale. Rezultatele pentru globulele albe+rosii, hemoglobina, hematocrit, electrolitii, si restul au iesit normale. La fel si glucoza normala. Am presupus eu doar ca poate cafeaua avea ceva legatura cu filtratia scazuta? Mi se pare ca am citit undeva mai de mult ca cafeaua poate cauza deshidratare, dar poate nu are niciun efect pe filtratie. Altceva nu stiu exact ce ar fi putut cauza asta, doar cum am scris, ocazional am vazut ca tensiunea sistolica putin marita.
Cafeaua este diuretica, deci mareste cantitatea de urina eliminata. Tensiunea sistolica mai mare are si ea diferite cauze, deci trebuie monitorizata. Daca se suspecteaza o problema renala se poate repeta analiza, dar nu cred ca e vreo problema serioasa.
Sanatate
URL de referinţă