Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Intrebare
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Salut sunt Narcis si am 21 de ani 1.85 93kg de ceva vreme cateva luni bune ma simt tot obosit desi dorm 6 7 8 ore pe noapte ma trezesc obosit imi tremura mainile spatele picioarele uneori,mainile imi sunt foarte slabite parca nu as avea putere in ele,cand am emotii mari sau cand sunt implicat intro conversatie de grup ma intimidez ft repete ma rosesc si imi transpira fruntea si explodez de caldura,obraji i am rosii permanent nu imi dau seama de la ce ar putea fi mereu a existat roseata acolo dar probabil doar dupa ce am inceput sa ma maturizez mi-am dat seama ca e acolo si e jenanta,picioarele imi sunt agitate mereu! am facut mai multe investigati! Tiroida: OK inima: ok analize de sange: ok

precizez ca fac sala de 3 ani de zile adica ma antrenez si meseria mea e lautar deci vineri sambata duminica nu apuc sa dorm! doar luni - vineri nu muncesc decat stau in casa! CE SA FAC?
Sa-ti schimbi stilul de viata acordand somnului o atentie sporita. Sa renunti la fumat, la alcool (daca e cazul) la mancarea tip fast-food sau nesanatoasa, la bauturi tip cola, energizante, cafele in exces, daca asa procedezi. Sa mai slabesti putin si sa-ti controlezi glicemia. Probabil ca e vorba de distonie neurovegetativa indusa de stilul de viata si alimentatie.
Sanatate
Nu inteleg ce ar putea fi nu beau nu fumez sucuri foarte putine si alea prigat sau altele iau vitamine (complex) dorm de la ora 11 12 pana la ora 8 - 10 mananc de 4 5 ori pe zi mancare cat se poate de sanatoasa nu muncesc nu depun eforturi decat la sala alea 2 ore o orajumate! fac cardio din doua in doua zile
Dupa dush trebuie sa stau cel putin o ora sa imi revin la fatza sa nu fiu asa de rosu pt ca dupa dush parca as fi extraterestru! nustiu ce ar putea fi
am dificultati la inghitire cand beau apa suna ceva ciudat
Ai spus mai devreme ca in weekend nu dormi. Deci cam 3 nopti pierdute pe saptamana. Dar atmosfera in care canti, nu e plina de fum de tigara? Deci esti fumator pasiv. Dar ambianta sonora? Cati decibeli are dupa parerea ta? Prin urmare, in restul saptamanii, incerci sa repari ceea ce a fost nociv in weekend. Fa o ecografie tiroidiana si o ionograma detaliata (Ca, Mg, K, Na, Fe). Problemele de deglutitie pot avea o cauza tiroidiana sau o lipsa de calciu ionic, chiar daca a rezultat la analize un calciul total ok. Mergi si la un consult dermatologic pentru a vedea daca e vorba de o purpura rozacee sau nu.
Sanatate.
Am facut ecografia tiroida mea e ok nu are nici o problema decat structura in partea dreapta nu e perfecta ca in stanga! dar a spus ca aia nu e nimic analizele nu leam facut pt ca leam facut in vara si au iesit bn vsh tsh si restu nu leam mai repetat acum iar la dermatolog mia dat o crema SENSIBIO AR de la bioderma plus lotiune micelara! nici un efect dupa 2 luni de dat
Citeste topicul de la adresa:
http://www.medical-bucuresti.ro/forum/Th...ANSPIRATIE
Dupa cum vezi nu esti singurul si problema ta nu se poate rezolva asa usor. Asta pentru ca nu ai un diagnostic precis. Citeste, poate vei gasi cateva raspunsuri utile pentru problema ta.
Sanatate

P. S. Ca un fapt divers, daca ai fi cautat pe forum ai fi gasit topicul mentionat. Daca denumirea topicului tau este "Intrebare", un altul cu aceleasi probleme ca tine nu va gasi acest topic sau altele similare si nici informatiile asteptate!
URL de referinţă