Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Reteta zilei
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Conform promisiunii, de azi s-a fondat Reteta zilei ! Fetelor, topicul va fi mai mult al nostru, dar nu-i excludem - evident - nici pe baietii care se simt capabili sa zica ceva p-acilea[/size] ! Totul e sa nu ridem mai mult la acest capitol, decit la bancuri. Hai, c-avem treaba ! Iata reteta de crema de avocado :

INGREDIENTE
- 1 bucata avocado mai copt (se incearca apasind usor cu degetul)
- 1 lingurita mustar
- 1 lingurita zeama de lamiie
- 2 linguri de smintina
- 1 lingura ulei de buna calitate
- 100 g brinza topita (poate fi si mai mult, preferabil cea tartinabila, din tzipla, nu triunghiurile)
- 1-2 catei de usturoi tocat fin (preferabil varianta deshidratata din pachetel, are gustul mai discret)
- 10-15 boabe de masline maruntite (pot fi si verzi, dupa preferinta)
- sare si piper proaspat macinat, eventual si citeva boabe de coriandru (conform gustului)

Avocadoul se taie, se indeparteaza simburele, iar miezul se scoate cu o lingurita si se paseaza cu o furculita pina devine ca un piureu. Se adauga ingredientele, rind pe rind, omogenizind compozitia tot timpul prin amestecare. Maslinele se lasa la urma, pentru a nu fi si ele sfarimate. Se poate omogeniza toata compozitia si cu mixerul. Daca vi se pare prea compacta crema, mai adaugati putina smintina sau ulei, dupa preferinta. Se pune la rece pentru 1-2 ore. Cel mai mult mi-a placut pe piine de secara usor prajita, dar asta este chiar moftul meu personal. Pohta sa aveti !
Multumim pentru reteta! Deja salivez!sad
Dupa ce m-am enervat ca nu am gasit in casa nici urma de avocado, branza topita si masline, m-am apucat sa fac si eu o crema cu ce-am gasit prin bucatarie.
Reteta de crema de banane:

INGREDIENTE:
1 banana;
4 lingurite de crema nutritiva;
zeama de la o lamaie;
4 lingurite de ulei de masline.
MOD DE PREPARARE:
Se striveste banana cu o furculita si piureul obtinut se amesteca cu zeama de lamaie si uleiul de masline. La sfarsit se adauga crema nutritiva. Se pune intr-un borcanel de sticla si dupa 4 ore se poate folosi.
ATENTIE!:
N-o mancati!! E o crema de fata ! big grin

P.S. Se zice ca daca zilnic ne-am freca fata cu pireu de banane tenul nostru n-ar mai imbatrani! Acum, cand a venit frigul, tenul nostru si mai ales al vostru fetelor, are nevoie de hidratarea si vitamina A continute in miraculoasa banana! Va vad deja cu obrajiorii pufosi si netezi ca un fund de bebelush!
Enjoy! happy
Prietene, daca te-ai virit in bucataria fetelor, va trebui sa stii sa si raspunzi la eventualele nedumeriri si intrebari ale cititorilor, aici nu punem doar asa - retete din citite si auzite, ci din cele incercate. Prin urmare, te intreb: este vorba de o crema de fata care se da in strat subtire sau o masca de fata si decolteu care se da in strat mai gros ? Intrebarea decurge din faptul ca acele cantitati de ingrediente mi se par cam mari, va rezulta o crema uriasa, care chiar pastrata in frigider risca sa fermenteze din pricina bananei. Deci cit poate fi pastrata crema si cit dam cu ea ca sa fim popou de bebe ?Dodgy
Ce spirit de observatie ai!! Realitatea e ca am marit de 4 ori cantitatile initiale!De ce? Pai ca sa nu facem in fiecare zi cate-o portie! Mi se parea parea meschin sa folositi doar 1/4 de banana! Cui i-ar ajunge, zi si tu! happy
E vorba de o crema hidratanta care se aplica intr-un strat mai gros pe fata si gat. Pe decolteu, nu! A venit iarna, gata cu decolteurile! La primavara, fetelor!
big grin
Daaaaa, mare dreptate ai prietene, absolut meschin un sfert de banana!!! Si-atunci conform celebrei sintagme "decit sa-i duc dorul, mai bine-i duc grija!" ma reped de 10 ori pe zi la crema din frigider pentru a vedea daca banana n-a fermentat cumva !! Mai dragule, eu v-am marturisit ca doar cu arborii cotiti si calculatoarele am probleme de intelegere, in rest m-as mai descurca printre cremele vietii - zic eu !!! Mare smecher esti, vom fi cu ochii pe tine, precum pe butelie .
Fetele, se anunta un sfirsit de saptamina oribil, numai bun de aprins cuptoarele si facut ceva misto. Prin urmare, iata reteta unui aluat de placinta - mai ieftin, mai simplu si mai neproblematic ca acesta nu exista, dar cea mai importanta calitate: se preteaza la orice fel de umplutura dulce sau sarata.
INGREDIENTE
- 1 pachet margarina (obisnuita)
- 2 linguri de otzet
- 3 linguri de ulei
- 6 linguri de apa
- un praf de sare (sau o lingurita rasa daca umplutura va fi de aperitiv)
- un virf de cutit de bicarbonat de sodiu
- faina cit cuprinde pentru a rezulta o coca nici prea moale, nici prea tare, ci potrivita pentru intins

Margarina se topeste, se adauga pe rind ingredientele, se omogenizeaza bine si GATA aluatul, care poate fi pastrat si la frigider, in folie, daca n-aveti chef sa faceti placinta pe loc. La folosire se taie in doua, se intind doua foi de cca 0,5 cm grosime, intre care urmeaza sa puneti ce doriti drept umplutura: mere, dovleac, brinza cu stafide, urda, brinza de burduf cu condimente verzi, spanac, carne, ciuperci, praz,varza calita sau ce va mai trece prin cap. (Eu am facut-o chiar si cu loboda rosie, de nu stia lumea ce maninca.) Umpluturile nu le detailez, ca fiecare are precis o reteta si gusturi proprii,
Daca placinta va fi pe dulce, obisnuiesc sa pun 2-3 linguri de zahar si in aluat. Pe foaia de jos arunc un praf de gris, pentru a absorbi eventuala zeama de mere, dovleac , etc.
Daca placinta se va servi ca aperitiv, umplutura o leg ori cu un ou bine batut, ori cu putina brinza feta, plus un praf de pesmet pe foaia de jos. Pe foaia de sus nu uitati, desigur, de micile perforatii cu furculita, pentru a nu se ridica.
Tava se unge cu margarina sau ulei, dar nu la modul naclaiala.
Timp de coacere nu va sugerez, e in functie de cuptorul fiecareia, dar trebuie sa fie usor rumenita foaia de sus.
Cine are tava de aragaz foarte mare sau doreste foi mai groase de 0,5 cm poate creste proportional cantitatea de ingrediente.
Placinta iese frageda, foarte gustoasa si e atit de simpla ca nici macar ratata nu poate fi. Incercati-o si nu veti regreta. De altminteri, eu detest retetele foarte sofisticate, superlaborioase si care mai sint si gingase ! Pohte bune !
Uite o reteta de prajitura care se preteaza grozav la diverse fructe, in locul pandispanului cel cu o mie de oua. Dupa gustul meu cel mai mishto iese cu prune, caise, nectarine sau piersica, dar merge si cu felii de mandarina, banana sau ce doriti. Sfatul meu este sa nu folositi totusi struguri,intrucit boabele se sparg si iese un soi de naclaiala, ori fructe gen mure, afine, pentru ca aluatul se va colora vinetiu si este neapetisant.
INGREDIENTE
- 2 oua intregi de marime medie, nebatute, ci doar frecate
- 1 pahar de iaurt sau smintina (200 g)
- 1 pahar zahar (obisnuiesc sa folosesc paharul golit de iaurt - cine doreste mai dulce poate folosi putin mai mult)
- acelasi pahar de iaurt umplut 3/4 cu ulei si 1/4 apa
- 1 praf de copt dr. Oetker
- 1 praf de sare
- 13 linguri de faina
Se omogenizeaza ingredientele in ordinea enuntata, lasind faina la urma. Se continua omogenizarea pentru a evita cocoloasele. Trebuie sa se obtina o compozitie de consistenta unei smintine groase. Se toarna in tava unsa si se adauga repejor fructele pregatite dinainte,adica prunele rupte in doua si date cu un praf de scortisoara, la fel caisele; nectarinele sau piersicile obisnuiesc sa le tai in patru, caci altminteri sint prea grele si pica la fundul tavii. In general, coaja fructului sa fie in contact cu coca, iar nu interiorul zemos. Se pune totul la cuptor pina prinde o culoare rumenie sau aplicati incercarea cu acul.
Daca nu avem fructe proaspete se pot folosi urmatoarele, toate impreuna, sau ce doriti dintre ele : stafide inmuiate putin in prealabil, bucatele de rahat, bucatele de prune uscate, de smochine sau curmale, nuci, alune sau migdale maruntite, razuind deasupra fulgi de ciocolata. Dupa scoaterea din cuptor o lasam vreo 20-30 de minute si abia apoi portionam. Se poate pudra si cu zahar, daca doriti.

Pentru cit mai exista spanac proaspat, uite si o reteta de SALATA DE SPANAC
INGREDIENTE
- 500 g spanac
- 2 oua fierte tari
- 3-4 linguri de ulei bun (de masline, porumb, simburi de struguri, shofranel, etc)
- zeama de lamiie (cantitate dupa gust)
- cubulete de brinza feta (facultativ)
- bucatele de ton sau sardina (facultativ)
- 1 lingura de hrean ras
- patrunjel sau marar proaspat tocat
- sare, nucshoara si piper dupa gust
Spanacul se spala si se scurge bine, apoi se taie fideluta, inclusiv coditele fragede. Se amesteca bine cu uleiul, zeama de lamiie, hreanul, verdeata tocata, sarea si piperul. Oul taiat cubulete, brinza, bucatelele de peste se adauga ulterior si se amesteca usor pentru a nu se sfarima foarte tare. Se poate presara si cu nuci, ori alune sau migdale tocate si usor prajite intr-un tefal uscat.
Pentru cine nu suporta spanacul chiar crud sfatul meu este urmatorul : asezati spanacul intr-o strecuratoare sau si mai bine, intr-o sita de cernut, si plasati-l deasupra unui vas cu apa clocotinda pina se faneaza usor. Pohte bune !
Mie-mi place grozav de mult maioneza si consider ca si cea mai banala salata se innobileaza numaidecit cu ea, dar ce te faci cu colesterolul sau bila, e totusi un aliment destul de greu !!! Am descoperit la plafar ingredientul ideal pentru maioneza superdietetica : se numeste DIGESTA si este un extract vegetal instant din porumb, cu multe vitamine. De altminteri, si seamana foarte tare cu malaiul. Cantitatile de ingrediente pe care le voi enumera pot fi crescute, in functie de cita maioneza doriti sa obtineti in final.
INGREDIENTE
- 4-5 linguri bune de praf DIGESTA
- 1 lingura de mustar
- zeama de lamiie (daca va place maioneza mai acra)
- ulei cca 100 g
- o cutie de smintina sau si mai bine iaurt, ca e mai dietetic(200 g)

DIGESTA se dizolva cu putina apa, adaugata din aproap e in aproape, pina se obtine o pasta de consistenta pastei de dintzi. Se incorporeaza mustarul si apoi se freaca cu ulei, si acesta pus cite putin, ca la maioneza adevarata. Cind totul este perfect omogenizat si uleiul terminat adaugam smintina sau iaurtul, amestecam bine si gata ! Va asigur ca daca nu veti spune voi inseva ce fel de maioneza e pe salata respectiva, nimeni nu-si va da seama ca nu-i din cea adevarata. Produsul are pe ambalaj inca doua retete, merita incercate si acelea, nu-s rele deloc ! Salate gustoase va doresc !
Ziceam sa va propun pentru sfirsitul de saptamina un papa bun - PUI CU USTUROI SI SMINTINA -, adica vreau sa zic ca mie-mi place mult de tot!
INREDIENTE
- pulpe sau piepti de pui, numarul depinzind de cite portii doriti sa obtineti
- smintina
- catzei de usturoi
- drept condiment: oregano, maghiran , chimen pisat, piper macinat - cine ce doreste dintre cele enumerate (eu zic oregano, ca e mai rafinat)
- sare

Se spala bine bucatile de pui si se freaca cu sare. Apoi se fac mici incizii si se introduc catzeii de usturoi taiati fin, dupa care se presara condimentul dorit. Bucatile de pui se ung cu un strat gros-gros de smintina si se aseaza pe capacul unui vas plin cu apa ce va fi introdus in cuptor. Timpul de coacere - cca 45 de minute. Va sugerez ca vasul sa fie mai mult plat, decit inalt, adica cratita, iar nu oala. Se poate servi cu garnitura de legume fierte inabusit, sau piure de cartofi ori cartof natur cu putina verdeata. Merge foarte bine si cu o salata - verde, de sfecla, de praz si varza sau ce vreti voi - in loc de garnitura. Pohta buna!

Pe miine va promit o prajitura - sminteala curata, de buna ce e! N-o pun acum ca nu mai stiu exact cantitatile.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
URL de referinţă