Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Endarterectomie carotidiana
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna ziua,

Ma numesc Vasile si va contactez din Dambovita cu rugamintea de a ma ajuta in problema de mai jos.

As dori sa stiu daca o operatie de endarterectomie carotidiana este decontata de casa de pensii si deasemenea as dori sa stiu care este pretul aproximativ pentru aceasta interventie la o clinica privata din Bucuresti.

Multumesc,
Vasile
Luati legatura cu Institutul de boli cerebrovasculare (IBCV) prof. dr. VLAD VOICULESCU. Veti putea obtine informatiile necesare dintr-o sursa autorizata.
Multa sanatate.
Buna seara tuturor,

Mama (73 ani) se opereaza maine, este vorba de o endarterectomie carotidiana. Va fi operata de domnul dr. Horia Muresianu. Bolile asociate pe care le are nu par a fi o problema majora, insa va fi anesteziata local din cauza unor probleme cu inima. Nu am fost sa discut direct cu dl doctor insa inteleg ca pe EKG apare ca si cum ar fi avut un infarct, ceea ce nu e cazul. Din cauza asta s-a optat pentru anestezia locala, pentru a putea fi monitorizata "live" in permanenta (ceea ce pe mine ma bucura, mai ales ca am citit pe Internet ca dl dr Muresianu a introdus aceasta tehnica in Romania - anestezia locala pentru endarterectomiile carotidiane).

E cazul sa imi fac griji? Nici macar gradul de stenozare al carotidei nu il stiu exact, este undeva pe la 70%.

Multumesc si Doamne ajuta!

Atasez si un EKG recent, daca ma poate sfatui cineva ce este si ce impact poate avea asupra operatiei de maine, v-as fi recunoscatoare.
Am gasit explicatia undei Q care m-a lamurit in privinta infractului.... deci e posibil sa il fi avut si sa nu fi simtit nimic?
Pentru cei interesati, aici este explicatia: http://drweather.wordpress.com/2009/03/0...e-atriala/
Insa nu sunt lamurita in privinta consecintelor acestui presupus infract asupra operatiei in sine. Daca ma poate lamuri cineva, ca raman indatorata.
Eu nu vad pe EKG urmele vreunui infarct. V4, V5, V6 arata normal dupa parerea mea. Daca operatia se poate face cu anestezie locala, e foarte bine. E mai lipsit de riscuri fara indoiala, mai ales la varste mai inaintate.
Sanatate mamei tale!
Multumesc, SoulHealer!
Mama era programata pt operatie la prima ora iar acum tot nu a intrat in operatie. Se pare ca vor sa investigheze mai intai problema la inima. Nu stiu ce sa cred.. Au intrebat-o daca a facut infarct, daca a avut sangerari, samd. Nu a avut nimic. Astept sa vad ce spune cardiologul.
Operatia s-a amanat. Se pare ca exista si un blocaj la nivelul inimii iar carotida trece acum pe planul 2. Deseara e programata pt un consult complex la inima. Apoi vedem care sunt solutiile... Stentarea banuiesc. E grea operatia in care se pune stent? Dar recuperarea de pe urma ei?
Sanatate tuturor, va tin la curent.

SoulHealer, intr-adevar, cardiologul a spus ca EKGul citit de tine era ok, cele de acum nu sunt. Asta inseamna ca in perioada iunie-noiembrie ceva s-a intamplat.
Imi pare rau mirela! Sa speram ca nu e nimic grav la inima care sa impiedice operatia. Montarea unui stent carotidian e de preferat daca solutia este eficienta in cazul mamei tale.
Multa sanatate si asteptam vesti bune.
Buna ziua,

Operatia fusese amanata pentru ca mama nu primise aprobarea cardiologului. Apoi a fost programata pentru o coronarografie in timpul careia nu s-a gasit nimic din ce identificase cardiologul din EKG-uri. Nu mi-e clar de ce a fost asa, insa ma bucura mult ca nu sunt probleme la inima! Apoi a fost, in sfarsit, operata la carotida (pe 19 noiembrie). Totul a decurs bine, slava Domnului! Ii sunt foarte recunoscatoare d-lui doctor Muresianu care s-a comportat exemplar pe parcursul intregului traiect.
Acum este inca in spital dar probabil ca luni va fi externata.
Singurul inconvenient pe moment este ca e foarte ragusita, insa inteleg ca e normal sa ramai cu o raguseala dupa operatii de tipul acesteia. Insa cu timpul vocea isi va reveni.

Sanatate tuturor!
Raguseala este normala. Adu-ti aminte ce a patit Dan Bitman dupa o operatie similara!! Ii va reveni vocea cu siguranta!
Sanatate
Pagini: 1 2
URL de referinţă