Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: obstretica ginecologie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4
Buna ziua,sunt ana-maria,v-am mai scris despre problema mea si va multumesc ca mi-ati dat un sfat,dar problema este ca sunt in anglia si nu prea am cum sa ma duc la un medic ginecolog.Nici pana in ziua de azi nu mi-a venit menstruatia, dar in schimb mi-au aparut niste bubite pe sfarc,oare sa fie de la sarcina,asa este normal? Am dureri de burta cateodata,stari de voma, dureri de cap. Va rog datimi un raspuns mai concret,ma tot macina intrebarea daca sunt sau nu insarcinata, imi doresc acest lucru dar vreau sa stiu pentru sanatatea"noastra". va multumesc!sad
Puteai sa postezi in continuarea primului topic. Nu vad de ce e nevoie sa deschizi un topic nou despre aceeasi problema. Nu mai vorbesc de faptul ca subiectul postarii tale este., "obstetrica ginecologie" ! happy
Cred ca in Anglia, unde te afli, la orice farmacie gasesti teste de sarcina. Prin urmare , daca un astfel de test repetat de 2-3 ori arata ca nu e vorba de sarcina, cu o probabilitate de 99,9% nu e vorba de sarcina! Cum crezi ca ne putem pronunta noi in locul unui ginecolog daca este sau nu vorba de o sarcina. O determinare a beta HCG din sange la interval de 2-3 zile poate fi si ea lamuritoare.
Sanatate.
Buna ziua am o întrebare iau anticonceptionale karissa de 1 an jumate si după ce am terminat folia urmau cele 7 zile de pauza cand trebuie sa vina menstruatia mia venit in ziua in care îmi venea de obicei dar nu m-a ținut decât o zi si nu am sangerat cum sangerat de obicei a fost puțin care ar putea fi problema poate fi vorba de o sarcina aștept un răspuns va rog deja îmi fac griji
Daca ai luat in mod regulat anticonceptionalele, probabilitatea sa fii insarcinata e mica. Asteapta sa treaca vreo 10 zile si fa un test de sarcina pentru a te edifica.
Sanatate
Buna ziua,
La papanicolau mi-a iesit:
Evaluarea frotiului: conventional,satisfacator pentru evaluare, celul endocervicale prezente
Modificari celulare asociate cu inflamatia.
Negativ pentru leziuni intraepiteliale
Diagnostic citologic final: NILM.Modificari celulare reactive. Celule superficiale, intermediare, granulocite numeroase, hematii, cocobacili, celule reactive.
Recomandare: - ex bacteriologic
-reevaluare dupa tratament.
De urmarit evolutia: citologic.

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa imi spuneti daca este in regula, pentru ca am sangerari abundente in timpul contactului si ma doare si burta.
La un control ginecologic mi s-a spus ca as avea un mic nodul de 8 mm langa uter si nu stiu daca asta e cauza sangerarilor, pentru ca la control la ecograf aveam mult sange pe col. De aceea am facut examentul papanicolau.
Va multumesc anticipat!
buna ziua,ma numesc Steluta si am avut o intrerupere de sarcina acum 3 saptamani si de atunci am o secretie verzuie la sanul drept ?m -ar interesa sa stiu de ce si care ar fi cauza si ce masuri ar trebui sa iau,va multumesc si astept raspuns daca se poate!
Probabil ca e vorba de o galactoree, a carei cauza trebuie gasita. Mergi la un consult la endocrinolog pentru recomandarea altor investigatii si analize.
Sanatate
(14-07-2015 07:36 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Probabil ca e vorba de o galactoree, a carei cauza trebuie gasita. Mergi la un consult la endocrinolog pentru recomandarea altor investigatii si analize.
Sanatate

ok ,va multumesc mult pentru indrumare,o zi buna !
Buna ziua! Sunt insarcinata in 7 saptamani si ma intereseaza daca solarul afecreaza sarcina? Inainte sa aflu ca sunt insarcinata am mers la solar cam de 10 ori ( 2 sedinte 5 min, 3 sedinte 8min, 4 sedinte 10 min si o sedinta 15 min) Mai pot pastra sarcina???
Discuta asta cu un medic ginecolog. Nu exista studii care sa ateste ca expunerea la ultraviolete ar dauna direct fatului. Indirect insa, poate afecta epiderma mamei sau prin efectele termice ale expunerii la ultraviolete chiar si fatul. Personal nu cred ca e vreun motiv de ingrijorare, avand in vedere sarcina incipienta, dar cel mai bine este sa ceri o parere autorizata a unui medic ginecolog.
Sanatate
Pagini: 1 2 3 4
URL de referinţă