Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: FLECAINIDA
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Stie cineva mai multe despre acest medicament?
Se zice ca e mai bun ca Amiodarona, nu da reactii adverse si este ft. bun pentru mentinerea in ritm sinusal.
Se gaseste la noi in tara?
Se gaseste si la noi de vanzare. Nu stiu daca in farmacii, dar la particulari in mod sigur.
Iata o adresa:
http://www.okazii.ro/catalog/40757124/TA...100mg.html
Cam piperat pretul!
daca sunteti curiosi vizavi de un medicament,aveti site-ul agentiei nationale a medicamentului la dispozitie.
http://www.anm.ro/home_anm.asp
la NOMENCLATOR puteti cauta daca acest medicament are sau nu aprobare pentru Romania (nu are)
Oaspete, fii amabil si descurca-ma - am fost pe site-ul indicat de tine, dar n-am reusit sa ma lamuresc daca MULTAQ-ul (Dronedarona) este sau nu comercializat in farmaciile din Romania. Stiu ca forul european autorizat a aprobat in decembrie 2009 comercializarea lui in toate cele 27 de state membre. Din ce-am inteles eu, acest Multaq 400 ar putea inlocui cu succes amiodarona, avind mult mai putine efecte adverse, mai ales pulmonare, decit aceasta din urma, care in afara de faptul ca ma sufoca, altceva nu prea mai face. As incerca sa discut schimbarea asta cu doctorii, daca as fi sigura ca gasesc neproblematic medicamentul. Sa inteleg, de asemenea, ca la nevoie, tu poti procura medicamente inexistente in farmaciile noastre ? Multumesc !
Medicamentul are aprobare pentru Romania, dar asta nu inseamna ca se si comercializeaza.
Partea buna e ca l-am gasit in nomenclatorul meu, partea proasta e ca ar costa 404.39 RON.
O sa ma interesez sa vad cine il importa si la ce depozite se gaseste.

Cat despre adusul de medicamente rare, am mai ajutat diferite persoane, in limita posibilitatilor.
Mama mea traieste in Germania si este consateana cu un farmacist ce detinea o farmacie. Actualmente, nenea ala s-a retras la pensie si mai lucreaza doar o zi pe saptamana, asa ca e mai greu. In lipsa lui, e nevoie musai de reteta. Plus ca apare si inconvenientul transportului, nu intotdeauna usor de pus in practica. Dar atata timp ca pot ajuta, o fac. Cer doar rabdare (tutun nu, ca e un forum medical)
happy
Bun,multumesc pentru informatie, pretul este, intr-adevar, prohibitiv! Pacat, mare pacat, intrucit lumea stiintifica spune ca Multaq-ul este prima doctorie semnificativa in ultimii 20 de ani in clasa antiaritmicelor, care ar putea imbunatati radical tratarea recurentelor de fibrilatie si flutter atrial. Ramine sa crapam in liniste, fiecare cu doctoria pe care i-o permite punga - evident, remarca amara nu tie ti se adreseaza, ci celor pusi sa vegheze la starea de sanatate a natiunii, acelora care ne obliga la medicamente folosite si de bunicii nostri.

Mai am citeva nelamuriri, dar nu vreua sa fiu indiscreta, daca nu vrei, nu raspunzi:
a) zici ca Multaq-ul exista in nomenclatorul tau si comunici pretul pina la ultimul banut; sa inteleg ca esti printre cei care vind medicamente pe internet - farmacie, farmacist, firma, persoana particulara ?
b) daca exista importator si depozit - presupun ca si acesta vinde pe undeva, cuiva; tot pe internet?
Incercati sa obtineti informatii suplimentare despre comercializarea in Romania a Multaq-ului de la:
Sanofi-Aventis România S.R.L. Tel: +40 (0) 21 317 31 36
happy
P.S. Cam asa arata
In primul rand, sa lamurim niste lucruri.
Eu sunt farmacist, nu vand medicamente.
Nomenclatorul meu este nomenclatorul ce tine de Ministerul Sanatatii, adica entiatea care fixeaza pretul medicamentelor.
Astfel de medicamente NU se pot comercializa pe internet. In mod normal, se comercializeaza doar OTC-uri = produsele ce nu necesita prescriptie medicala.
Acelasi raspuns si pentru b.

P.S. Nu m-am inscris pe acest forum ca sa vand ceva.
Multumesc pentru precizari si subliniez din nou: n-am vrut sa fiu nici indiscreta, nici sa te lezez in vreun fel; nici prin cap nu mi-a trecut ca te-ai fi inscris pe forum ca sa ne vinzi ceva. Nelamurirea mea s-a iscat din faptul ca vorbeai de nomenclatorul tau, importator, depozit, pret exact si - firesc - m-am intrebat cine esti sau pe cine/ce reprezinti. Atit si nimic mai mult! Scuze si numai bine !
Am luat si eu acum 9 ani flecainida in Israel timp de o luna dar nu am mai luat ca intram mai des in fibrilatie cu ea.
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă