Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: conversia electrica ?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
As dori sa-mi raspundeti, cine stie sau a trecut printr-o situatie similara, dupa o incarcare de 2 saptamani cu Amiodarona, dr. V. mi-a recomandat, fiind tot in FA, sa iau doar 1 tb. Cordarone/zi si sa fac o noua conversie electrica.
Eu nu sunt din Bucuresti, dl doctor a zis sa o fac aici acasa, dar nu stiu daca trebuie sa o fac imediat dupa cele 2 saptamani de incarcare cu Amiodarona sau mai pot sa aman vreo saptamana, cu caldurile astea nu vreau sa merg la spital.
Ar fi bine sa o faci imediat dupa deoarece efectul medicatiei se reduce destul de mult intr-o saptamana.
Multumesc pentru raspuns!
Daca as mai sta pana luni ar fi tarziu si in acest timp sa mai iau 3tb/zi Cordarone?
La sfarsit de saptamana nu stiu cine are chef de mine, pe medicii care sunt de garda sambata si duminica nu-i cunosc si nu cred ca ar accepta sa vin eu tam-nisam sa-mi faca conversie si apoi sa-mi dea drumul acasa.
Pana luni ar fi OK
Ana, stai linistita in privinta conversiei, ai timp berechet. Dupa incarcarea aproape de limitata de sus pe care ti-a facut-o dr. V.(eu am avut doar 7 zile) cantitatea de amiodarona este suficient de mare cit sa te tina pina saptamina viitoare. Apoi, nu uita ca doctoria asta are si un timp de injumatatire urias - de la 25 pina la 55 de zile. Deci nu sint motive de neliniste - zic eu. Pusi !
Ana, eu cind am fost descoperit cu FA s-a incercat conversia electrica ,dar nu a reusit.Am luat timp de una luna 3 pastile cordarone pe zi si abia dupa aceea am iesit din FA si am continuat sa iau pina am intrat din nou in FA Pina la ablatie am mai facut inca 7-8 defibrilari fara rezultate.Adica, dupa citeva zile intram din nou in FA.Concluzia :era necesara ablatia.Acum dupa ablatia de FA asa cum am scris intru si ies spontan fara ajutorul conversiei.Sper ca dupa urmatoarea ablatie sa se rezolve problema. De cind am facut ablatia si in prezent iau o pastila de cordarone seara.Urmeaza sfaturile medicului ai rezultatele se vor vede
Cred ca la conversii electrice ( aproximativ 7) si la ablatii (una de flutter,un studiu electro. si o ablatie de FA,urmind sa mai fac una)nu ma bate nimeni.Mergem inainte!
Azi am fost la prima ora la spital pentru conversie.
Am facut EKG, analize de urgenta (INR, alte teste de coagulare) voiau chiar azi sa-mi faca conversie.
La EKG s-a constatat ca sunt in ritm sinusal.
Puseele de tensiune mi s-a spus ca le fac si din cauza ca s-a scos din tratam. Betalok, dar si din cauza ca fac atacuri de panica, mai ales seara si noaptea (de cand mi s-a spus ca as putea face apnee de somn).Voi face in curand si investigatii pentru a verifica daca fac, sau nu apnee.
Sper sa stau cat mai mult in ritm sinusal.
Tuturor le doresc multa sanatate.
Vezi ca ai scapat! Bravo!
S-ar putea sa fii in situatia mea si anume, sa inceapa sa-si faca efectul cordarone sub influenta ablatiei si sa iesi spontan din fibrilatie Eu stateam 12-15 zile in ritm sinusal dupa care intram 12-15 zile inFA.E un inceput foarte incurajator .Acum pe data de28 august fac o luna de cind nu am mai intrat in FA.Asa cum am vorbit cu dr.V.va trebui sa finalizeze printr-o noua ablatie care imi da sanse mult mai mari de reusita.Probabil ca vei mai intra si iesi in si din FA ,incearca sa nu-ti mai iei pulsul din 5 in 5 minute pt ca atunci intervine starea de panica.Cind simti niste batai mai puternice ale inimii in piept,git,timpla etc. fa orice miscare si vor disparea.Cel mai important ocupa-ti timpul cu orice activitate si nu te mai gindi la bataile inimii.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
URL de referinţă