Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tuse cronica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna ziua! am nevoie de ajutor, as vrea sa clarific situatia mamei mele si daca cineva ma poate ajuta as fi recunoscatoare. acum aprox 10 ani a avut un episod febril cu delir, tind sa mentionez asta deorece dupa au inceput problemele de sanatate. sufera de tuse cronica cu dureri si iritatie a traheii si gatului, toamna sau iarna tusea persista e continua si iritanta. a fost la foarte multi medici orl si pneumofitziologi dar mereu fara nici un rezultat concret, mentionau ca ar putea fi astm bronsic pe fond alergic sau bronsita cronica. a folosit de la antibiotice, bronhodilatatoare, antitusive, spray-uri antiasmatice, antialergice...nimic nu da un rezultat favorabil, nici macar amelioarare. ultima pe care am auzit-o e ca ar putea avea reflux gastro-esofagian.. nu stiu cui sa ma adresez, am nevoie de o indrumare, daca cunoaste cineva un doctor mai bun va rog spuneti-mi
Da, este posibil sa fie vorba de un astfel de reflux combinat eventual cu o hernie hiatala. Trebuie sa o vada un gastroenterolog. O endoscopie digestiva superioara ar lamuri daca e vorba de BRGE sau nu. Banuiesc ca au fost facute masuratori de spirometrie care sa excluda un eventual BPOC (bronhopneumopatie cronica obstructiva).
Sanatate mamei Dvs.
buna! brge o sa o exclud-nu are pirozis nici gust amar, disfagie etc. deci nu asta e cauza, endoscopia a facut-o acum 2 ani si nu a evidentiat nimic.
in noiembrie a fost internata cateva zile intr-o clinica de pnemuoftiziologie- din fisa de externare scrie doar ca are capacitatea pulmonara totala - 70%, analizele sanguine sunt normale. cred ca solutia cea mai buna e sa merg la o clinica de specialitate si sa incerc sa fac toate examenele posibile.
multumesc mult pt raspuns
URL de referinţă