Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Dieta pentru slabit
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
*Dimineata:
- suc de grape fruit sau lamiie facut in casa prin simpla stoarcere a 1/2 de grape sau lamiie intr-o cana de apa;
- 1 ou fiert tare si o felie de sunca de Praga;
- 1 ceasca de cafea neindulcita;

*Ora 10.00 sau 11.00:
- la fel cu micul dejun;

*Prinz/pe la ora 14.00-15.00/:
- carne la discretie/dar nu PORC/, inclusiv peste, la gratar sau fiarta;
- legume fierte/nu fasole boabe, cartof, mazare/ sau salate de cruditati, salata verde,salate de rosii, castraveti, ardei, telina,spanac,varza, broccoli,etc., combinate dupa gust sau fantezie, acrite cu suc de lamiie, plus 1 lingura/maximum/ de ulei; cine doreste poate folosi din belsug si verdeturi/marar,patrunjel,tarhon,busuioc, cimbru,leustean/ la salate, legume, carne;
- 1 ceasca de cafea neindulcita;

*Ora 18.00:
- ca dimineata sau la ora 10.00;

*Cina/nu mai tirziu de ora 21.00/:
- ca la prinz, dar cantitativ mai putin;

*Inainte de culcare o ceasca de lapte sau suc de rosii;

Cura dureaza 10 zile; din ziua a patra eu obisnuiam sa renunt la gustarea de ora 10.00, iar din ziua a saptea si la gustarea de ora 18.00.
In timpul curei se interzic toate fructele, dulciurile, fainoasele,bauturile alcoolice sau sucurile.
Portiile de la prinz si seara nu trebuie sa fie imense,adica nu mincam un curcan intreg sau un peste cit un casalot, nici toate legumele dintr-o gradina intreaga.
Mai mult de trei cure consecutive nu se recomanda, intrucit randamentul incepe sa scada cam din ziua a 25-a. E utila o pauza de 2-3 saptamini, timp in care nu scapam in piine, dulciuri, paste, bauturi , pentru ca riscam sa repunem kilograme.
Moderatie maxima - asta e ideea![/size]
Dupa pauza se mai pot face 1-2 cure, daca e nevoie!
Succesuri tuturor celor care au nevoie sa slabeasca!
(03-06-2010 10:58 PM)uliana a scris: [ -> ]*Cina/nu mai tirziu de ora 21.00/:
- ca la prinz, dar cantitativ mai putin;

*Inainte de culcare o ceasca de lapte sau suc de rosii;

Cina nu mai tarziu de ora 21. Este valabil si pentru cazul in care ne culcam dupa ora 00? De regula stiu ca e bine sa mananci cu cel putin 3 ore inaintea culcarii. Dar daca ma culc dupa ora 00, sigur ma apuca foamea rau si nu e suficienta doar o cana de lapte.

Sunt de acord cu laptele inainte de culcare. Iti ofera si proteine si are si un efect calmant.
Da CSM, cina nu mai tirziu de ora 21.00 este valabila chiar daca ne culcam in zori. Siiiiiiigur ca te apuca foamea, iar ceasca de lapte sau suc de rosii inainte de culcare face niste zgomote prin stomac si intestine de-ti vine sa-ti iei cimpii, dar asta e! Iti spun si tie, ca si celor carora le-am mai dat cura: o dieta - de slabire sau de ce-o fi ea !!! - nu-i o tabara de vacanta, dar nici chiar lagar de concentrare, sint si lucruri mai rele pe lume! Peste zi nu sint probleme, recunosc si eu ca seara e mai nashpa. Eu, de pilda, visam noaptea sistematic in timpul curelor bucati mari de piine sau savarine plutind prin aer in fatza mea, asa ca ma culcam usor infometata si ma sculam si mai flaminda - dar si cind apareau rezultatele , plesneam de mindrie! Hai, curaj - daca e vorba de tine - te vei simti foarte motivat pe masura ce te subtiezi !
(24-11-2010 11:31 PM)uliana a scris: [ -> ]Da CSM, cina nu mai tirziu de ora 21.00 este valabila chiar daca ne culcam in zori. Siiiiiiigur ca te apuca foamea, iar ceasca de lapte sau suc de rosii inainte de culcare face niste zgomote prin stomac si intestine de-ti vine sa-ti iei cimpii, dar asta e! Iti spun si tie, ca si celor carora le-am mai dat cura: o dieta - de slabire sau de ce-o fi ea !!! - nu-i o tabara de vacanta, dar nici chiar lagar de concentrare, sint si lucruri mai rele pe lume! Peste zi nu sint probleme, recunosc si eu ca seara e mai nashpa. Eu, de pilda, visam noaptea sistematic in timpul curelor bucati mari de piine sau savarine plutind prin aer in fatza mea, asa ca ma culcam usor infometata si ma sculam si mai flaminda - dar si cind apareau rezultatele , plesneam de mindrie! Hai, curaj - daca e vorba de tine - te vei simti foarte motivat pe masura ce te subtiezi !

Nu neaparat vreau sa slabesc, ci sa nu depun pe burta (am vazut ca foarte usor se depune --- de exemplu daca e sa combin cana de lapte cu ceva cozonac big grin si cum sarbatorile se apropie ...). De aceea sunt un pic mai atent la ce mananc seara.
Na dragule, daca cana de lapte o combini cu cozonac , ai toate sansele sa ieshi din sarbatori ... subtiat rau de tot. Nu mai bine faci un pic de gimnastica ? De pilda, culcat pe spate ridici incet picioarele la 45 de grade, mentii citeva secunde, apoi le cobori tot incet; aceeasi pozitie, dar ridici trunchiul incet , cu miinile intinse lateral, si revii incet la sol. Fa trei serii, a cite opt ridicari, timp de zece zile si vei vedea rezultatele !
Stiu si eu ... parca cozonacul suna mai bine :blush: --- pe moment doar
Buna tuturor,

Eu am tinut tot felul de diete si pana la urma am ajuns la concluzia ca tot dieta sanatoasa si sportul sunt cheia. Asadar mi-am facut o dieta personala si am reusit sa slabesc in 3 luni 10 kg, ceea ce este si corect si nici nu am avut privatiuni care sa ma faca sa poftesc tot timpul la CEVA...cam asta este experienta mea.
Mi se pare destul de accesibila dieta... daca da si rezultate, ai un suc NATURAL!! de la mine uliana big grinbig grinD
Marius, da PRECIS, SIGUR, rezultate, a functionat spectaculos si la mine, si la toti cei ce-au urmat-o cu rigurozitate. Eu te indemn cu toata seriozitatea s-o incerci, nu e greu, nu se face foamea si cind incep sa apara rezultatele te vei simti foarte, foarte motivat in a continua, vei vedea !
Daca te hotaresti, mai stam de vorba despre ce si cum sa faci ca sa nu redepui kilogramele, ca de fapt asta-i nebunia in toate curele de slabire : MENTINEREA REZULTATELOR si stabilizarea unui metabolism echilibrat!!!
Si cind vei fi o "slabatura" accept cu drag sucul ! De coacaze sa fie, ca e si bun, si sanatos !tongue

PS-reproduc aici un mesaj din vara trecuta, postat de mine la Diabet. Poate fi util si in cazul tau, daca te loveste rau pofta de dulce !

Au aparut si la noi produsele naturiste DULCOSTEVINA/pulbere si lichid/ si STEVIOZIDA. Se gasesc in magazinele naturista si plafaruri. Pentru detalii consultati http://www.herbauniversal.ro, unde , de asemenea, pot fi comandate aceste produse !
In atentia celor ce doresc sa slabeasca ! Zic ca merita citit urmatorul material :

http://www.formula-as.ro/2011/973/forma-...esti-13833

Produsele mentionate in articol nu le-am incercat - mie ceva pe invers mi-ar trebui big grin - dar judecind dupa calmantele naturiste, respectiv produsele pentru raceala si gripa sau cele gastrointestinale ale Plantavorel, nici cele din articol nu pot fi proaste !
Pagini: 1 2
URL de referinţă