Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Rezultat holter
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Bună seara,mă numesc Alex şi am 16 ani,practic fotbal de 6 ani iar acum 1 lună a trebuit să îmi fac vizita medicală,am mers înainte de asta şi mi-am făcut analizele ( sânge + EKG).
Am fost la vizita medicală m-a cântărit,măsurat etc, iar după aceea am ajuns la o Doamnă doctor care mi-a luat tensiunea iar după aceea s-a uitat peste EKG unde liniile V2 SI V3 erau ridicate si scăzute,această Doamnă s-a mai uitat şi pe alte rezultate EKG şi a dat peste unul din anul 2010 unde acelaşi lucru, liniile V2 şi V3 nu erau normale,m-a pus sa fac un nou EKG acolo la spital unde m-a pus să fac 30 de abdomene,după ce m-am dus cu rezultatul mi-a spus că la efort acele linii arătau mai bine,însă mi-a dat un bilet de trimitere către o Doamnă cardiolog unde a scris că ' Am ales sindromul Brugada ',m-am uitat acasă ce inseamnă şi nu mi-a placut absolut nimic din ceea ce am citit,aşa că următoarea săptămână am fost la cardiolog,und[/b]e m-a pus să fac un nou EKG iar după aceea s-a uitat cu acel aparat (nu mai ştiu cum se numeşte) la inimă şi mi-a spus ca aceasta arată foarte bine din punct de vedere organic,insă nu îi place rezultatul EKG aşa că a doua zi m-am reîntors la cabinet unde mi-a pus un Holter cu , care urmă să merg la antrenament pentru a înregistra bătăile inimii la efort,ieri am mers cu acel Holter iar după câteva minute mi-a dat rezultatul holterului,unde aici intervine întrebarea. Pe acele rezultate chiar prima pagină apar următoarele:

- Evenimente ventriculare
Au fost în total 930 extrasistole ventriculare, din care : 470 izolate, 99 cuplete, 42 RUN, 36 bigeminate şi 4 episoade de tahicardie.
- Evenimente supraventriculare :
Total 86 extrasistole supraventriculare din care : 20 izolate 25 cuplete, 0 RUN si 4 ep de tahicardia paroxismală
ST- Evenimente
Val maxima a depresiei ST a fost -0,43 mm la ora 16:16 pe canalul 2, elevatie ST 7.50 mm la ora 12:07 pe canalul 1
Rezultatele analizei de ritm:
4 pauze mai lungi de 2,4 sec
1,85% din timpul monitorizării ( 0 ore si 26 min) s-a detectat fibrilaţie atrială.
Am făcut poză la rezulatul orelor în care am avut antrenament,unde am alergat.
[Imagine: c360-2013-10-18-19-06-07-484.jpg]

Eu presimt,adică văd din acele rezultate că nu arată deloc bine insă vreau o părere şi de la cei care se pricep mai mult decât mine,s-ar putea să am BRUGADA?
Stai linistit, nu ai nimic
URL de referinţă