Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Dureri spate si abdomen - partea dreapta jos
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Nu stiu daca am postat unde trebuie, daca nu, imi cer scuze.

Problma mea este urmatoarea:Am 27 de ani si acum aproape o saptamana , la mare m-a luat o durere brusca inghinala chiar langa testiculul drept cumva in sus spre partea abdominala din partea dreapta, care mai tarziu a inceput sa radieze in spate tot in partea dreapta (jos). In primele 3-4 zile de mare recunosc ca am inotat cam mult, ca ar putea fi de la inot si m-am gandit ca durerea v-a disparea de la sine dar nu s-a intamplat asa. Inainte ma simteam foarte bine.

Ce simt: Dureri care incep in spate partea dreapta jos si care radiaza in fata. Durearea vine si trece, nu e constanta dar cand incepe ma doare foarte tare. Iau diclofenac supozitoare care parca o amelioreaza. Am fost la urgente de 2 ori o data la mare si o data cand am ajuns acasa. La mare mi-au spus ca am piatra la rinichi care s-a deplasat. Acasa mi-au spus ca e din cauza inotatului si am miscat un muschi ceva. Mi-au dat o injectie si durerea a disparut. Acum dupa o zi m-a apucat iarasi. Am luat un supozitor care a ajutat unpic. Nu stiu ce sa fac si sunt cam speriat. Nu ma ustura cand urinez, nu am greturi, nu am vomat si nu cred ca am febra. Dar nu prea am pofta de mancare. Durerea se tot schimba prima faza parca ma doare in fata, dupa care se duce in spate. Si sunt deja apropae 6 zile de cand a inceput.

Ce sa fac? Multumesc pentru orice sfat !

p.s. Am fost operat de apendicita cand eram mic. Ca sa exclud apendicul.
Ai incercat o ecografie?
(12-08-2013 07:37 PM)Arm-Med a scris: [ -> ]Ai incercat o ecografie?

Da mi-au facut la mare , acolo mi-au spus ca au vazut o piatra. Problema e ca nu se amelioreaza. Daca nu iau supozitoare ma re-apuca si doare tare. Cand am ajuns acasa la urgente mi-au spus ca nu am nimic la rinichi. Nu mi-au facut eco dar mi-au cerut o sampla de urina. Au spus ca urina e in regula si analizele de sange sunt bune. Si totusi doare. sad
Daca cei de la are au vazut piatra inseamna ca e pe undeva. E posibil sa fie mai mare si sa se fi blocat pe undeva. Mergi in alta parte si repeta ecografia, nu toti ecografistii sunt buni.
Ce ma sperie pe mine e faptul ca nu prea am pofta de mancare si tine de aprox o saptamana. Eu stiu ca o criza renala tine 2-3 ore, o zi maxim. sad
Nu e adevarat, am avut colica renala care m-a tinut o saptamana aproape incontinuu.
am fost la analize radiografie, urina si sange. Din ce am inteles, la sange au iesit bine, doar la urina au iesit niste valori mai crescute (globule rosii si albe parca) La radiografie nu au identificat nici un calcul, decat o simpla scolioza. Durerea inca persista. Nu ca in primele zile dar apare si dispare. Nu prea am pofta de mancare si am 37 cu 4 cand mi-am luat temperatura.
Calculii nu se vad la radiografie, ci la ecografie. Si atunci cu greu uneori.
URL de referinţă