Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: bypass coronarian+schimbare de valva mitrala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
am fot propus pentru interventie in luna februarie si programat initial pentru luna martie.De atunci tot sun amanat ca nu sunt substante...e doctorul plecat la nustiu ce simpoizion...suna marti,suna vineri si tot asade am ajuns la capatul rabdarii si nici nu stiu ce sa mai cred....de ce atata amanare...:huh:Mentionez ca am 54 ani,...Mi sa explicat ca interventia pe care trebuie sa o fac are anumite riscuri(3 baypass+valvulopatie)dar se poate face ...As vrea sa stiu daca toate programarile dureaza asa de mult sau ce sa fac sa fiu programat.Ii rog pe cei care au trecut printro situatie similara sa-mi spuna cum au rezolvat.Cu multumiri anticipate
Ne poti spune unde ai fost programat pentru interventie?
La Fundeni !
Stiu ca suna urat, dar asta e cruda realitate. Poate nu ai fost destul de "atent" cu chirurgul ...
In ultima instanta schimba spitalul. Foarte buni pentru ce ai tu nevoie sunt la Tg. Mures, la Institutul de Boli Cardiovasculare si Transplant
nu a vrut sa primeasca nimic.m-a refuzat categoric///
Ciudat. Inseamna ca nu a fost suficient, probabil. Ca de refuzat, acum, sincer, sa nu fim ipocriti, dar eu nu am auzit de un chirurg cardiac in Romania sa refuze vreodata. Si asta poate fi si motivul pentru care te plimba acum cu presul. Zic si eu, nu inseamna ca neaparat asa e.
In ultima instanta incearca sa schimbi spitalul asa cum te-am sfatuit.
Am si eu pe cineva in aceeasi situatie. Trebuia sa se opereze luna asta, insa a fost anuntata ca nu sunt anumite medicamente / substante necesare la sau dupa operatie. E posibil sa fie purul adevar. Iar la Tg Mures, din pacate, fara o intrare puternica in zilele astea e foarte greu. Acolo nu mai sunt bani, paradoxal, pentru ca sunt foarte buni. Vin din toata tara si casa de asigurari nu le mai poate deconta cheltuielile. E cam ca la Dr. V. Daca esti bun, tre sa suferi nitel. Si, daca se poate, sa mai iei o pauza.
Sa speram ca lucrurile vor intra in normal, insa, la ce vad pe la tv...
Sanatate tuturor.
salutare!
mama a aflat azi in urma unei consultatii ca valva mitrala nu mai inchide si ca ar fi nevoie de proteza mitrala. Cit de grav este? Operatia este riscanta?
cit o mai poate duce cu tratament daca nu se opereaza?
Operatia are unele riscuri, fiind, pana la urma, o interventie pe cord deschis. Pana la urma si la extractia unei masele exista riscuri, dar la o astfel de interventie ... Dar, pe de alta parte, astfel de operatii se fac de multi ani la noi, tehnologia si experienta doctorilor au evoluat foarte mult, asa ca riscurile sunt din ce in ce mai mici. Pentru un chirurg cardiac e o interventie de rutina, obisnuita.
De operat trebuie sa se opereze neaparat, pentru ca nu exista tratament medicamentos pentru aceasta afectiune. Se pot lua medicamente pentru a compensa in faza de inceput efectele disfunctionalitatii valvei, dar asta nu poate dura prea mult. E o problema, practic, mecanica ce nu poate fi rezolvata decat prin inlocuirea valvei.
am vorbit si azi cu doctorul si iar m-a amanat.Oricum ma gadesc din ce in ce mai des daca sa-mi fac sau nu operatia...Am discutat si cu doctora de familie si mi-a zis ca decizia imi apartine dar multe sanse de supravietuire fara operatie nu prea am!.....daca ar putea sa-mi spuna cineva cat voi trai in conditiile actuale si cat dupa interventie...asi putea lua o hotarire mai usor!.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
URL de referinţă