Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: injectie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am nevoie de ajutor! Trebuie sa imi administrez singura Ceftriaxona intramuscular. Am nevoie de sfaturi, de sugestii.. Sunt intr'o tara straina, nu am medic de familie nici unde sa merg sa'mi fac injectiile. Prietenul meu care sta in alt oras a mers la medicul lui de familie si mi'a dat aceste antibiotice. Teoretic stiu cum si unde trebuie facute, dar tot imi e frica. Care e riscul? Pot intra in soc anafilactic sau ceva?
Greu de spus cum vei reactiona la acest antibiotic din clasa cefalosporinelor eficient impotriva bacteriilor gram-negative si gram-pozitive. Intotdeauna exista riscul unei rectii alergice la un anume antibiotic, mai ales unul nou. Banuiesc ca ai citit prospectul si ai vazut cate reactii adverse sunt mentionate. Nu ne-ai spus pentru ce problema medicala ti-a fost recomandat acest antibiotic.
sunt bolnava de 3 saptamani si nu mi'a trecut deloc, nici dupa ce am facut tratament o saptamana cu augemntin. Am crezut ca e o gripa, dar o gripa nu cred ca tine atat. tusesc, imi curge nasul mereu, si gatul imi e umflat si ma doare. si de o saptamana am si o ureche infundata..
Pare a fi o faringo-amigdalita sau o amigdalita pultacee. E greu de spus de ce natura e fara un exudat faringian si fara un consult ORL. Incearca sa ajungi la un medic, pentru ca automedicatia poate fi ineficienta atunci cand nu cunoastem agentul patogen. Daca ceea ce ai e de natura virala, nu e nevoie de antibiotice ci de antiinflamatoare, gargara, ceaiuri calde, un spray imunostimulator, echinaceea capsule.
Multa sanatate.
URL de referinţă