Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Recuperare entorsa genunchi
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Acum 2 zile am suferit o entorsa la genunchi, in timp ce jucam fotbal. Mentionez ca nu am avut sangerari interne, sau umflaturi excesive. Cu toate acestea, nu puteam calca pe picior, aveam senzatie ca imi fuge genunchiul.
E posibil sa am vreo ruptura de ligamente? De asemenea, in orasul meu(Dr-Tr-Severin) nu prea am unde face recuperare medicala, deci fizioterapia cam pica din discutie... Ce as putea face in situatia de fata? De asemenea, cat timp trebuie sa port atela ghipsata si cam in cat timp as fii capabil sa ma deplasez fara carje, macar pe distante mici?

Va multumesc anticipat
E greu de spus fara a avea un diagnostic precis. Si asta nu se poate face fara investigatii imagistice, de preferinta un RMN. Poate fi o ruptura de ligamente, o problema rotuliana si fara diagnostic precis esti supus riscului de a nu-ti rezolva corect aceasta problema.
Buna ziua,
Va recomandam, pana ajungeti sa aveti un diagnostic clar (care poate fi obtinut in urma unui RMN sau a unei artroscopii) sa folositi o orteza de genunchi pentru protectie. Sfatul nostru este sa mergeti la un centru specializat in vanzarea ortezelor de genunchi sa va acizitionati o orteza aceasta fiind utila si pentru protectie pana o sa aveti un diagnostic precis sau postoperatoriu daca veti ajunge la o intervntie chirurgicala pentru reconstructia ligamentelor (perioada de recuperare). Nu este recomandat sa achizitionati o astfel de orteza din supermarket , din targ sau din reclamele TV.

Sanatate!
Ieri am fost la control , la ortoped. Am facut punctie, iar dl doctor mi-a recomandat imobilizarea ghipsata inca 2 sapt, iar dupa aceea eventual un RMN. Ideea e urmatoare, de azi -noapte simt cum imi pulseaza ceva in interiorul coapsei, intr-un mod haotic, neregulat, dar si destul de dureros. E normal ce se intampla? Sau ar trebuii sa iau legatura cu dl doctor?
Foarte probabil ca este efectul compresiei exercitata de bandajul gipsat asupra vaselor de sange. Ceva similar cu efectul pe care-l simtim cand ne taiem la un deget si ne bandajam strans. Simtim pulsul in deget. Daca fenomenul este deranjant mergi totusi la doctor pentru o parere avizata.
URL de referinţă