Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: B II NEGATIV
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am primit pe email urmatorul mesaj:

Cu rugamintea de a da mai departe. Urgent.

Andreea TUDOR - nou nascuta a unui profesor de la Colegiul National Henri Coanda Bacau - are nevoie urgenta de sange B3 NEGATIV .
Sotia lui a murit la nastere saptamana trecuta. Poate se gaseste cineva...
Va rog sa trimiteti mai departe pana se gaseste o persona ce poate si doreste sa salveze acest bebelus.

Numerele de telefon le aveti aici :
0741 864 495/ 0765 262 424 0765 262 424
Scuze pt deranj si dati mai departe, va rog .......
kikiriki, cu parere de rau trebuie sa iti spun ca acest mesaj este un spam. L-am primit si eu acum vreo doua luni si jumatate. Deci ori femeia a murit de doua ori, ori, oricum, e mult prea tarziu pentru a mai dona ceva.
Vedeti ca circula in ultima vreme o multime de astfel de balarii pe e-mail-uri.
Eu am mai post-at mesaje de ajutorare si e foarte bine sa faceti si voi asa ceva. Eu donez lunar pentru astfel de cazuri.
Dar ce am post-at eu erau cazuri verificate, pe care ori eu, ori prieteni apropiati le cunosteau personal. Nu erau cereri de acest gen primite pe e-mail.
Verificati cu multa atenie inainte de a scrie un astfel de anunt pe forum.
Va multumesc!
Scuze, dar chiar nu aveam habar. Poti sa-l stergi, eu l-am postat asa cum l-am primit.....
Nu-i problema, dar pe viitor e bine sa fiti ceva mai circumspecti si sa verificati astfel de anunturi. Multe sunt spam-uri.
Intrebarea ar fi care este scopul acestui anunt? Ca eu am reactionat ca o mama......
Spam-urile, in general, contin mesaje induiosatoare, care sa te faca sa le trimiti mai departe. Imagineaza-ti ca tu il trimiti la 10 persoane, ele il trimit la alte 10 ... si tot asa, se va multiplica exponential, ducand, uneori, la blocarea anumitor servere de e-mail.
De ce se genereaza astfel de spam-uri? Din acelasi motiv pentru care se construiesc si virusii. Si spam-ul, pana la urma, e un virus, doar ca nu iti ataca tie calculatorul personal si nu se reproduce singur, ci cu ajutorul nostru, al tuturor. Multiplicarea fiind una dintre caracteristicile cele mai importante ale virusilor.
Unul din motive ar fi ca existand virusi trebuie sa existe si antivirusi ... daca ma intelegi. Ce ar mai face firmele care produc antivirusi daca virusii nu ar mai exista? Si e o afacere din care se scot sume enorme. E, daca vrei, ceva similar cu gripa porcina, aviara ...
Asta ar fi unul dintre motive.
De asemenea exista persoane bolnave (la cap) carora le face placere sa dea drumul la astfel de porcarii pe Internet.
S.a.m.d. Exista multe motive pentru care exista virusii informatici.
O sa fiu mai atenta!!!
URL de referinţă