Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Diverse intrebari
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
Buna.
Ca de obicei, ca marea majoritate a celor de aici, iti cer sfatul.
Mama unei colege a fost internata la Fundeni. Are 71 de ani iar colega ar vrea sa stie cat de riscanta este operatia (inlocuire valva si revascularizare coronariana) la aceasta varsta.
Am atasat biletul de externare. Ne poti recomanda pe cineva pentru operatie? Asta daca reusim sa o convingem...
Cat despre mine, mi-am facut RMN-ul, astept rezultatul maine.
Cu multumiri, ca de obicei.
Multumesc frumos.
O mica precizare. VASILCA e numele de familie. Claudiu e numele mic.
Rugamintea pe care o am e sa-mi recomandati pe cineva de la Floreasca. Am auzit ca D-nul Dr. Patrut Mircea ar fi foarte bun. Activeaza si la Floreasca sau doar la cel de langa, cel privat?
Sau daca ai alte recomandari... Pacienta, ca sa zic asa, ar vrea la Floreasca, din motive hai sa zice psihologice, cineva din familie operandu-se cu succes acolo acum cativa ani. Uneori, factorul psihologic conteaza foarte mult.
Eu din cate stiu dr. Mircea Patrut a lucrat la Spitalul Militar Central, iar acum s-a transferat la Spitalul Judetean Constanta. Nu are nici o treaba cu Floreasca.
Pe de alta parte in mesajul tau de mai devreme tu m-ai intrebat de Fundeni (acolo fiind Institutul de Boli Cardiovasculare "C.C. Iliescu").
Eu ce sa mai inteleg?!
De sfatuit, daca e sa te sfatuiesc, eu va recomand puternic sa mergeti la Fundeni, nu la Floreasca. Iar la Fundeni, la Institutul Iliescu, puteti merge, de exemplu, la dr. Dr. Horatiu Moldovan.
Mesajul ar trebui scris in cadrul forumului de "Chirurgie cardiaca". Si as avea rugamintea ca, pe viitor, sa fiti atenti unde scrieti mesajele. Incercati sa post-ati in aria corespunzatoare, altfel pe tot forumul va fi o debandada totala si tot voua o sa va fie greu sa gasiti ceva despre un subiect care va intereseaza.
Imi cer scuze pentru postarea rugamintii la alt topic decat cel care trebuia. Din pacate la Chirurgie cardiaca nu prea e/era nimic. Sunt inca nefamiliarizat cu organizarea si modalitatea de lucru. Mi-a fost mai usor (si mai comod, trebuie sa recunosc) sa dau un replay acolo unde v-am vazut mai activ.
Multumesc oricum pentru sfat, o sa-l transmit mai departe. Cat despre Dr. Patrut, l-am gasit pe site-ul acelui spital, la echipa medicala.
Cu stima, Claudiu
Cred ca site-ul nu este actualizat.
Cu dr. Patrut am fost la Constanta impreuna in sala de operatie, deci nu iti spun din auzite.
Nu a fost in intentia mea sa va contrazic, doamne fereste. Pacat, din ce am inteles e un chirurg exceptional. Ar fi fost un argument in favoarea operatiei, la varsta pe care o are respectiva doamna, chiar daca nu se poate, se cauta certitudini.
(02-03-2010 11:30 PM)Vasilca_Claudiu a scris: [ -> ]Nu a fost in intentia mea sa va contrazic, doamne fereste. Pacat, din ce am inteles e un chirurg exceptional. Ar fi fost un argument in favoarea operatiei, la varsta pe care o are respectiva doamna, chiar daca nu se poate, se cauta certitudini.
Stai linistit ca si dr. Moldovan e cel putin la fel de bun
ARMMDT draga, un nefericit de pe Romedic se intereseaza/si evident, nimeni nu-i raspunde/ de urmatoarele interventii chirurgicale in caz de ateroscleroza: 1.retunelizare cu laser; 2.retunelizare prin aterectomie cu rotablator; 3.angioplastie cu microunde; 4.angioplastie cu ultrasunete. Ma gindeam eu asa, ca daca tu stii cite ceva despre aceste proceduri - si mai ales daca se fac si in Romania - n-ar strica sa aflam despre ele si noi, poate e cineva interesat. Eu nu mai incerc sa aduc lumea de pe Romedic, intrucit nici n-apuci bine sa pui adresa site-ului nostru si administratorul a si radiat-o. Apropo, intreb in principiu: administratorul are posibilitatea sa vada si mesajele personale si sa le neantizeze daca nu-i convine lui ceva ?
Multumesc !
buna ziua dragii mei si in special lui armmdt....sunt destul de fericita de ieri am inceput lucrul si se pare ca titul e destul de ok la 2 sapt de la interventie....bafta tuturor si nu mai stati pe ganduri daca trebuie sa faceti o ablatie faceti o pt ca va va schimba complect viata....eu am gasit site ul acesta destul de tarziu dar ma bucur ca l am gasit si promit ca tin legatura .. va multumesc mult
Bravo, Mangata, ce bine ca ti-a reusit ablatia! Pe "invidia mea prieteneasca" poti conta/stii povestea de la Floreasca, noi, astia cu FA deocamdata sintem in aer/. Chiar tine-ne la curent cu starea ta, sa nu faci precum colegul nostru Liviu, care ne spune cite o propozitie scurta despre sine, apoi dispare cu gratie pentru saptamini. Sa-ti fie bine!
Pagini: 1 2 3 4 5 6
URL de referinţă