Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: inima
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Salut,Am si eu o problema in legatura cu extrasistolele,sa va explic cum sa intamplat la mine in urma cu 10 ani,acum am 31 pe la 20-21 de ani asa ,am ajutat un prieten o saptamana la rand la pregatirea nunti lui in acest timp munca,tigari,cafea,bautura,etc,o saptamana la rand dupa care am fost invitat si la nunta tot asa distractie bautura tigari cafea a doua zi dupa nunta mam simtit rau ziua seara mai rau am fost la spital si de la spital mi sa spus ca am tensiunea 16 cu 10 era normal dupa atata disctratie sa am tensiunea asa dar eu nemai avand niciodata tensiune nici nu prea stiam ce inseamna tensiunea mau speriat foarte tare ,cei de la spital,miau spus ca sunt bolnav cu inima ca am pe cineva din familie bolnav si de atunci pe sistem nervos deci ma gandeam tot timpul ce am , si imi crestea tensiunea incontinu am fost la phisiatru,phsicolog,atunci nu aveam extrasistole doar ca imi crestea tensiunea cand ma gandeam la ce mi-au spus doctori ca sunt bolnav cu inima am fost la mai multe controluri am facut ekg mi sa spus ca nu am nimic am fost la cel mai renumit doctor de inima din drobeta turnu severin mi-a zis acelasi lucru ca nu am nimic am mai fost si in alte judete tot asa ca nu am nimic dar de vreo 3 ani incoace au inceput extrasistolele adica:tensiunea nu imi mai creste de cativa ani buni dar simt mereu pauze la inima si ma deranjeaza ma ia un pic cu ameteala deci sunt deranjeante rau,sunt zile cand nu am nimic dar sunt si zile cand am foarte multe adica,nu stiu daca ar fi prea multe mai ales seara timp de 20 de minute imi cam face 2-3 pauze pe minut dupa 20 de minute imi mai face dar mai rar cateodata imi face cam 2-3 una dupa alta acum depinde si in general seara si in timpul zilei dar mai rar ,mentionez:sunt si zile cand nu simt nici una mai ales pe timp de vara dar iarna nu stiu din ce cauza si as vrea sa stiu ce as putea face la toti doctori care mam dus mi-au spus ca nu am nimic,si ma gandesc tot timpul ce os avea mai ales cand le simt de baut nu mai beau de fumat nu mai fumez cafea nici atat si degeaba nu stiu ce sa fac daca ati putea sa ma ajutati si pe mine cu vrun sfat.multumesc anticipat.
Problema ta e o problema extrem de des intalnita in randul tinerilor care au dus un regim de viata nesanatos, in care fumatul, alcoolul, noptile nedormite, alimentatia nesanatoasa, au fost lucruri obisnuite. Cat esti destul de tanar, organismul suporta, dar din pacate vine ziua cand iti prezinta "nota de plata". La barbati acest lucru se intampla in jurul varstei de 31-37 de ani si are la baza mici dezechilibre endocrine, electrolitice, tulburari functionale ale principalelor organe pe fondul unor distonii neurovegetative declansate si intretinute de aceste dezechilibre. Daca asa cum sustii, inima este ok d.p.d.v. clinic (pe baza ECG si ecografiei cardiace) trebuie sa-ti faci un set complet de analize de baza, hemoleucograma, ionograma (Ca, Mg, K, Na, Fe) transaminaze, profilul lipidic.
Citeste ceea ce s-a scris pe forum la topicul "Extrasistole". Daca ai fi citit n-ai fi deschis un topic nou!happy
Daca analizele vor fi ok, va trebui sa porti un holter de 24 de ore pentru a vedea care este natura extrasistolelor si frecventa lor.
Cam atat deocamdata. Am rugamintea sa respecti regulile gramaticale (cred ca ai pus doar doua puncte in mesaj! ) pentru ca stilul chat nu este permis pe acest forum. Nu prea ai fost prieten cu limba romana, asa-i?! happy
Asa este,la gandurile care le am,nu am mai tinut cont de gramatica.Dar totusi as vrea sa te intreb,ar trebui sa imi fac griji in cazul acesta?Multumesc pentru tot.
In masura in care este o problema de sanatate care iti afecteaza calitatea vietii sigur ca trebuie sa privesti lucrurile cu seriozitate. Nu este o problema grava, dar trebuie investigat si gasita cauza. Asta presupune o serie de analize, schimbarea regimului de viata si alimentar intr-unul sanatos in care controlul stresului, un somn odihnitor, activitatile relaxante sa devina lucruri curente. Ai sa vezi ca lucrurile se vor schimba destul de repede in bine. happy
Florinel, toti care intra pe acest Forum au probleme si ganduri. Dar, daca o sa te uiti, o sa vezi ca scriu corect si respecta regulile Forumului. Nu ai dreptul sa deschizi un subiect nou in masura in care deja exista un topic pe aceasta tema. Asta dovedeste ca ai intrat pe Forum cu o indiferenta totala, fara sa te intereseze macar sa arunci o privire pe Regulament.
De aceea discutia trebuie sa continue pe topicul dedicat, numit chiar "Extrasistole" (destul de sugestiv zic eu). Subiectul deschis de tine se va inchide.
Ca si sfat referitor la problema ta fa mai intai niste analize de sange (profil lipidic, balanta electrolitica, glicemie), eventual un control al tiroidei si o inregistrare holter de 24 de ore, sa vedem ce fel de extrasistole ai si cate sunt pe zi. Dupa ce ai aceste rezultate discutam in continuare.
URL de referinţă