Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: buna ziua
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
am un nepotel de 5 ani care in urma cu un an si 3 luni a fost operat de piatra la rinichi,piatra a fost de natura cistica.In urma cu cateva zile a fost diagnosticat din nou cu piatra la rinichi,iar in cursul zilei de ieri in urma unui ecograf medicii au spus ca este o piatra de 9pe 5mm care este in ureter.acum doresc sa gaseasca o solutie ca sa nu il mai opereze din nou.Am inteles ca vor sa ii puna un stent pe ureter.va rog sa imi spuneti ce inseamna acel stand,ce presupune,am auzit din alte parti ca este toxic.Sau daca cunoasteti alte posibilitati pt a scapa de piatra.Va mmultumesc
MEDICUL CHIRURG A HOTARAT IN CELE DIN URMA SA II FACA O OPERATIE CLASICA.CE PARERE AVETI?O SA IL AFECTEZE IN TIMP?E DEJA A DOUA OPERATIE ,PRIMA FIIND FACUTA IN URMA CU UN AN SI TREI LUNI
Stentul este un mic tub de plastic are se introduce prin uretra si are rolul de a debloca curgerea urinei prin ureter, curgere blocata de piatra de care aminteai. Metoda de eliminare a pietrei va fi stabilita de chirurgul urolog si poate fi prin litotriptie (sfaramare cu ultrasunete) sau chiar extragere endoscopica folosind chiar acel stent daca diametrul pietrei permite.
Sanatate nepotelului tau.
URL de referinţă