Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: degetele de la maini umflate
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!
Ma numesc Darjan Romeo si am 33 ani inaltime 1.87 greutate 106 kg

Am de 2 saptamani degetele de la mana umflate si amortite
am fost la cardiolog si EKG-ul a iesit bine tensiunea 12-8 mentionez ca am tensiunea in general mica.
La analizele la sange urmatoarele valori au iesit rau

Biochimie
Uree serica 42.7 valori de referinta 15-40
Triglicerideserice 413 val de ref 45-115
AST-TGO 43 val de ref. 37
ALT-TGP 70 val de ref 40
Colesterol seric total 348 val de ref 109-240
Bilurina directa 0.44 val de ref 0-0,41
Hematologie

eosinofile 8.400% valoare de referinta 0-4%

Imunoogie
ASLO negativ
Factor rheumatoid negativ
Mentionez ca nu am nici o durere la ficat sau alte organe doar obosec repede si am momente de transpiratii abundente .
Poate sa ma indrume cineva ce sa fac ?

Va multumesc mult!
Draga Romeo, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa mai slabesti, macar 15 kg. Chiar daca ficatul nu te doare se vede ca e solicitat dupa valorile crescute ale transaminazelor(TGP/TGO). Profilul lipidic este si el ingrijorator si trebuie sa iei masuri urgente de micsorare a colesterolului prin instituirea unui regim alimentar si a unui tratament specific. Discuta asta cu un nutritionist. Eozinofilia poate indica prezenta unei parazitoze. Fa un examen parazitologic complet. Ar trebui investigat suplimentar ficatul prin cateva analize imunologice si ecografic.
Asadar, e cazul sa faci o schimbare majora in stilul de viata si regimul alimentar! Fa mai multa miscare, elimina definitiv alimentele de tip junk-food, bauturile carbogazoase, dulciurile, sarea in exces, grasimile.
Multa sanatate!
Au mai aparut cateva simptome durere de cap durere de ochi dureri musculare si amorteala pe tot corpul in special la maini si picioare(Ca la gripa)mentionez ca febra nu am facut o stare de amorteala continua

Si la analiza
Exudat Faringian
Streptococus beta hemolitic grup C
am efectuat o raza la plamani si nu am decat o traheita (bronsita)sunt fumator 1 pachet pe zi
Inseamna ca ai un focar infectios la nivelul cavitatii bucale (dantura, amigdale, etc)
Mergi la medic pentru reteta de initiere a tratamentului cu antibiotice (penicilina V sau Ospen) urmat dupa o saptamana de moldamin injectabil. Nu neglija, pentru ca pericolul reumatismului articular si al afectarii cardiace este mare.
Ai putea sa reduci numarul de tigari si chiar sa te lasi de fumat. Asta daca iti pasa de sanatatea ta si nu actionezi doar cand esti fortat de manifestarile neplacute! happy
URL de referinţă