Forum Medical - sfaturi medicale online
Partenerul meu a avut Hep B in copilarie. Mi-a transmis-o si mie? - Versiune printabilă

+- Forum Medical - sfaturi medicale online (http://www.medical-bucuresti.ro/forum)
+-- Forum: Domenii medicale (/Forum-Domenii-medicale)
+--- Forum: Boli infectioase (/Forum-Boli-infectioase)
+--- Subiect: Partenerul meu a avut Hep B in copilarie. Mi-a transmis-o si mie? (/Thread-Partenerul-meu-a-avut-Hep-B-in-copilarie-Mi-a-transmis-o-si-mie)

Partenerul meu a avut Hep B in copilarie. Mi-a transmis-o si mie? - Anamaria209 - 17-06-2019 11:02 AM

Buna ziua,

Tocmai mi-a spus partenerul meu, dupa 1 an si ceva de relatie, ca in copilarie a avut Hepatita B si automat m-am gandit la faptul ca poate mi-a transmis-o prin contact sexual neprotejat. Mi-a mai spus ca in toti acesti ani s-a testat constant si ca analizele i-au iesit negative. Merg sa ma testez peste 2 saptamani, insa pana atunci mi-as dori sa stiu daca mi-ar fi putut transmite si mie aceasta afectiune, tinand cont ca analizele i-ar fi iesit in regula pana acum.

Multumesc mult!

RE: Partenerul meu a avut Hep B in copilarie. Mi-a transmis-o si mie? - SoulHealer - 17-06-2019 03:18 PM

Nu se poate transmite decat in fazele acute. Daca viremia si transaminazele sunt ok, nu vad motive de ingrijorare. Sigur, markerii hepatici trebuie evaluati de catre toata lumea din cand in cand.