Forum Medical - sfaturi medicale online
coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Versiune printabilă

+- Forum Medical - sfaturi medicale online (http://www.medical-bucuresti.ro/forum)
+-- Forum: Domenii medicale (/Forum-Domenii-medicale)
+--- Forum: Neurologie (/Forum-Neurologie)
+---- Forum: Neurologie (/Forum-Neurologie--126)
+---- Subiect: coma gradul 3-4 sanse foarte mici (/Thread-coma-gradul-3-4-sanse-foarte-mici)

coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Robert Radulescu - 01-01-2018 11:17 PM

Buna,fratele meu este, in urma unui accident rutier (pietonal)in coma de gradul 3 spre 4 ,intubat ,presiunea la cap este acuma intre 13-15 ,de ieri i sa oprit si adrenalina inima ii bate independenta,pupila stanga a fost putin dilatata dar acum sa mai strans.doctorii au spus ca creerul e "varza" si are foarte putine sanse de supravietuire(sub 5%).am si RMN lui si as dori daca este cineva in acest forum ce ar putea sa-mi ofere o a doua parere,chiar daca este nefericita.va multumesc

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - SoulHealer - 02-01-2018 12:23 AM

Cat timp mai sunt sanse de supravietuire, trebuie sa fii tare si sa crezi ca se va intampla minunea. Discuta cu doctorii , desi sunt convins ca vor face totul pentru a-l salva!

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Robert Radulescu - 02-01-2018 07:43 AM

(02-01-2018 12:23 AM)SoulHealer a scris:  Cat timp mai sunt sanse de supravietuire, trebuie sa fii tare si sa crezi ca se va intampla minunea. Discuta cu doctorii , desi sunt convins ca vor face totul pentru a-l salva!

Din pacate medici neurochirurgi spun ca nu au ce opera si ei sunt legati de maini.nu au alte variante.ce variante exista pt stimularea si regenerarea creerului?

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - SoulHealer - 02-01-2018 10:34 AM

Din pacate nu exista astfel de variante. Tot ce pot face este sa trateze edemele cerebrale sa dreneze hematoamele intracraniene daca exista.

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Robert Radulescu - 03-01-2018 10:46 AM

Am atasat rezultatul RMN.poate cineva sa-mi spuna daca lesiunile sunt reparabile?

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Adelina02 - 04-01-2018 11:12 AM

Leziunile sunt destul de grave, trebuie sa fiti pregatit pentru orice s-ar intampla. Aveti incredere in ingrijirea pe care i-o acorda medicii, dar in acelasi timp fi-ti realist. Incercati sa va rugati pt el, daca Dumnezeu considera ca are nevoie sa isi revina, o va face, daca nu, inseamna ca vrea sa il crute de o suferinta.
Nu stiu daca va e de folos, poate ar fi bine sa le spuenti medicilor de articolul de mai jos:
https://www.theguardian.com/science/2006/sep/12/health.healthandwellbeing
Doar cei care il ingrijesc isi pot da cel mai bine cu parerea.

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Robert Radulescu - 22-01-2018 12:13 AM

Va multumesc mult,acuma e mai bine respira singur ,misca mult mainile si picioarele ,cateodata descide pe jumatate si ochiul stang iar pe scara Glasgow e la 8.Am vb. cu dr.de Zolpidem si a spus ca ar fi o idee dar se va consulta cu dr.neurolog.Asteptam raspunsul...

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Georgiana21 - 22-01-2018 01:51 AM

Multa sanatate fratelui tau, Robert. Sper sa evolueze pozitiv in timp starea lui, chiar daca dureaza.

RE: coma gradul 3-4 sanse foarte mici - Robert Radulescu - 25-01-2018 01:56 PM

Este normal sa- l scoata de la terapie intensiva daca el nu sa trezit , este hranit prin sonda si zilnic trebuie sa -i aspire plamanii?
Poate cineva sa i-mi recomande o clinica buna de recuperare?