Forum Medical - sfaturi medicale online
Dureri de la inima sau nu?! - Versiune printabilă

+- Forum Medical - sfaturi medicale online (http://www.medical-bucuresti.ro/forum)
+-- Forum: Domenii medicale (/Forum-Domenii-medicale)
+--- Forum: Cardiologie (/Forum-Cardiologie)
+--- Subiect: Dureri de la inima sau nu?! (/Thread-Dureri-de-la-inima-sau-nu)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Dureri de la inima sau nu?! - bogdan - 05-09-2009 12:39 PM

Bun gasit si multumiri pentru deschiderea acestui forum celor care au facut-o. Sper sa gasesc si eu un raspuns la o problema care ma framanta deja de mai bine de 2 luni. Am 32 de ani . In ultima perioada acuz intepaturi ,arsuri(rar)si dureri nu foarte mari in zona inimii aproape in permanenta, durerea este localizata undeva in partea stanga intre stern si san(mamelon) mai mult spre san si este cam in acelasi loc de fiecare data pe o suprafata destul de mica, am slabit destul de mult vreo 5kg. Am consultat mai multi medici cardiologi, am facut cateva EKG si Eco cu rezultate absolut normale,test de efort, analizele hormonilor tiroidieni, sange, rezultatele fiind normale.Am facut si radiografie pulmonara, nu a iesit nimic anornal, m-a vazut si un internist...si totusi eu am aceste dureri pe parcursul intregii zile . Nu stiu unde as mai putea merge.Am 179cm si 63 Kg, singurul viciu sunt tigarile.

RE: Dureri de la inima sau nu?! - Arm-Med - 05-09-2009 01:13 PM

Salut Bogdan!

Ti-am mutat mesajul in cadrul cardiologiei, ca mi s-a parut a se incadra mai bine aici.
Despre problema ta, personal, nu cred ca este vorba despre o durere cardiaca. Durerile cardiace apar, in general, din cauza problemelor cu arterele coronare, cele care hranesc cu sange muschiul cardiac (si astfel, cu substante nutritive si oxigen). Cand peretii unei astfel de artere se ingroasa din cauza depunerilor portiunea de muschi cardiac hranita de acea artera nu mai beneficiaza de suficient oxigen, devenind ischemica. Daca artera se obstructioneaza complet atunci alimentarea cu oxigen se intrerupe si acea portiune din miocard moare, avand loc infarctul miocardic.
Pentru a vedea cel mai clar situatia arterelor coronare trebuie facuta o coronarografie.
Dar, cum am spus, in cazul tau nu cred sa fie vorba despre asa ceva, pe de o parte pentru ca spui ca de luni intregi ai aceasta durere aproape in permanenta. Daca aveai o problema coronariana pana acum s-ar fi agravat.
Pe de alta parte, in cazul in care miocardul ar fi devenit ischemic in general se poate observa acest lucru pe ECG. Ori tu spui ca ECG-ul era normal.
In plus, in cazul unui miocard ischemic ai fi avut probleme la testul de efort, ceea ce nu a fost cazul.
De aceea eu nu cred ca aceste dureri ar avea o origine cardiaca.
Ar putea fi o problema legata de coloana. Din coloana vertebrala ies multe "manunchiuri" de nervi care inconjoara toracele, terminandu-se in fata. De aceea, daca ai probleme cu coloana, uneori se preseaza pe acesti nervi si durerea se transmite pana in partea din fata, in zona pieptului, ducand cu gandul la o durere cardiaca.
Fa o radiografie din mai multe unghiuri la coloana si, de asemenea, niste sedinte de masaj medical, in special in zona cervicala, cred ca ti-ar face bine.
De asemenea fumatul reprezinta unul dintre cei mai mari factori de risc pentru bolile coronariene si vasculare in general. Daca te-ai putea lasa ... sau macar reduce drastic ...
Tinem legatura!

Numai bine!

RE: Dureri de la inima sau nu?! - bogdan - 23-09-2009 11:25 PM

Nu reusesc sa pun un EKG aici, nu stiu de ce...ti-ai fi dat si tu cu parerea big grin Imi poti recomanda un cardiolog bun in Bucuresti ?Mersi
[attachment=9][attachment=10]

Hai ca am reusit pana la urma!

RE: Dureri de la inima sau nu?! - Arm-Med - 23-09-2009 11:32 PM

Ca sa atasezi o poza da click pe butonul "Previzualizeaza mesaj" si vezi, in partea de jos, e un camp pentru atasamente.
Despre un cardiolog, poti sa incerci la dr. Radu Vatasescu la Spitalul de Urgenta Floreasca sau la dr. Calin Siliste la Spitalul Universitar sau la dr. Romi Bolohan la Spitalul Militar Central sau la dr. Radu Ciudin la Institutul Iliescu la Fundeni ...

RE: Dureri de la inima sau nu?! - Arm-Med - 23-09-2009 11:34 PM

Am vazut ECG-ul, mie mi se pare normal, nu vad nici o problema

RE: Dureri de la inima sau nu?! - bogdan - 24-09-2009 10:33 PM

Multumesc frumos de raspunsuri si scuze pentru insistenta, dar starile pe care le am sunt putin placute si gandul de a avea ceva la inima ma nelinisteste cel mai tare, cu toate examinarile facute. Bafta maxima!

RE: Dureri de la inima sau nu?! - Arm-Med - 24-09-2009 11:14 PM

Repet, nu cred ca ai probleme cardiace, mie mi se par ECG-urile in ordine. Daca durerile ar fi cardiace ar insemna ca ai probleme coronariene, ceea ce ar duce la o ischemie, caz in care s-ar vedea niste semne pe ECG. Si, pe langa asta, la un test de efort un bolnav ischemic sigur ar avea niste semne, s-ar vedea ca ceva nu e in regula. Dar uitandu-ma la ECG-ul tau si tinand cont ca testul de efort a iesit OK eu, repet, inclin sa cred ca durerile ar fi din cauza coloanei.

RE: Dureri de la inima sau nu?! - bogdan - 02-10-2009 12:02 AM

salut armmdt. unchiului meu(67 ani) i s-a pus diagnosticul cardiopatie ischemica pe baza unui EKG. cardiologul i-a recomandat o coronografie,care a iesit normala. e posibil asa ceva ? pentru ca nu stie incotro sa o apuce....mersi

RE: Dureri de la inima sau nu?! - Arm-Med - 02-10-2009 09:07 AM

Cardiopatia ischemica este o boala care afecteaza arterele ce hranesc inima - arterele coronare - care îsi micsoreaza calibrul, având drept consecinta scaderea cantitatii de sânge ce iriga muschiul inimii - miocardul - pus astfel, în imposibilitatea de a-si satisface necesarul de oxigen, acizi grasi, glucoza. Fenomenul de reducere a fluxului de sânge prin arterele coronare a fost numit în limbaj medical cu termenul de ischemie. Modificarile cardiace produse de ischemie sunt desemnate de termenul cardiopatie. Ischemia se exprima clinic prin durere la nivelul pieptului, zona precordiala, durere ce îmbraca mai multe caracteristici - angina pectorala. Uneori miocardul lucreaza mai intens pentru a face fata solicitarilor (în timpul efortului când necesitatile în oxigen ale tesuturilor organismului cresc) si cere astfel o cantitatea mai mare de oxigen si produsi energetici: acizi grasi, glucoza. Acest dezechilibru între cerere, prin cresterea consumului miocardic si oferta, prin micsorarea fluxului prin arterele coronare datorita obstructiei, determina angina pectorala stabila sau angina de efort. Când durerile apar în repaus si n-au legatura cu efortul putem afirma ca avem de-a face cu angina instabila (preinfarct). Aparitia brusca a durerii precordiale cu durata mai mare de 30 minute ne face sa ne gândim la un infarct miocardic acut. Trebuie subliniat ca exista ischemie ce nu se exprima prin durere - ischemie silentioasa.
Deci sunt doua variante: ori cardiologul nu a pus diagnosticul corespunzator ori coronarografia nu a fost facuta cum trebuie. Nu ai cum sa ai coronare normale si sa fi diagnosticat cu cardiopatie ischemica.
Dar spune-mi, unchiul tau se plange de dureri in piept, mai ales la efort?
Eventual, ca sa fie sigur, sa repete angiografia in alta parte, la alt spital. dar, inainte de asta, in cazul in care nu are dureri de nici un fel, sa incerece un test de efort si sa arate ECG-ul si altui mcardiolog. Daca testul de efort iese bine, iar el nu are dureri sau modificari ale ECG-ului ... eu zic ca, in acest caz, diagnosticul a fost pus gresit.
Dar trebuie sa fie sigur de acest lucru, ca ischemia nu e ceva de neluat in seama. E primul pas spre infarct.

RE: Dureri de la inima sau nu?! - Arm-Med - 02-10-2009 09:52 AM

Vezi ca in cadrul topicului de Vascular am postat un articol care explica mai pe larg ce este cu cardiopatia ischemica