Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: ABLATIE FLUTTER ATRIAL
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
SoulHealer, salutare domnule, ai facut 12 cardioversii electrice? Bravos! Pai era si cazul sa faci ablatia de flutter care inteleg ca a reusit. Eu am ajuns la Upu Floreasaca anul trecut in decembrie cu fibrilo-flutter, dupa ce cu un doi ani in urma mai avusesem parte de un episod. Atunci, ca si acum am ales cardioversia electrica, dupa examen ETE, care este metoda de preferat de conversie la ritm sinuzal. Ibutilida este antiaritmicul folosit prin US cred, la noi nu se foloseste, la noi se folsesc propafenona si cordarone, pe injectomat, care pot avea efecte adverse nedorite. Flutterul meu este atipic, cu componenta pe atriul stang, doamna doctor Diana Zamfir m-a propus pentru ablatie imediat, afland si ca mai facusem si pentru esv frecvente, care a reusit, insa electrofiziologii de la Floreasca nu m-au considera eligibil motivand ca am proteza mitrala si e pericol de blocare a cateterului in ea, etc, bla bla bal...si este adevarat intr-o oarecare masura! Cica ar fi mai bine o conversie electrica o data la doi ani, decat interventia!
In schimb l-am sunat pe dl dr Ivanica de la Timisoara, dansul a spus ca ma primeste, prin aprilie incepe ablatiile la noua clinica particulara pe care o construieste. Cred ca o sa apelez la dansul pentru ca in loc sa iau medicatie tot o ablatie ar fi mai buna, sunt convins. Va recomand tuturor! Sanatate si sa auzim de bine!
Da, mergi cu incredere la ablatie. Nu poti sta pe o medicatie antiaritmica dura, atata timp. Problema majora este conversia chimica a flutterului. Niciodata nu am iesit cu cordarone din el, ca rhytmonorm injecatbil IV nici nu se mai gasea la un moment dat. Da, in US se utlizeaza ibutilide pentru flutter, dar toate antiaritmicile astea care scad conducerea atrioventiculara pot fi periculoase la un moment dat. Nu stiu ce se intampla la verapamil, de exemplu. Componenta de atriu stang de care aminteai ar putea fi ablatata, daca ai noroc, la nivelul atriului drept, impreuna cu ablatia de istm cavo-tricuspidian. Oricum, succes daca te-ai hotarat!
...Da, antiaritmicele pot da neplaceri inclusiv aritmii periculoase, ibutilida de asta nici nu se mai foloseste-prelungeste intervalul QT, mai bine fara sau administrate in doze cat mai reduse, eu iau propafenona 3/zi + betalok 0.5.
Flutterul meu este atipic, din atriu sang, din zona septala se pare, abordul prin dreapta al istmului C-T nu cred ca ar putea fi de folos, istmul cel mai potrivit pentru ablatie in AS este undeva intre inelul mitral si venele pulmonare inferioare, fiind prezente poate doua sau mai multe circuite, mecanismul fiind acelasi de reintrare ca si la flutterul tipic de atriu drept, dar mai greu de accesat. Pe cel stang sunt mai dificile mapping-ul si ablatia pentru ca sunt in apropiere structuri ca sinusul coronar cu arterele coronare, nervul frenic, esofagul...plus ca eu mai am si proteza mitrala, in Romania nu stiu daca a incercat careva asa ceva. La Floreasca nu am gasit sustinere in vederea ablatiei, incerc sa ma mentin pe linia de plutire si nu am mai avut crize, sper sa nu mai apara curand, o sa mai revin cu detalii despre evolutie daca va fi cazul! Iti multumesc SoulHealer, multa sanatate!
(08-04-2021 03:51 PM)AurelS a scris: [ -> ]...Da, antiaritmicele pot da neplaceri inclusiv aritmii periculoase, ibutilida de asta nici nu se mai foloseste-prelungeste intervalul QT, mai bine fara sau administrate in doze cat mai reduse, eu iau propafenona 3/zi + betalok 0.5.
Flutterul meu este atipic, din atriu sang, din zona septala se pare, abordul prin dreapta al istmului C-T nu cred ca ar putea fi de folos, istmul cel mai potrivit pentru ablatie in AS este undeva intre inelul mitral si venele pulmonare inferioare, fiind prezente poate doua sau mai multe circuite, mecanismul fiind acelasi de reintrare ca si la flutterul tipic de atriu drept, dar mai greu de accesat. Pe cel stang sunt mai dificile mapping-ul si ablatia pentru ca sunt in apropiere structuri ca sinusul coronar cu arterele coronare, nervul frenic, esofagul...plus ca eu mai am si proteza mitrala, in Romania nu stiu daca a incercat careva asa ceva. La Floreasca nu am gasit sustinere in vederea ablatiei, incerc sa ma mentin pe linia de plutire si nu am mai avut crize, sper sa nu mai apara curand, o sa mai revin cu detalii despre evolutie daca va fi cazul! Iti multumesc SoulHealer, multa sanatate!

Am ceva experienta in ablatii de fia si flutter. Pe scurt:
Prima ablatie de flutter in atriu drept facuta la CLINICO Brasov. A fost o reusita, nu a mai recidivat.
A doua ablatie de FIA la Floresca. doctor Vatasescu. Dupa 3 saptamani recidiva
FIA cu alternari de Flutter atipic ( in atriu stang) Am repetat ablatia tot la Floresca.
Toate bune si frumoase timp de 5 ani. Apoi recidiva FIA + flutter atipic.
A treia ablatie la Sanador. acelasi medic. Recidiva dupa doua luni. Din nou alternari intre FIA
si flutter atipic.
A patra ablatie anul trecut in iunie la Floresca. Doctor Vatasescu in colaborare cu Doctorul Iorgulescu.
O consider cea mai reusita. Ma simt perfect, fara medicatie, fara extrasistole.
Concluzia? Nu mi-a fost frica de ablatii. Pot recidiva dar nu-i un capat de tara.
Increderea in medic este esentiala. Si este singura cale dupa parerea mea sa revii la viata dinainte de FIA.
Fara teama unei crize, fara medicamente.
Va doresc multa sanatate.
Ai un curaj iesit din comun! Te felicit pentru atitudine. In fond, asa trebuie procedat cand calitatea vietii ne este afectata. Ne asumam riscuri ca sa ne recastigam viata normala!
Increderea in medic este esentiala. Si este singura cale dupa parerea mea sa revii la viata dinainte de FIA.
Fara teama unei crize, fara medicamente.
Va doresc multa sanatate.
[/quote]

Mihai , te felicit ca ai scapat de boala si apreciez interventia ta!
Asa este, increderea in medic este esentiala, am si eu foarte multa incredere in dr. Ivanica din Timisoara care m-a vindecat de extrasistole ventriculare foarte frecvente, mi-a spus sa merg la dansul si pentru flutter....dar..
.. mai exista niste detalii, si anume despre etiologia bolii fiecarui bolnav, cauze diferite nu implica neaparat acelasi tip de tratament. Nu zic ca o ablatie nu ar fi buna si in cazul meu de flutter atipic(ba chiar inclin sa cred ca ar fi!), dar in prezenta valvei mecanice, si a cardiopatiei post operatie de inlocuire a valvei...cei de la Floreasca m-au intors spatele..e drept ca spuneau si ca aparatul nu functiona in perioada aceea (culmea,lipsea o piesa!, ...uneori nici nu stim ca destinul poate atarna de un simplu surub!!), deci, m-au trimis acasa cu zambetul pe buze, sa ma adresez eventual unei clinici private!

Din cate m-am informat, dr. Andrea Natale din Austin, Texas Cardiac Arrhythmia Institute, a raportat cazuri rezolvate la toti cei cu proteza mitrala, fara nici un accident neplacut!...Asa ca, o fi si prin Romania un curajos din asta care sa incerce pe mine o chestie mai atipica! Nu imi fac griji pt curajul meu, dar pt al medicului, da, ca sunt trecut deja prin destule experiente de interventie pe cord, si cred ca am discernamantul necesar!
Revin insa la atitudinea pe care trebuie sa o avem , sa nu ne grabim sa ne punem singuri diagnostice si sa ne dam si tratamentul, pentru ca sunt diferente mari intre boli si bolnavi, desigur gasirea unui medic cu care putem comunica autentic este o conditie necesara!

Ce imi trece prin minte este ca inainte de ablatie sa controlez alte cauze intra cardiace, care au dus la aparitia artimiei, care s-ar putea rezolva altfel! dar nu vreau sa anticipez..

Sa auzim numai de bine!
(22-02-2021 05:05 PM)Andrei Blaier a scris: [ -> ]O singura ultima intrebare, va rog: la cat timp post ablatie ati putut face efort fizic(moderat)?

Buna!
Eu am facut atat ablatia de FiA paroxistica, cat si cea de Flutter Atrial tipic, intr-o singura interventie, la domnul dr. Vatasescu.
Dumnealui a fost cel care a stabilit ca se pot face odata, iar eu am avut toata increderea in indrumarile sale si am procedat asa cum m-a sfatuit.
Poate ar fi bine sa iei decizia de a face aceste interventii odata sau separat, dupa ce te consulti cu dumnealui.
Iti doresc numai bine!

Pagini: 1 2
URL de referinţă