Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Fibrilatie atriala paroxistica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
(07-02-2021 02:18 PM)ursamajor a scris: [ -> ]SoulHealer, tu n-aveai prea multe episoade de FiA, probabil de-asta functiona metoda.
Oricum, daca doamna va ajunge la aritmolog, sigur va primi sfatul cel mai bun.
Da, ai dreptate. Cand episoadele sunt foarte dese trebuie avuta in vedere ablatia in primul rand, daca nu vrem sa ne indopam cu medicamente care treptat, treptat, nu mai sunt la fel de eficiente....
Doamna Carmen vreau sa va intreb daca ati facut endoscopie , aceasta determina daca aveti hernie hiatala si ce marime in cm. Spuneti ca va trecut imediat fibrilatia dupa ce ati stranutat, dupa cum stim diafragma prin care trece si esofagul si ajunge in partea superioara a stomacului , zic si eu poate aveti hernie , o parte din stomac a trecut in cavitatea de sus , din cauza balonarilor ori alte motive si cind ati stranutat a trecut la loc stomacul, eliberind cavitatea si inima de presiune .
Nu- nu am facut endoscopie. Deci daca se mai intimpla inca o data sa fiu in FA si sa stranut si astfel sa opresc fibrilatia in acest mod, inseamna ca am hernie hiatala? Ar fi groaznic! Nu am nevoie de inca o boala. M-am bucurat degeaba crezind ca pot sa opresc singura fibrilatia. Am citit ca unele persoane sint capabile de asta prin tusit, stat pe vine, etc
(07-02-2021 10:45 PM)Badea Carmen a scris: [ -> ]inseamna ca am hernie hiatala? Ar fi groaznic! Nu am nevoie de inca o boala.

Ce bine ar fi sa ne alegem noi insine bolile, cand vrem... Stati linistita ca hernia hiatala e mai "soft" decat FiA. In general apare la persoane cu obezitate, dar si varsta are un cuvant greu de spus. Si-apoi conteaza gradul ei. winking
Ursa , eu nu am fost niciodata gras si am hernie cred ca de mult timp ( mai bine de 15 -20 ani ) , de 3 cm si am palpitatii ,in schimb le pot controla prin modul de alimentatie ,nu in totalitate . Am avut holterul pus la recomandarea cardiologului si mi-au iesit 1800 , medicul a spus ca sa mai astept pina-mi da tratament la urmatorul control . La mine sunt foarte lejere nu ma sperii le suport cu bine , caut sa nu ma mai balonez .
Te rog vreau sa stiu si parerea ta sau a altora despre aceasta situatie , am 64 ani ,178 cm si in jur la 80 kg, viata foarte activa pr ca sunt stupar ,fara tigari ,cafea ,viata ordonata , mers in pastoral .
Multumesc .
(08-02-2021 08:31 PM)tassevasi a scris: [ -> ]Ursa , eu nu am fost niciodata gras si am hernie cred ca de mult timp
(08-02-2021 12:57 PM)ursamajor a scris: [ -> ]In general, apare la persoane cu obezitate...
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă