Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Fibrilatie atriala paroxistica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Dr cardiolog pe care il am acum, nici macar nu mentioneaza alte optiuni de tratament. El continua sa-mi schimbe medicamentele sau sa-mi dea doze mai mari. Am efecte secundare care ma sperie f mult si in continuare episoade de FA. Cred ca urmatorul pas este sa fac o programare la un electrofiziolog probabil la Bucurest. Stie cineva sa-mi spuna ce teste/investigatii se fac inainte de ablatie pt fibrilatie atriala?
Va decide aritmologul/electrofiziologul. V-am amintit deja doua dintre tinte: tiroida si apneea. Probabil si o ecocardiografie, ca sa elimine substratul organic. Daca acesti factori sunt absenti, se face o scanare CT a inimii pentru a folosi la mapping-ul 3D, in caz de ablatie.
Evident ca acel cardiolog va doreste sa va aiba pacient o vreme. Nici cardiologii mei din provincie nu au amintit despre ablatie, decat dupa ce m-am informat eu temeini si le-am spus ca o sa vreau s-o fac. O sa vedeti diferenta dintre un trepadus de cardiolg de provincie, rutinat si acrit si un medic adevarat care incearca o abordare holistica a bolii, incercand sa investigheze cauzele inainte de toate si sa le elimine.
Tot legat de acest subiect am o intrebare ref medicamentatie. In prezent iau 8 pastile plus citeva suplimente. Sint ferm convinsa ca mare parte din simptomele pe care le am sint cauzate de eceste medicamente si de interactiunea dintre ele. Metoda pe care eu am gasit-o este sa "jonglez" cu ecete medicamente pt a gasi combinatia si dojajul la care raspund cel mai bine. Sa explic: anticoagulantul (Pradaxa 2x150) am redus la 2x110 pe zi pt ca am observat singerari la gingii, hemoroizi, cind suflu nasul, etc. Reducerea dozei a stopat aceste probleme. Antiaritmicul (Rythmonorm) 2 pe zi, am redus la 1 pe zi iar al doilea numai cind am episod de FI. Medicamentul pt reducerea batailor inimii (Concor) l-am eliminat pt ca ajunsesem la 35-40 batai pe minut. Uneori cind am un episod de fibrilatie atriala cu puls mare (80+) iau Concor si bataile scad imediat. De asemenea cred ca medicamenrtele de inima mi-au provocat scaderea tensiunii (aproape tot timpul sub 110) Citeodata, f rar am tensiune 150-160 si artinci iau Atacand si iar scade la valori f mici. Am avut si 70/50 de citeva ori cind luam medicamente de tensiune de aceea le-am oprit. Nu stiu daca aceasta abordare este corecta sau indicata dar ma simt mai bine cu ea decit inainte cind luam cite un pumn de medicamente. Cardiologului nu i-am spus pt ca nu asculta in primul rind si in al doilea rind nu am incredere in el. Eram curioasa daca si altcineva foloseste aceasta metoda (Pill in the pocket) doar atunci cind ai nevoie.
Faceti tot posibilul sa ajungeti la aritmolog. Nefiind medic, nu va pot sfatui daca sa adoptati aceasta tactica de automedicatie, ma rog de autodozare. Rytmonormul nu e eficient sub anumite doze, in plus trebuie administrat permanent. In crize se pot lua pana la 4 comprimate odata (doza de soc), dar NUMAI LA PRESCRIPTIA MEDICULUI.
Am reusit cu greu sa fac o programare la dr Vatasescu pe aprilie si nu este sigur. Asistenta o sa ma sune sa confirme. Dar pina atunci ce fac? Rythmonormul ma omoara cu zile.
Rytmonormul e cel mai putin nociv dintre aritmice. Eu zic sa faceti tratamentul in contnuare. Si incercati sa va echilibrati. Nu intrati in cercul vicios al anxietatii, caci nu faceti decat sa sporiti problemele.
(06-02-2021 04:56 PM)Badea Carmen a scris: [ -> ]Eram curioasa daca si altcineva foloseste aceasta metoda (Pill in the pocket) doar atunci cind ai nevoie.

Da, metoda Pill In The Pocket este foarte folosita de cei cu FiA nepermanenta, in episoadele paroxistice. Si eu am folosit-o si da rezultate. Problema Rhytmonorm-ului trebuie abordata cu prudenta si curaj. Daca era sa ma iau dupa medici, ar fi trebuit sa iau permanent 3 pe zi! Nu am acceptat aceasta idee si am redus treptat doza pana la 1/2 dimineata si 1/2 seara, inainte de culcare. Prea mult Rhytmonorm scade conductia atrio-ventriculara si nu mai este la fel de eficient in crize, deoarece exista deja o incarcare mare in organism. Mai iau dimineata 1/2 concor de 2,5mg, nu mai mult. Nu am nevoie de medicatie anti HTA, din fericire. Legat de Pradaxa, evident, toti cardiologii recomanda fara exceptie 2x150mg pe zi dar eu am convins doctorul ca e prea mult si a acceptat 2x110mg. In prezent, nu il iau, cu toate riscurile pentru ca episodele mele de FiA , sunt destul de rare, cam unul la 23 luni.
La debutul unui episod iau un 1 rhytmonorm, 1/2 concor, 1 panangin si 1 xanax de 0,25mg. Aplic numeroase manevre vagale, respiratie rara, tusit, scremut ca la constipatie, apa rece pe fata si gat, chiar dusuri reci. De regula trece in 2-3 ore, dar am avut si de 6 ore, caz in care e de mers la UPU pentru tratament intravenos.
Ai putea sa mergi si la dnul doctor Stefan Bogdan, care lucreaza in echipa dnului dr. Vatasescu. El mi-a facut o ablatie de flutter atrial si m-a scapat de o mare belea, deoarece FiA se transforma in flutter si nu mai ieseam decat electric!! Au fost cativa ani terifianti pana am scapat de flutter.
In rest, trebuie sa mai slabesti, asta e clar, sa mananci putin si des, sa verifici cum a spus si ursamajor daca nu ai apnee de somn. Eu am descoperit ca am! Citeste despre sindromul Roemheld sau sindromul gastro-cardiac care sta la baza multor episoade de FiA, mai ales daca ai si hernie hiatala.
Magneziul trebuie sa fie un supliment pe care sa il iei tot timpul. 2 banane pe zi obligatoriu. Verifica nivelul de 25-OH vit. D, fa screening tiroidian si mergi cel putin o jumatate de ora pe zi in ritm ceva mai alert. Poligrafia ventilatorie ar fi prima cu care sa incepi.
Sanatate
Multumesc Soulhealer pt sfat.
Doamna are, dupa cum am inteles din spusele dumneaei, crize dese de FiA, de aceea i-am recomandat din experienta mea, care aveam tot crize dese. La mine incercarile de a reduce Rytmonormul se soldau cu crize si mai multe, astfel incat am fost nevoit sa iau atat cele 3 pastile zilnic, dar si sa iau inca 4 odata la declansarea FiA. A functionat o perioada si FiA se oprea fara a mai ajunge la spital. De aceea, cred ca la cei cu crize rare de FiA e posibil sa functioneze varianta pills in the pocket, nu si la cei cu episoade dese. SoulHealer, tu n-aveai prea multe episoade de FiA, probabil de-asta functiona metoda.
Oricum, daca doamna va ajunge la aritmolog, sigur va primi sfatul cel mai bun.
Ceva foarte ciudat s-a intimplat azi. Dupa ce m-am sculat, cam la vreo ora am intrat in fibrialtie. Tensiunea normala 120/70 dar pulsul 144. Dupa aproate 2 ore eram tot in fibrilatie si pulsul oscilind intre 100-140. Nu stiu de ce dar mi-a venit sa stranut si am stranutat. Doar o data. Dupa aceea, mi-am dat seama imediat ca nu mai sint in fibrilatie. In schimb tensiunea a scasut la 85/60 iar acum oscileaza intre 90 si 105. Nu stiu daca stranutul a cauzat iesirea din fibrilatie sau s-a oprit de la sine. Mentionez ca medicamentele (Pradaxa si Rythmonorm) le-am luat cam cu o ara inainte de episod iar dimineata am avut un mic dejun foarte usor: ovaz cu banana, citeva alunemigdale si o ceasca de cafea decaf.
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă