Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tuse uscata, raguseala, dificultati de respiratie, slabiciune, moleseala, dureri de c
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Nu vreau sa par fixata pe chestia cu tiroida pt ca nu sunt...sau sunt? Nici nu vreau sa te sperii dar stiu din experienta proprie ca doctorilor nu le pasa, nu fac analize inainte de a te trimite la un tomograf cu contrast - costa prea mult si inteleg dar nici nu iti fac un examen fizic sau macar sa-ti puna niste intrebari cu privire la istoricul medical al tau si al rudelor apropiate.
Adevarul este ca iodul ramane crescut pana la 8 saptamani dupa CT cu substanta de contrast, chiar si la pacientii fara probleme tiroidiene iar unii mai in varsta au fost diagnosticati cu hipertiroidism la 2 ani dupa CT.
Nu stiu daca este o coincidenta faptul ca si eu m-am pricopsit cu un hipertiroidism de toata frumusetea la vreo 2 ani dupa un CT cu contrast, desi boala exista de ceva timp. Cand am intrebat endocrinologul de vreo legatura a spus ca nu (pt ca trecusera mai mult de 6 luni) dar acum nu mai sunt atat de sigura. Daca as putea da timpul inapoi nu as mai face acel tomograf...
Oricum simptomele tale nu au legatura cu asta din moment ce ele au aparut inainte de a face ct-ul. Vroiam doar sa constientizezi ca trebuie sa-ti urmaresti si tiroida de acum incolo si evita pe cat posibil alimentele bogate in iod timp de 2 luni.
In acelasi timp am vrut sa trag un semnal de alarma pt cei care urmeaza sa faca o astfel de investigatie...
andremi
Imi voi face analizele peste o luna, sant optimist nu am avut niciodata probleme cu tiroida pana acum.

Concluzia cardiologului a fost ca sant sanatos, ca am conditie fizica zero, (Ekg-ul in csarcina l-am dus doar pana la 69% dupa care am inceput sa tusesc pe rupte)
sa zic „Multam Doamne“ ca nu mi-au gasit nimic, sa ma linistesc din stresul ce e posibil sa-mi fi provocat si o oarecare stare de anxietate, sa reduc gabaritul la greutatea optima, sa am rabdare cu tusea tabagica persistenta pentru ca plamanul are nevoie de timp pentru a se curata si mi-a promis ca totul va fi bine.
In ultimele trei zile am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine, dorm foarte bine noaptea, nu mai transpir, de ieri am inceput din nou miscarea.
Posibil sa se fi cumulat mai multi factori deodata. Raceala, stres ,oboseala, anxietate, (a murit mama in Mai si din cauza restrictilor Covid nu am putut ajunge)
fumat, sedentarism....
Raman optimist, puternic si ma voi face bine. Multa sanatate.
Pagini: 1 2
URL de referinţă